Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Τη νίκη ο Αετός, τα παράπονα ο Διαγόρας

Στο μεγάλο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής ο Αετός εκμεταλλεύτηκε το πολύ καλό πρώτο ημίχρονο που έκανε, πετυχαίνοντας δύο γκολ με τους Κουνιάρη και Καλαφάτη, φεύγοντας με ένα σπουδαίο διπλό από την έδρα του Διαγόρα που φωνάζει έντονα για την διαιτησία του Παναγιώτη Κουκούλα και των βοηθών του. Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα για την ομάδα της Αγίας Παρασκευής που πλέον απέχει έξι βαθμούς από την κορυφή και τον Αετό, που με την σειρά του έδωσε συνέχεια στο απόλυτο των νικών που έχει από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος.

Οι περσινοί πρωταθλητές άνοιξαν το σκορ στο 17΄ όταν μετά από ασταθή επέμβαση του Γόμου σε σουτ που επιχείρησε παίκτης των φιλοξενούμενων, ο Γιάννης Κουνιάρης πήρε το ριμπάουντ και με κοντινό σουτ, δημιούργησε σκορ στο ντέρμπι. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να φθάσουν στην ισοφάριση, μην μπορώντας όμως να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα του Αετού. Η πρώτη φάση που φωνάζει ο Διαγόρας για την διαιτησία, καταγράφηκε στο 35΄ όταν ο Κατσίκης έπειτα από μαρκάρισμα παίκτη του Αετού βρέθηκε στο χόρτο, εντός περιοχής, όμως ο Κουκούλας έκρινε πως δεν υπήρξε παράβαση.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Μιχαλάκης πάσαρε με εντυπωσιακό τρόπο στον Αντώνη Καλαφάτη, ο οποίος με ωραίο σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γόμου, δίνοντας αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα των Λουτρών. Έντονες οι διαμαρτυρίες από πλευράς Διαγόρα, αυτή τη φορά για τον βοηθό Καραγιάννη καθώς οι γηπεδούχοι ισχυρίζονται πως ο Καλαφάτης ήταν σε θέση οφσάιντ.

Η ομάδα των Λουτρών κατάφερε να πάρει σημαντικό προβάδισμα νίκης στο ντέρμπι και μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο, με σκοπό να διαχειριστεί το υπέρ του 0-2. Από την άλλη ο Διαγόρας σε καμία περίπτωση δεν παράτησε το παιχνίδι, ίσα-ίσα που στο 51΄ προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς με το σουτ του Μπουρού να σταματά στον Κουμπά. Στο 57ο λεπτό ο Αετός βγήκε στην επίθεση με τον Μιχαλάκη να ξεφεύγει από την άμυνα των γηπεδούχων, πέφτοντας μέσα στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα παίκτη των γηπεδούχων, με τον διαιτητή Κουκούλα να δείχνει την άσπρη βούλα.

Ο Κλάους Σεφουλάι εκτέλεσε το πέναλτι αλά Πανένκα, όμως δεν έδωσε την κατάλληλη δύναμη στην μπάλα με τον Γόμο να πιάνει σχετικά εύκολα την μπάλα, αποτρέποντας το 0-3. Κάπως έτσι ο Διαγόρας παρέμεινε ζωντανός, συνεχίζοντας να ψάχνει το γκολ που θα τον έβαζε ξανά στο ματς. Λίγο έλειψε να το βρει στο 79΄, όμως η κεφαλιά του Τριλιανού έπειτα από σέντρα του Μπουρού, σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κουμπά. Δύο λεπτά αργότερα ο Γκιάτα σούταρε με τον τερματοφύλακα της ομάδας των Λουτρών να αποκρούει, κρατώντας το 0-2 που εν τέλει διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε του αγώνα, με τον Αετό να παίρνει σπουδαία εκτός έδρας νίκη και τον Διαγόρα να μένει με τα παράπονα για την διαιτησία, βγάζοντας μάλιστα και ανακοίνωση λίγες ώρες μετά την ολοκλήρωση του αγώνα.

Από κει και πέρα για την 8η αγωνιστική είχαμε ένα ακόμη ντέρμπι με μονομάχους τον Όλυμπο και τον Αιγέα. Η ομάδα της Αγιάσου κατάφερε να νικήσει με 1-0 με χρυσό σκόρερ τον νεαρό Βουρλή μόλις στο 9ο λεπτό, σκαρφαλώνοντας παράλληλα στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας μετά την ήττα του Διαγόρα από τον Αετό. Το παιχνίδι, πάντως, είχε αμφίρροπη εξέλιξη με τις δύο ομάδες να έχουν τις δικές τους καλές στιγμές για να σκοράρουν, ο Όλυμπος ένα δεύτερο τέρμα και ο Αιγέας για να πάρει τουλάχιστον την ισοπαλία. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του σκόρερ Βουρλή στο 82ο λεπτό.

Σταθερά στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας και σε κοντινή απόσταση από την πρώτη τετράδα παραμένει η Αναγέννηση Γέρας, που πέρασε από την έδρα του Ανδρονικά με το ρευστό 0-1. Το γκολ που έκρινε το ματς πέτυχε ο Μάριος Καραγιάννης στο 19ο λεπτό, με τον Ανδρονικά από την άλλη να μην καταφέρνει να πάρει βαθμό ούτε αυτή την αγωνιστική, υποχωρώντας στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Και αυτό διότι η Προοδευτική πήρε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, περνώντας από τον Μόλυβο μετά το 1-2 επί του τοπικού Αρίωνα.

Στο 32΄ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι με τον γκολκίπερ Παπάζογλου αρχικά να αποκρούει την εκτέλεση του Νίκου Καραγιάννη, όμως στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης κατάφερε τελικά να βρει δίχτυα για το 0-1. Η απάντηση από πλευράς Αρίωνα ήρθε στο 85΄ με τον Μαρούλη να φέρνει το ματς στα ίσια, όμως η ψυχωμένη Προοδευτική έδειξε αποφασισμένη να πάρει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, κάτι που πέτυχε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Νίκο Καραγιάννη, ο οποίος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Τέλος, ο Οδυσσέας Ελύτης νίκησε εκτός έδρας τη Φίλια των πολλών αγωνιστικών προβλημάτων με σκορ 1-3. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε ισόπαλο χωρίς τέρματα, με την διαφορά πως ο Οδυσσέας Ελύτης από το 25΄ έπαιζε με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Τσομπανέλλη. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν άψογα το αριθμητικό μειονέκτημα και στο 50΄ άνοιξαν το σκορ με τον Κουρή. Στο 80΄ ο Καλουτζής έκανε το 0-2 για τον Ελύτη με τον Κανόγλου στο 88΄ να μειώνει σε 1-2 για την Φίλια, ενώ τον επίλογο στο ματς για το 1-3 των φιλοξενούμενων έβαλε ο Χιώτης στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.