Δευτέρα, 13 Μαΐου, 2024

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Συνεχίζουν μαζί στην κορυφή Αιγέας και Διαγόρας

Σπουδαίες νίκες απέναντι σε Όλυμπο και Αετό πήραν Αιγέας και Διαγόρας, που συνεχίζουν να πηγαίνουν χέρι-χέρι στην κορυφή των play offs της Α΄ Κατηγορίας. Ο Αιγέας πέρασε αλώβητος από την δύσκολη έδρα της Αγιάσου, επικρατώντας 1-0 του Όλυμπου, κάνοντας το δυο στα δυο, ενώ ο Διαγόρας κατέκτησε την πρώτη του νίκη στο ειδικό πρωτάθλημα, κερδίζοντας  4-1 τον Αετό.

Στην Αγιάσο, Όλυμπος και Αιγέας κυνήγησαν τη νίκη για διαφορετικούς λόγους ο καθένας. Ο Όλυμπος για να πλησιάσει ακόμη περισσότερο την κορυφή και ο Αιγέας για να παραμείνει σε αυτήν. Τελικά η ομάδα του Πλωμαρίου αναδείχθηκε νικήτρια με σκορ 1-0, σε ένα παιχνίδι που είχε πάθος, ένταση και πρόσφερε στους φιλάθλους, που το παρακολούθησαν, πολλές συγκινήσεις. Το γκολ που έκανε τη διαφορά, αφού ήταν αυτό που έκρινε το παιχνίδι επετεύχθη στο 24ο λεπτό. Οι παίκτες του Αιγέα εκτέλεσαν κόρνερ με τον Κάλφα να παρεμβαίνει στην φάση, σερβίροντας το γκολ στον Καλαφάτη, ο οποίος με δυνατό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα του Ολύμπου, κάνοντας το 1-0 το οποίο διατηρήθηκε μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, που είχε καλό αγωνιστικό ρυθμό με φάσεις και από τις δυο ομάδες.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα κοντά στη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ο Όλυμπος έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει, με τον Κρητικό να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι του Ζαχαρή. Στη συνέχεια ο Αιγέας διαχειρίστηκε καλά το υπέρ του αποτέλεσμα, ενώ ο Όλυμπος μάταια έψαχνε την ισοφάριση. Στο τελευταίο δεκάλεπτο κυριάρχησε η ένταση μέσα στον αγωνιστικό χώρο, που είχε ως αποτέλεσμα δυο αποβολές για τον Όλυμπο και μία για τον Αιγέα. Από πλευράς γηπεδούχων αποβλήθηκαν οι Τριλιανός και Στρατής Πολύζος, ενώ από τον Αιγέα την κόκκινη κάρτα αντίκρισε ο Ψάνης από τον πάγκο. Αφού ηρέμησαν κάπως τα πνεύματα στις καθυστερήσεις ο Αιγέας έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μιχαλάκη, προκειμένου να τελειώσει το παιχνίδι. Τελικά η ομάδα του Πλωμαρίου κράτησε το υπέρ της 1-0, παίρνοντας τεράστια νίκη μέσα στην Αγιάσο, επί του Ολύμπου, που βρίσκεται πλέον έξι βαθμούς μακριά από την κορυφή.

Τώρα στο άλλο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής ο Διαγόρας ξέσπασε στον Αετό τα κομμάτια της ήττας από τον Αιγέα στην πρεμιέρα. Η ομάδα της Αγίας Παρασκευής νίκησε με σκορ 4-1, αποδίδοντας καλό ποδόσφαιρο σχεδόν σε όλο το παιχνίδι. Από την άλλη οι περισσότεροι ποδοσφαιριστές του Αετού βρέθηκαν σε κακή μέρα και σε συνδυασμό με τις σημαντικές απουσίες των Αγριμάκη και Γ. Μωυσίδη, η ομάδα των Λουτρών γνώρισε βαριά ήττα από τον Διαγόρα, που εξακολουθεί να δίνει τη μάχη του για το πρωτάθλημα, όντας πρώτος στα play off μαζί με τον Αιγέα.

Η καλή μέρα για τον Διαγόρα φάνηκε από την αρχή, αφού μόλις στο 18ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ με το σουτ του Σοφιάννη έπειτα από ωραία προσπάθεια και ασίστ του Ντέντια. Στο 39΄ οι ρόλοι αντιστράφηκαν, με τον Σοφιάννη να γίνεται δημιουργός και τον Ντέντια εκτελεστής για το 2-0 των γηπεδούχων, που ήταν σκορ ημιχρόνου. Ο Διαγόρας συνέχισε και στο δεύτερο ημίχρονο με το πόδι πατημένο στο γκάζι, βρίσκοντας και τρίτο γκολ στο 52΄, με σκόρερ και πάλι τον Ορέστη Ντέντια που βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα.

Μάλιστα ο νεαρός ποδοσφαιριστής του Διαγόρα θα μπορούσε να είχε πετύχει χατ-τρικ, έχοντας δοκάρι στο 57ο λεπτό. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν και δεύτερο δοκάρι, αυτή τη φορά σε προσπάθεια του Ντούμου. Το τεχνικό επιτελείο του Αετού βλέποντας την ομάδα να έχει παραδοθεί στις ορέξεις του Διαγόρα προσπάθησε, με κάποιες αλλαγές από τον πάγκο, να αλλάξει κάπως την εικόνα της, που ήταν πολύ κακή. Στο 68΄ η ομάδα των Λουτρών έβγαλε μια μικρή αντίδραση έχοντας και αυτή δοκάρι σε σουτ του Τ. Μανούσου, που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ επαφή με την μπάλα έκανε και ο Κουμπάς.

Τρία λεπτά μετά ο Αετός μείωσε σε 3-1 με υπέροχο σουτ του Γιαβρούδη, που αποτέλεσε μια από τις αλλαγές της ομάδας των Λουτρών. Όμως με τη συμπλήρωση 78 λεπτών παιχνιδιού ο Διαγόρας ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1, με τον Σοφιάννη να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση, δείχνοντας πόσο πολύ είχε λείψει από τα προηγούμενα παιχνίδια λόγω τραυματισμού. Ο Διαγόρας κατάφερε να βγάλει αντίδραση, παίρνοντας μια νίκη που συνοδεύτηκε από καλή εμφάνιση, η οποία θα είναι οδηγός για την δύσκολη συνέχεια.

Στα play out από την 2η αγωνιστική ξεχώρισε η ευρεία νίκη του Ανδρονικά κόντρα στον Κεραυνό με σκορ 4-0. Η ομάδα των Παρακοίλων εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως ο αντίπαλος αγωνίστηκε με σημαντικές απουσίες βασικών παικτών, κατακτώντας μια πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία, έχοντας πλέον μια απόσταση πέντε βαθμών από τον ουραγό Αλκιβιάδη. Το παιχνίδι δεν χωράει σε κριτική, μιας και ο Ανδρονικάς ήταν καλύτερος καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο όταν προηγήθηκε 2-0, με τα δυο γκολ να σημειώνει ο Γιώργος Σαμπάνης. Με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ο Ανδρονικάς έκανε το 3-0 με τον Μαστέλλο, ενώ το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Νίκος Τουμπακάρης

Στο άλλο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής ο Αλκιβιάδης ήταν αποφασισμένος να παλέψει για τη νίκη απέναντι στην Αναγέννηση Γέρας από την οποία τελικά ηττήθηκε με 3-0. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 1-0 με τους Γεραγώτες να βρίσκουν το γκολ στο 30΄, με σκόρερ τον Μιχαλακέλλη, σε μια φάση που οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για τη μη τήρηση του fair play. Στο δεύτερο μέρος ανέλαβε δράση στο σκοράρισμα για την Αναγέννηση ο Καραγιάννης, ο οποίος με δυο προσωπικά γκολ σφράγισε τη νίκη για την ομάδα του με σκορ 3-0 τον Αλκιβιάδη, που βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο αναφορικά με την παραμονή του στην μεγάλη κατηγορία.