Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: «Στάση» Αναγέννησης Γέρας για Αετό!

Σε τοπικό επίπεδο ο Αετός αγνοούσε την ήττα εδώ και περίπου και 2,5 χρόνια. Όμως την Κυριακή στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής με την Αναγέννηση Γέρας, η ομάδα των Λουτρών είδε να σπάει αυτό το μεγάλο σερί καθώς η ψυχωμένη και παθιασμένη Γέρα επικράτησε με 1-0, πραγματοποιώντας μια εμφάνιση βγαλμένη από τα παλιά.

Το γκολ που έκρινε το ντέρμπι και το οποίο έβαλε ξανά φωτιά στο πρωτάθλημα σημειώθηκε στο 51ο λεπτό. Ο Στρατής Χατζηκλειδαράς εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα χτύπησε στο τείχος με τον ίδιο να παίρνει το ριμπάουντ και με ένα φανταστικό σουτ, έστειλε την μπάλα εκεί όπου με τίποτα ο Κουμπάς δεν θα μπορούσε να αντιδράσει, γκολ που βλέπουμε σπάνια στα γήπεδα της Λέσβου. Το ντέρμπι σε γενικές γραμμές ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να έχουν τις δικές τους καλές ευκαιρίες για να πάρουν τους τρεις βαθμούς. Ο Αετός θα λέγαμε πως δεν ήταν τόσο ουσιαστικός στο επιθετικό κομμάτι, ωστόσο στις καθυστερήσεις θα μπορούσε κάλλιστα να είχε σώσει τον βαθμό της ισοπαλίας με τον Σεφουλάι να φεύγει απέναντι από τον Σεπαρδάνη, όμως ο γκολκίπερ της Αναγέννησης Γέρας πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση κρατώντας το 1-0, ενώ με το τελευταίο σφύριγμα από τον διαιτητή Κουκούλα, όλοι μαζί, παίκτες, διοίκηση και κόσμος πανηγύρισαν έξαλλα αυτή τη σπουδαία νίκη, που επετεύχθη επί του πρωτοπόρου Αετού.

Μάλιστα η Αναγέννηση θα μπορούσε να είχε κλειδώσει νωρίτερα τη νίκη, όμως το σουτ του Γιώργου Μανούσου εξοστράκισε ο Κουμπάς. Όπως και να ‘χει η Γέρα πέτυχε μια νίκη που θα την βοηθήσει και στο ψυχολογικό κομμάτι και η οποία αφιερώθηκε στους Γρηγόρη Σιμιτζή και Στρατή Αργυρέλλη, οι οποίοι έχουν προσφέρει πολλά πράγματα στο σωματείο.

Ο Αετός λοιπόν ηττήθηκε για πρώτη φορά φέτος και αυτό έδωσε το δικαίωμα στους διώκτες του να πλησιάσουν κάπως την κορυφή. Ο Όλυμπος είναι πλέον στο -4 από την πρώτη θέση, κάνοντας το χρέος του απέναντι στον Ανδρονικά τον οποίο κέρδισε με 1-5. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 1-1 με τον Παλάση να κάνει το 0-1 για την ομάδα της Αγιάσου και τον Γαβριήλ να ισοφαρίζει για τον Ανδρονικά. Ωστόσο στην επανάληψη ο Όλυμπος κυριολεκτικά δεν πιανόταν, πετυχαίνοντας συνολικά τέσσερα τέρματα, δύο με τον Χρυσάφη και ένα με τους Ντούμο και Ξυνό.

Πιο κοντά στην κορυφή πλησίασε και ο Διαγόρας που είχε σχετικά εύκολο έργο κόντρα στον Οδυσσέα Ελύτη με 4-1. Το 1-0 έγινε στο πρώτο μέρος από τον Γιώργο Πάντα με τον Παλαμουτσή, ο οποίος είχε και δύο δοκάρια να διπλασιάζει στο 63΄. Ο Ελύτης μείωσε σε 2-1 με τον Δουβαλέτα, όμως η ομάδα της Αγίας Παρασκευής κατάφερε να βρει δίχτυα άλλες δύο φορές, αρχικά με τον Μπουρού και στην συνέχεια με τον Κατσίκη με πέναλτι.

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες ο Αιγέας με δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο, πέρασε νικηφόρα από το Μόλυβο, επικρατώντας 1-4 του τοπικού Αρίωνα. Κλούρας και Θανάσης Πρωτούλης έστειλαν την ομάδα του Πλωμαρίου στα αποδυτήρια με αέρα δύο τερμάτων. Στο δεύτερο μέρος ήταν η σειρά του Μερτζάνη να σκοράρει για το 0-3, με τον Καραμιχαλάκη να μειώνει προσωρινά για τον Αρίωνα σε 1-3. Το τελικό 1-4 διαμόρφωσε ο Παράσχος Πρωτούλης

Γκολ και θέαμα περιελάμβανε η αναμέτρηση της Φίλιας με τον Αλκιβιάδη, η οποία ολοκληρώθηκε με 3-2 με νικήτρια την ομάδα του Κώστα Μυλωνά. Ο Αλκιβιάδης πάγωσε το γήπεδο της Φίλιας με το γκολ του Παλαμίδα με πέναλτι, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους ισοφαρίζοντας πριν κλείσει το πρώτο μέρος με τον Μαλακό. Στο 52ο λεπτό ο Ρεντόν Σεφουλάι ολοκλήρωσε την ανατροπή στο σκορ για την Φίλια, η οποία ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη στο 88΄ με τον Ιγνάτη Σερέτη. Το μόνο που κατάφερε ο Αλκιβιάδης ήταν να μειώσει σε 3-2 με τον Ρονάλντο Σιμόνι. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Φίλια είχε χαμένο πέναλτι με τον Γρούβα, όταν το σκορ ήταν στο 1-1.

Τέλος, νίκη-οξυγόνο και μάλιστα με εμφατικό τρόπο πήρε η Προοδευτική στην έδρα του Ατρόμητου Ανεμότιας με σκορ 0-4. Η νικήτρια ομάδα ήταν εμφανώς ανώτερη από τον αντίπαλό της, όντας πιο αποτελεσματική στην τελική προσπάθεια. Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα η Προοδευτική άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καραγιάννη, με τον ίδιο παίκτη νωρίτερα να έχει και δύο δοκάρια. Ο επιθετικός μονόλογος της Προοδευτικής συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, κερδίζοντας δεύτερο πέναλτι στο ματς, με τον Κιούρκο αυτή τη φορά να αναλαμβάνει την εκτέλεση, κάνοντας το 0-2. Στη συνέχεια ο Καραγιάννης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς διαμόρφωσε το 0-3, ενώ το τελικό 0-4 έγινε από τον Πονηρό. Καλύτερη στιγμή για τον κακό κυρίως στην άμυνα Ατρόμητο ήταν το δοκάρι του Άνταμ στο 55ο λεπτό.