Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Το ντέρμπι στον Αετό!

Ο Αετός θριάμβευσε με 3-0, στην Αγία Παρασκευή, επί του Διαγόρα στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής στην Α΄ Κατηγορία, κάνοντας το δύο στα δύο στο πρωτάθλημα. Η ομάδα των Λουτρών ήταν καλύτερη από τον αντίπαλο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, έχοντας σωρεία ευκαιριών εκτός από τα γκολ και απέδειξε με αυτό τον τρόπο γιατί είναι το φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου.

Στην διαμόρφωση αυτού του αποτελέσματος βοήθησε σημαντικά το γρήγορο γκολ του Νίκου Πετρουζέλλη μόλις στο 12ο λεπτό, με τον έμπειρο μεσοεπιθετικό να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Διαγόρας προσπάθησε να αντιδράσει και λίγο μετά το 20λεπτο είχε δοκάρι με τον Βέντο. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι δύο ομάδες δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες, δίχως να σκοράρουν. Στην επανάληψη ο Αετός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, έχοντας ευκαιρίες με τους Σεφουλάι, Τσομπανέλλη και Μιχαλάκη, ενώ από τους γηπεδούχους η καλύτερη στιγμή ήταν από τον Βέντο. Εν τέλει η ομάδα των Λουτρών έφθασε στο 0-2 με τον Αντώνη Καλαφάτη, ενώ ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό 0-3 στις καθυστερήσεις.

Εκτός από τον Αετό και ο Οδυσσέας Ελύτης διπλασίασε τις νίκες του επικρατώντας με 1-0 του Κεραυνού. Το παιχνίδι ήταν αρκετά κλειστό με τον Ελύτη να ψάχνει το γκολ και τον Κεραυνό να προβάλει αντίσταση, δείχνοντας πιο βελτιωμένος σε σχέση με το ματς της πρεμιέρας. Οι γηπεδούχοι είχαν δύο δοκάρια με τους Τσιμπούκη και Μανιό και βρήκαν το γκολ στο 82ο λεπτό με τον Στράτο Πολύζο, ο οποίος χάρισε την πολύτιμη νίκη στον Ελύτη.

Ο Όλυμπος γκέλαρε στον Μόλυβο κόντρα στον Αρίωνα, φέρνοντας ισοπαλία 2-2. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 18ο λεπτό με τον Καραμιχαλάκη, αφού πρώτα ο Ξυνός από πλευράς Όλυμπου σημάδεψε το δοκάρι. Μάλιστα δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ανδριώτη. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι και αρχικά μείωσαν σε 2-1 με τον Παλάση με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 33΄.

Στο δεύτερο μέρος και πιο συγκεκριμένα στο πρώτο λεπτό της επανάληψης η ομάδα της Αγιάσου έφερε το ματς στα ίσια με τον Τρεμούλα. Και εκεί που ο Όλυμπος έψαξε την ανατροπή, ήρθε η αποβολή του Συβρή στο 58ο λεπτό που επηρέασε σημαντικά τους φιλοξενούμενους, που άφησαν δύο βαθμούς στον Μόλυβο.

Την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα πήρε ο Αιγέας που νίκησε εύκολα 4-0 τον Ανδρονικά στο γήπεδό του. Η ομάδα του Γιώργου Κουτρομπίλα έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα με τον Ανδρονικά να μην μπορεί να ανταποκριθεί. Τέσσερις βαθμοί για τον Αιγέα που αρχίζει να βρίσκει τον δρόμο του. Δύο γκολ σημείωσε ο Πρωτούλης και από ένα οι Βελούτσος και Βασίλογλου.

Άκρως χορταστικό ήταν το παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της αγωνιστικής ανάμεσα στον Ατρόμητο Ανεμότιας και τον Μεσότοπο. Το τελικό 3-3 αποζημίωσε όλους όσους βρέθηκαν στο γήπεδο σε ένα παιχνίδι που έσπασαν καρδιές. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 8΄ με τον Κρασόπουλο, όμως ο Ατρόμητος κατάφερε μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα (32΄, 35΄) να γυρίσει το παιχνίδι με γκολ των Γεωργουλόπουλου και Μάκη Σαμπάνη. Ο Μεσότοπος θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει με τον Πιπερά ο οποίος είχε δοκάρι, κάτι που κατάφερε τελικά στο 62ο λεπτό με σκόρερ πάλι τον Κρασόπουλο. Ο Γεωργουλόπουλος έδωσε ξανά προβάδισμα στον Ατρόμητο για το 3-2, αλλά και πάλι ο Μεσότοπος είχε τη δική του απάντηση με τον Μαγδαληνό Βλάμη, ο οποίος έκανε το 3-3. Πάντως η ομάδα της Ανεμότιας απώλεσε την ευκαιρία να πάρει το ματς, με τον Σαμπάνη να έχει δοκάρι σε απευθείας χτύπημα φάουλ.

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πήρε η Προοδευτική στην Καλλονή επί του Απόλλωνα με 2-1. Το σύνολο του Φώτη Κοκκινέλη άνοιξε το σκορ με τον Πάντα, ωστόσο η ομάδα των Δαφίων κατάφερε να ισοφαρίσει άμεσα με τον Παναγιώτη Αλεξίου. Τελικά αυτός που χάρισε τη μεγάλη νίκη στην Προοδευτική ήταν ο Γιαζιτζόγλου ο οποίος αποδείχθηκε χρυσός σκόρερ, σκοράροντας στις καθυστερήσεις. Να σημειωθεί ότι ο Απόλλων ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες, μιας και αποβλήθηκε ο Σερέτης.

Τέλος, στον Παπάδο, Αναγέννηση Γέρας και Φίλια έμειναν στο ισόπαλο 0-0. Το παιχνίδι ήταν μέτριο με λίγες ευκαιρίες, με τις δύο ομάδες να συμβιβάζονται με την ισοπαλία. Καλύτερη στιγμή για την Γέρα το δοκάρι από τον Πίρκολο στο 89΄.