Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Ξέφυγε στο +7 ο Αετός από τον Διαγόρα, σπουδαία νίκη για Αρίωνα Μήθυμνας!

Ο Αετός πήρε ακόμα ένα εύκολο τρίποντο, επικρατώντας αυτή τη φορά 7-1 του Ατρόμητου Ανεμότιας και σε συνδυασμό με το στραβοπάτημα του Διαγόρα που έμεινε στο 0-0 με την Φίλια, ξέφυγε επτά βαθμούς στην μάχη του τίτλου, λίγες μέρες πριν από το μεταξύ τους ντέρμπι.

Στην Αγία Παρασκευή ούτε ο Ατρόμητος μπόρεσε να σταθεί εμπόδιο στο τρένο του Αετού που συνεχίζει την εκπληκτική του πορεία στο πρωτάθλημα, όντας πρώτος και με το απόλυτο των νικών. Η ομάδα των Λουτρών κατάφερε και σε αυτό το παιχνίδι να επιβάλει από νωρίς τον δικό της ρυθμό, πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο με τους Βλαστέλλη, Σεφουλάι, Παλαμουτσή στο ντεμπούτο του και Μιχαλάκη. Στην επανάληψη ο Ατρόμητος μείωσε προσωρινά σε 4-1 με τον Άνταμ, ωστόσο η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά και πάλι στον Αετό. Το 5-1 έκανε ο Πετρουζέλλης με πέναλτι, το 6-1 πέτυχε ο Καλαφάτης, ενώ τον επίλογο στο παιχνίδι έβαλε ο νεαρός Λούι Ρούσι που διαμόρφωσε το τελικό 7-1.

Όπως αναφέραμε και στην αρχή, η ομάδα των Λουτρών απέκτησε αέρα επτά βαθμών από την δεύτερη θέση και τον Διαγόρα που έμεινε στη λευκή ισοπαλία με την Φίλια, χάνοντας έδαφος στην μάχη του τίτλου. Η ομάδα της Αγίας Παρασκευής συνάντησε πολλά προβλήματα ως προς το να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων, που κατάφεραν να πάρουν βαθμό σε μία δύσκολη έδρα. Διαγόρας και Φίλια δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες για γκολ, δίχως πάντως να τα καταφέρουν με το σύνολο του Δημήτρη Γαβαλά να είναι αυτό που δεν έμεινε ευχαριστημένο από το τελικό αποτέλεσμα.

Στην τρίτη θέση παρέα με την Φίλια, πέρασε ξανά ο Όλυμπος που ξεπέρασε σχετικά εύκολα το εμπόδιο του Απόλλωνα Δαφίων με 4-0.  Ο Τσομπανέλλης έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα της Αγιάσου με τον Ξυνό να χρίζεται επίσης σκόρερ για το 2-0, που ήταν το αποτέλεσμα στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Τσομπανέλλης έκανε το 3-0 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση, ενώ το τελικό 4-0 πέτυχε ο Χουλιάρας.

Νίκη με ανατροπή για τον Οδυσσέα Ελύτη που τα βρήκε σκούρα από τον Ανδρονικά στο πρώτο ημίχρονο. Τελικά οι γηπεδούχοι επικράτησαν 3-1 και εξακολουθούν να βρίσκονται στην πρώτη πεντάδα του πρωταθλήματος. Πάντως η ομάδα των Παρακοίλων ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι, παίρνοντας προβάδισμα με τον Τσίγκα. Στην συνέχεια ο Ελύτης ανέβασε την απόδοσή του, έχοντας μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει με τον Νομίδη να σημαδεύει το δοκάρι. Τελικά στο δεύτερο ημίχρονο ο Ελύτης έφερε το ματς στα ίσια με ανάποδο ψαλίδι του Μανιού, ενώ την ανατροπή ολοκλήρωσε ο Πολύζος που έκανε το 2-1. Ο Ελύτης πέτυχε ακόμα ένα τέρμα και πάλι με τον Μανιό, ο οποίος έκανε το τελικό 3-1.

Πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 4-1 επικράτησε ο Μεσότοπος του Κεραυνού. Η τοπική ομάδα μπορεί να προηγήθηκε 2-0 στο πρώτο ημίχρονο με τα γκολ των Φωκιανού και Κουλουδή, όμως στο δεύτερο μέρος ο Κεραυνός κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι με το γκολ του Τρακέλλη, ο οποίος μείωσε σε 2-1. Η ομάδα του Αφάλωνα κράτησε αυτό το αποτέλεσμα μέχρι το 74ο λεπτό, όταν ο Χαρλεπάς σκόραρε από πλευράς Μεσοτόπου για το 3-1. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής χρίστηκε ξανά σκόρερ, χαρίζοντας την νίκη στην ομάδα του. Να σημειωθεί ότι ο Κεραυνός ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Καναβού με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ σε πολύ καλή μέρα βρέθηκε ο τερματοφύλακάς Αποστολέλλης που πραγματοποίησε εντυπωσιακές αποκρούσεις.

Σπουδαίο εκτός έδρας τρίποντο πανηγύρισε ο Αρίων Μήθυμνας στον Παπάδο μετά το 1-0 επί της Αναγέννησης Γέρας. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε ο Ανδριώτης μόλις στο 4ο λεπτό, χαρίζοντας μία πολύτιμη νίκη στην ομάδα του στην προσπάθεια που κάνει να παραμείνει στην κατηγορία. Από την άλλη η Γέρα δεν έκανε καλό παιχνίδι, παρότι είχε κάποιες ευκαιρίες για να φθάσει στην επίτευξη ενός τέρματος και πλέον μπλέκει για τα καλά ως προς την παραμονή της στην κατηγορία. Μάλιστα μετά το παιχνίδι η διοίκηση της Αναγέννησης ανακοίνωσε την λύση της συνεργασίας με τον Γιώργο Σπάρταλη, τον οποίο θα διαδεχθεί στην τεχνική ηγεσία ο Φώτης Κοκκινέλης, με τον οποίο συμφώνησε ήδη η Γέρα.

Τέλος, στο δεύτερο 0-0 της αγωνιστικής, Αιγέας και Προοδευτική, δημιούργησαν λίγες ευκαιρίες και κάπως έτσι αρκέστηκαν στην ισοπαλία.