Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Συνέχισαν με νίκες οι πρωτοπόροι

Βροχή από γκολ είχαμε στα παιχνίδια της 15ης αγωνιστικής, όπου το θέαμα ήταν πλούσιο σε όλα τα γήπεδα.

Στο πιο σημαντικό ματς της αγωνιστικής ο πρώτος στη βαθμολογία Αετός έκαμψε την αντίσταση της Προοδευτικής επικρατώντας με 2-1. Η ομάδα των Λουτρών μπορεί να δυσκολεύτηκε, αλλά κατάφερε να πάρει ακόμα τρίποντο στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει πρώτη. Με τη συμπλήρωση 15 λεπτών στην αναμέτρηση ο Τζίμης Βλαστέλλης, με σουτ μέσα από την περιοχή, έκανε το 1-0 με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για επιθετικό φάουλ. Δέκα λεπτά αργότερα η Προοδευτική έφθασε στην ισοφάριση με τον Νικήτα Ζαχάροβ, ο οποίος με δυνατό σουτ ισοφάρισε σε 1-1.

Και ενώ όλα έδειχναν πως το πρώτο ημίχρονο θα τελείωνε ισόπαλο, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αετός έκανε το 2-1 με κεφαλιά από τον Γιώργο Καπταγιάννη, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Βλαστέλλη από τα αριστερά. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες ευκαιρίες και για άλλα γκολ, ενώ η Προοδευτική προσπάθησε σε κάποιες περιπτώσεις να πλησιάσει την περιοχή του Κάμπερ χωρίς αποτέλεσμα. Μάλιστα στο 73ο λεπτό ο Αετός είχε και δοκάρι σε προσπάθεια του Βλαστέλλη. Τίποτα δεν άλλαξε στο υπόλοιπο του αγώνα και ο Αετός έφθασε σε ακόμα μια νίκη.

Το σκορ της αγωνιστικής σημειώθηκε στα Παράκοιλα, όπου ο Όλυμπος νίκησε με το εντυπωσιακό 10-0 τον Ανδρονικά και συνεχίζει να κυνηγά τον Αετό στη μάχη της κορυφής. Όπως αντιλαμβάνεται κανείς το παιχνίδι δεν χωράει ιδιαίτερης κριτικής, ειδικά από τη στιγμή που η ομάδα της Αγιάσου κατάφερε μέσα σε 38 λεπτά να προηγηθεί με 6-0. Το χορό των τερμάτων άνοιξε ο Βουργουτζής στο 17,  για να ακολουθήσουν στη συνέχεια τέσσερα γκολ από τον μεγάλο πρωταγωνιστή του Ολύμπου, Γρηγόρη Ξυνό, που σκόραρε στο 18΄, στο 24΄, στο 34΄ και στο 35΄ για να φθάσει το σκορ στο 5-0.

Το έκτο τέρμα του Ολύμπου σημείωσε ο Γιώργος Μαλακός στο 38΄ ο οποίος πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Ολύμπου, τέρμα το οποίο αφιέρωσε στο νεογέννητο παιδί του. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Αγιάσου συνέχισε στον ίδιο ρυθμό βρίσκοντας ακόμα τέσσερα γκολ με τους Ξυνό στο 51΄ (έφθασε τα πέντε προσωπικά), Διακορώνα στο 53΄, Τσομπανέλλη στο 55΄, ενώ το 0-10 πέτυχε ο Καλουτζής στο 78΄. Η καλύτερη στιγμή για τον Ανδρονικά που δέχθηκε μια βαριά ήττα, ήταν το δοκάρι του Δημήτρη Κουτλή στο δεύτερο μέρος.

Εύκολα ξεπέρασε το εμπόδιο των Βασιλικών ο Μεσότοπος που συνεχίζει την ξέφρενη πορεία του με τα συνεχόμενα τρίποντα στα τελευταία παιχνίδια. Σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο που μόνο ποδόσφαιρο δεν μπορούσε να παιχτεί, η ομάδα του Θόδωρου Γιακαλή κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς σκαρφαλώνοντας στην τρίτη θέση της βαθμολογίας μαζί με τη Φίλια. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 39ο λεπτό με τον Μόδεστο Χατζησπύρο με το 0-1 να είναι σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο ΑΟΜ ήταν αισθητά καλύτερος, κάνοντας στο 52΄ το 2-0 με κεφαλιά από τον Γκέκα. Στο 65΄ ήταν η σειρά του Αλέξη Καδή να χρισθεί σκόρερ από τα έντεκα βήματα, ενώ το 0-4 σημείωσε ο Στρατής Καφαλούκος στο 74ο λεπτό.

Η Φίλια μπορεί να βρέθηκε να χάνει με 1-0 από τον Ορφέα Κεραμειών, όμως κατάφερε να πάρει τη νίκη με 5-1 και να βρίσκεται πια ισόβαθμη μαζί με τον Μεσότοπο στην τρίτη θέση. Ο Ορφέας άνοιξε το σκορ στο 5΄ με κεφαλιά από τον Καραδημητράκη, όμως η συνέχεια του αγώνα ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους. Ο Κουνιάρης με δύο προσωπικά τέρματα στο 20΄ και στο 32΄ έκανε το 0-1, 2-1 που ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στην επανάληψη η Φίλια έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο και σημείωσε άλλα τρία γκολ με τους Βουρσούκη στο 53΄, Πανταζή στο 75΄ και Πάντα στις καθυστερήσεις, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 5-1.

Έσπασαν καρδιές στον Παπάδο όπου Αναγέννηση Γέρας και Απόλλων Δαφίων αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1. Οι δύο ομάδες έδειξαν πως δεν έχουν πολλές διαφορές μεταξύ τους και το παιχνίδι θα κρινόταν στις λεπτομέρειες, κάτι που τελικά έγινε. Μετά από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη ο Απόλλων κατάφερε να προηγηθεί στο 70΄ με σκόρερ τον Απόστολο Γρούβα, ο οποίος έκανε το 0-1. Όμως η Αναγέννηση δεν είχε πει ακόμα την τελευταία της λέξη καθώς στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφερε να κλέψει τον βαθμό της ισοπαλίας με γκολ από τον Κώστα Λεονταρίδη, με τη Γέρα να μένει κοντά στις θέσεις που οδηγούν στα play off.

Σημαντική νίκη πήρε ο Αρίων Μήθυμνας επικρατώντας 3-1 του Αιγέα, που έχασε σημαντικό έδαφος στη μάχη της τετράδας. Πάντως η ομάδα του Πλωμαρίου κατάφερε να ανοίξει πρώτη το σκορ με τον Γιαμουγιάννη στο 11ο λεπτό, αλλά ο Αρίων κατάφερε να αντιδράσει και στο 37΄ ισοφάρισε με πέναλτι από τον Μόλβαλη, το οποίο κέρδισε ο Άνταμ. Ο Γκανέζος φορ ήταν και αυτός που έκανε την ανατροπή στο 40΄ για το 2-1. Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, όμως ο Αρίων ήταν αυτός που βρήκε τρίτο τέρμα στο 84΄ με τον Στρατή Τηνιακό, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Να σημειωθεί πως οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες. Από τον Αρίωνα αποβλήθηκε ο Μπάλιακας στο 92΄ (απευθείας κόκκινη), ενώ την άγουσα για τα αποδυτήρια από πλευράς Αιγέα είδε ο Τοπάλλι στο 80΄ (επίσης απευθείας κόκκινη). Επίσης αποβλήθηκε και ο Γιάννης Μανούσος από τον πάγκο των φιλοξενούμενων στο 73ο λεπτό.

Τέλος, βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο Οδυσσέας Ελύτης που κέρδισε στην Αγία Παρασκευή τον Ατρόμητο Ανεμότιας με 3-0, που βυθίστηκε ακόμα πιο πολύ στην ουρά της βαθμολογίας. Ο Ελύτης έκανε το 0-1 με τον Αλέξη Τσιμπούκη στο 43΄, ενώ στο δεύτερο μέρος ο νεαρός Πολύζος με δύο γκολ στο 52΄ και στο 63΄ κλείδωσε ένα σημαντικό τρίποντο για την ομάδα του.