Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Σπουδαία νίκη για τον Αιγέα 3-0 τον Διαγόρα στην πρεμιέρα των play off

‘’Φωτιά’’ στην μάχη του τίτλου έβαλε ο Αιγέας με την νίκη του 3-0 τον Διαγόρα στην πρεμιέρα των play off. Η ομάδα του Πλωμαρίου πραγματοποίησε μια από τις καλύτερες φετινές εμφανίσεις της σε ντέρμπι, εκμεταλλευόμενη και τις πολλές απουσίες του Διαγόρα που βρέθηκε σε κακή μέρα. Αιγέας και Διαγόρας είναι πλέον συγκάτοικοι στην κορυφή, ενώ από κοντά είναι και ο Όλυμπος που πέρασε νικηφόρα από την Πέτρα, επικρατώντας 4-0 του Αρίωνα Μήθυμνας και μείωσε την απόσταση από την κορυφή στους τρεις βαθμούς.

Στο γήπεδο του Πλωμαρίου ο Αιγέας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι από το πρώτο κιόλας λεπτό, επιβάλλοντας τον ρυθμό του. Η ομάδα του Πλωμαρίου σφυροκοπούσε αδιάκοπα το τέρμα του Διαγόρα, πραγματοποιώντας πολλές τελικές προσπάθειες με καλύτερη το δοκάρι του Μιχαλάκη. Τελικά ο Αιγέας κατάφερε να μετουσιώσει σε τέρμα την εδαφική του υπεροχή στο 45΄ με τον Ψάνη να βρίσκει δίχτυα με σουτ από κοντά. Από την άλλη ο Διαγόρας περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο με μοναδική καλή στιγμή να είναι το σουτ-φάουλ του Γ. Τσομπανέλλη, που απέκρουσε ο Ζαχαρής.

Στην επανάληψη ο Αιγέας συνέχισε στο ίδιο τέμπο, απειλώντας την άμυνα του Διαγόρα με κατά μέτωπο επιθέσεις. Σε μια από αυτές κατάφερε να πάρει αέρα δυο τερμάτων με ωραίο σουτ του Κλούρα, ο οποίος διανύει τρομερή περίοδο φόρμας. Το κερασάκι στην τούρτα στην εύκολη νίκη του Αιγέα έβαλε στις καθυστερήσεις ο Ψάνης, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ μετά την ασταθή επέμβαση του Καρακωνσταντή στο σουτ του Κλούρα, γράφοντας από κοντά το τελικό 3-0.

Από το αποτέλεσμα στο ντέρμπι του Πλωμαρίου επωφελήθηκε ο Όλυμπος, που είχε εύκολο έργο στην Πέτρα, νικώντας 4-0 τον Αρίωνα Μήθυμνας, μειώνοντας την απόσταση από την κορυφή στους τρεις βαθμούς. Η ομάδα της Αγιάσου ξεκίνησε θετικά την παρουσία της στα play off, όντας ανώτερη από τον αντίπαλο καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, πετυχαίνοντας δυο γκολ σε κάθε ημίχρονο με τους Ξυνό και Λαλά. Μοναδική καλή στιγμή από πλευράς Αρίωνα ήταν το δοκάρι του Ζούζι.

Τώρα στα play out πολύτιμο βαθμό στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία απέσπασε ο Ανδρονικάς στο τελικό 1-1 με την Αναγέννηση Γέρας. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση, ανοίγοντας το σκορ στο 21΄ με τον Γιώργο Μανούσο. Ωστόσο ο ψυχωμένος Ανδρονικάς κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας, ισοφαρίζοντας στο 68΄ με τον Λεμπέση. Στο άλλο παιχνίδι της πρεμιέρας η Φίλια επικράτησε με 1-0 του Αλκιβιάδη. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο χωρίς τέρματα, με καλύτερη στιγμή από πλευράς γηπεδούχων το δοκάρι του Καπταγιάννη. Στο δεύτερο μέρος η Φίλια πήρε κεφάλι στο σκορ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γιαούπι, με το υπέρ της 1-0 να διατηρείται μέχρι το φινάλε του αγώνα, αν και ο Αλκιβιάδης θα μπορούσε να είχε πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας, έχοντας δοκάρι με τον Σταυρινό. Τέλος, να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Κώστα Κρητικού με δεύτερη κίτρινη κάρτα.