Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Βροχή από γκολ στην εμβόλιμη 18η αγωνιστική!

Χορταστική ήταν η εμβόλιμη 18η αγωνιστική της Α΄ Κατηγορίας, μια και σημειώθηκαν συνολικά 36 γκολ.

Στο ντέρμπι που έγινε στο γήπεδο της Αγιάσου, Όλυμπος και Αναγέννηση Γέρας μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις στο τελικό 2-2, με το τελικό αποτέλεσμα να μην ικανοποιεί καμία από τις δυο ομάδες. Το πάθος και η ένταση ήταν μερικά από τα στοιχεία που κυριάρχησαν στην αναμέτρηση την οποία παρακολούθησε πλήθος κόσμου. Με τη συμπλήρωση 14 λεπτών στο ντέρμπι ο Όλυμπος άνοιξε το σκορ σε μια φάση που πάντως δεν μύριζε γκολ, με σκόρερ τον νεαρό Βουρλή. Στη συνέχεια η Αναγέννηση προσπάθησε να φθάσει στην ισοφάριση, κάτι που τελικά κατάφερε στο 22΄ με την κεφαλιά του Χατζηκλειδαρά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Χατζηκυριάκου να καταλήγει στα δίχτυα του Τσακίρη.

Ο Όλυμπος ανέκτησε το προβάδισμα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους με όμορφο σουτ του Παναγιώτη Χρυσάφη. Στην επανάληψη η ομάδα της Αγιάσου έφθασε πολύ κοντά στο 3-1, έχοντας δυο πολύ καλές στιγμές με τον σκόρερ του δεύτερου τέρματος, όμως στο 87΄ δέχθηκε την ισοφάριση από την Αναγέννηση Γέρας με σκόρερ ξανά τον Χατζηκλειδαρά, ο οποίος αξιοποίησε την ασίστ του Γιάννη Καραβατάκη. Αξίζει να σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για δυο περιπτώσεις πέναλτι, ισχυριζόμενοι ότι η μπάλα βρήκε σε χέρι αμυντικού του Ολύμπου, ενώ προς το τέλος του ματς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο δυο φορές σκόρερ για την Αναγέννηση Γέρας Στρατής Χατζηκλειδαράς

Την απώλεια βαθμών του Ολύμπου στο ντέρμπι, εκμεταλλεύτηκε ο Αετός που νίκησε 5-0 τον Οδυσσέα Ελύτη και αύξησε την διαφορά από την δεύτερη θέση στους οκτώ βαθμούς. Δυο γκολ πέτυχε ο Μιχαλάκης, ενώ από ένα οι Μπάρκας, Συβρής και Σεφουλάι.

Από κει και πέρα ο Αιγέας έπιασε τον Όλυμπο στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, περνώντας σαν σίφουνας από την Ανεμότια, 3-7 την τοπική ομάδα. Η ομάδα του Πλωμαρίου που διανύει τρομερή περίοδο φόρμας προηγήθηκε 0-2 στα πρώτα εννέα λεπτά της αναμέτρησης, με γκολ που πέτυχαν ο Ψάνης με πέναλτι και ο Παράσχος Πρωτούλης. Ο Ατρόμητος μείωσε προσωρινά σε 1-2 με τον Ιντζέ, όμως η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στον Αιγέα με τον Παράσχο Πρωτούλη να φθάνει σε καρέ τερμάτων, ενώ ένα γκολ και συγκεκριμένα το τέταρτο σημείωσε ο Θανάσης Πρωτούλης, αφού πρώτα η μπάλα είχε χτυπήσει στο δοκάρι σε σουτ του Παράσχου Πρωτούλη. Το μόνο που κατάφερε ο Ατρόμητος ήταν να μειώσει σε 3-7 με δυο γκολ που πέτυχαν οι Αζάμπι και Γιαούπι, ενώ στο πρώτο ημίχρονο είχε και δυο δοκάρια με τους Γιαούπι και Γριππιώτη.

Χορταστικό παιχνίδι έγινε στην Αγία Παρασκευή με τον Διαγόρα να κάμπτει με πολύ δυσκολία την αντίσταση του μαχητικού Αλκιβιάδη με σκορ 4-3. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Κάτω Τρίτους ήταν ο Ρονάλντο Σιμόνι, ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ με τον Διαγόρα να παίρνει τη νίκη στις καθυστερήσεις, με σκόρερ τον Δημήτρη Μπουρού. Τα άλλα τρία τέρματα των γηπεδούχων πέτυχαν οι Ορέστης Ντέντια (δυο) και Χαρλέπας, με τον Ντέντια να έχει και δοκάρι. Ακόμη να αναφέρουμε πως ο Αλκιβιάδης τελείωσε το ματς με τερματοφύλακα τον ποδοσφαιριστή Χατζηβαγιάννη μετά το τραυματισμό και των δυο γκολκίπερ, Κοκκινίδη και Δάλα κατά την διάρκεια του ματς.

Νίκη-μισή παραμονή πήρε η Φίλια έναντι της Προοδευτικής με 5-1. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το λάθος να προηγηθούν στο παιχνίδι με τον Κανόγλου, παραδίδοντας τα όπλα στη συνέχεια με την Φίλια να κάνει ό,τι θέλει στο γήπεδο. Από δυο γκολ πέτυχαν οι Γρούβας (το ένα με πέναλτι) και Πλουμής, ενώ το όνομά του στον πίνακα με τους σκόρερ έβαλε και ο Νικόλωφ. Η Προοδευτική είχε δοκάρι με τον Κέλπαλη και έχασε πέναλτι με τον Καραγιάννη, ο οποίος μάλιστα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Τέλος, ισόπαλο 2-2 ολοκληρώθηκε το ντέρμπι παραμονής ανάμεσα στον Αρίωνα Μήθυμνας και τον Ανδρονικά. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 με γκολ των Καραμιχαλάλη και Μόλβαλη, ωστόσο ο Ανδρονικάς απάντησε με τον ίδιο τρόπο, μειώνοντας αρχικά με πέναλτι του Μάκη Σαμπάνη και ισοφαρίζοντας στο δεύτερο μέρος με τον Νικολέλλη. Ο Αρίων Μήθυμνας ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Σγουρίδη, ενώ έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει ένα χρυσό τρίποντο, έχοντας χαμένο πέναλτι με τον Κυριάκου στο 81ο λεπτό.