Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Υπέροχη πρεμιέρα με γκολ και θέαμα!

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο από πλευράς θεάματος και γκολ ξεκίνησε η φετινή Α΄ Κατηγορία. Σε έξι παιχνίδια σημειώθηκαν συνολικά 30 τέρματα με τους Αετό, Διαγόρα, Αναγέννηση Γέρας, Αιγέα και Όλυμπο να ξεκινούν νικηφόρα στο πρωτάθλημα, ενώ χορταστική ισοπαλία, είχαμε στην Ανεμότια ανάμεσα στον Ατρόμητο και τον Ανδρονικά.

Αετός – Αλκιβιάδης 7-0

Άνετος και ωραίος ο περσινός πρωταθλητής

Εύκολο έργο, όπως άλλωστε αναμενόταν, είχε ο πρωταθλητής Αετός που νίκησε με το ευρύ 7-0 τον Αλκιβιάδη που επέστρεψε φέτος στην Α΄ Κατηγορία. Οι παίκτες του Θεαγένη Διονυσάτου κυριάρχησαν σε όλο το παιχνίδι, καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο, όταν και κατάφεραν να προηγηθούν 4-0 με δύο γκολ του Κουνιάρη και ένα των Πιπερά και Συβρή. Στο δεύτερο μέρος ο Αετός συνέχισε στο ίδιο τέμπο, σημειώνοντας ακόμη τρία τέρματα με τους Αγριμάκη, Μιχαλάκη και Συβρή, με τον τελευταίο να έχει και ένα δοκάρι. Από την άλλη ο Αλκιβιάδης γνώριζε εξ αρχής πως θα είχε δύσκολο έργο, αντιμετωπίζοντας το περσινό πρωτάθλημα, κάτι το οποίο επιβεβαιώθηκε και στο γήπεδο αφού η ομάδα του Κάτω Τρίτους δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα.

Διαγόρας – Προοδευτική 7-0

Εύκολη νίκη με μεγάλο πρωταγωνιστή τον νεαρό Ντέντια

Με το ίδιο σκορ (7-0) νίκησε και ο Διαγόρας την Προοδευτική, επιβεβαιώνοντας με το καλημέρα πως θα είναι διεκδικητής του φετινού τίτλου. Μεγάλος πρωταγωνιστής στην εύκολη, όπως αποδείχθηκε, νίκη για την ομάδα της Αγίας Παρασκευής, ήταν ο νεαρός Ορέστης Ντέντια, ο οποίος καλά-καλά δεν έχει κλείσει καν τα 15 του χρόνια, ωστόσο ο Δημήτρης Γαβαλάς τον επέλεξε στην αρχική ενδεκάδα, με τον Ντέντια να τον δικαιώνει απόλυτα αφού πέτυχε τέσσερα τέρματα, δίνοντας συνέχεια στις καλές του εμφανίσεις, κάτι που έκανε και στα φιλικά παιχνίδια του καλοκαιριού. Τα υπόλοιπα γκολ για τον Διαγόρα, που προηγήθηκε 3-0 στο ημίχρονο, πέτυχαν οι Μπουρούς (δύο) και Κρητικός. Ας σημειωθεί ότι υπήρχαν απουσίες και από τις δύο πλευρές, οι οποίες φάνηκαν περισσότερο από την μεριά της Προοδευτικής που δεν διαθέτει το ίδιο βάθος στο ρόστερ της σε σχέση με τον Διαγόρα, ξεκινώντας με το αριστερό τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα στο ντεμπούτο του Μάριου Λουτραγώτη στον πάγκο της.

Αν/ση Γέρας – Οδ. Ελύτης 4-0

Ξεκίνημα με το δεξί για το συγκρότημα του Θοδωρή Παπαλόπουλου

Ιδανική πρεμιέρα στην φετινή Α΄ Κατηγορία έκανε η Αναγέννηση Γέρας που επικράτησε 4-0 του Οδυσσέα Ελύτη. Στο πρώτο επίσημο παιχνίδι με τον Θοδωρή Παπαλόπουλο στον πάγκο της, η Γέρα έπεισε αρκετά με την απόδοσή της, σκοράροντας δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο, ενώ δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα από το νεανικό σύνολο του Οδυσσέα Ελύτη. Μόλις στο 10΄ ο Στρατής Χατζηκλειδαράς με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0, για να έρθει λίγο αργότερα ο Γιώργος Μανούσος να κάνει το 2-0, που ήταν και το αποτέλεσμα στο πρώτο ημίχρονο, παρότι θα μπορούσε να είχε πετύχει και τρίτο στη φάση με τον Σαρίκη, η προσπάθεια του οποίου σταμάτησε στο δοκάρι.

Παρόλα αυτά το σύνολο του Θοδωρή Παπαλόπουλου κατάφερε να βρει δίχτυα και στην επανάληψη, αρχικά με τον νεαρό Πρωτονοτάριο και στη συνέχεια με τον Γιώργο Μανούσο, ο οποίος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση, διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Φίλια – Αιγέας 1-4

Νίκη με εντυπωσιακή ανατροπή

Ωραίο παιχνίδι παρουσία αρκετού κόσμου, έγινε στην Φίλια με την τοπική ομάδα να ηττάται 4-1 από τον Αιγέα που έφυγε με το διπλό, κάνοντας ανατροπή στο σκορ. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Φίλια, που πήρε προβάδισμα στο σκορ με την συμπλήρωση 26 λεπτών, όταν μετά από ασταθή απόκρουση του Ζαχαρή σε σουτ που έγινε από παίκτη των γηπεδούχων, ο Νικόλοβ πήρε το ριμπάουντ και με σουτ δημιούργησε σκορ στην αναμέτρηση.

Ωστόσο ο Αιγέας του Προκόπη Καρτάλη δεν πτοήθηκε από το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ, έχοντας πολύ καλή στιγμή για να ισοφαρίσει, με τον Παράσχο Πρωτούλη να εκτελεί φάουλ και την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι. Στη συνέχεια ήρθαν τα πάνω-κάτω στην αναμέτρηση, με την Φίλια να μένει με δέκα παίκτες καθώς αποβλήθηκε ο Κοκκώνης με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Αιγέας εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε, φέρνοντας τούμπα το ματς με τα δύο γκολ του Παράσχου Πρωτούλη στο 47΄ και στο 51ο λεπτό.

Η ομάδα του Πλωμαρίου είχε πάρει πλέον τα ηνία του αγώνα, ωστόσο η Φίλια δεν παράτησε το παιχνίδι και λίγο έλειψε να ισοφαρίσει, με το σουτ του Νικόλοβ να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι. Το σύνολο του Προκόπη Καρτάλη κλείδωσε το σημαντικό αυτό τρίποντο στο 81΄ με τον Αθανασούλη να κάνει το 3-1, ενώ το τελικό 4-1 ήρθε από τα πόδια του Ταξιάρχη Κλούρα.

Αρίων Μηθ. – Όλυμπος 0-1

Επαγγελματική νίκη

Ένα γκολ από τον Στράτο Πολύζο στο πρώτο μισάωρο της αναμέτρησης ήταν αρκετό για να δώσει τους τρεις βαθμούς στον Όλυμπο (1-0) τον Αρίωνα Μήθυμνας. Πάντως το σκορ του αγώνα πέρασε σε δεύτερη μοίρα, αφού το παιχνίδι επισκιάστηκε από τους τραυματισμούς του τερματοφύλακα του Όλυμπου, Ραφαήλ Καφαλούκου και του νεαρού Τσακίρη από τον Αρίωνα Μήθυμνας. Οι δύο παίκτες ευτυχώς είναι καλά στην υγεία τους, ενώ στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι ο Όλυμπος είχε και αρκετές ευκαιρίες για να πετύχει ένα μεγαλύτερο σκορ, δίχως ωστόσο να τα καταφέρει μένοντας σε αυτό το ένα γκολ που πέτυχε ο Πολύζος, που ήταν ο μοναδικός σκόρερ στην αναμέτρηση.

Ατρόμητος Αν. – Ανδρονικάς 3-3

Χορταστική ισοπαλία στο ‘’ Μιζεργκάν’’

Ματσάρα με τα όλα της έγινε στο γήπεδο της Ανεμότιας με μονομάχους τους Ατρόμητο Ανεμότιας και Ανδρονικά, που αναδείχθηκαν ισόπαλοι 3-3. Το παιχνίδι είχε ιστορικό χαρακτήρα για τον Ατρόμητο καθώς ήταν το πρώτο που έδωσε ξανά στην φυσική του έδρα, αυτή τη φορά όμως με τοποθετημένο τον πλαστικό χλοοτάπητα. Ο Ανδρονικάς ξεκίνησε πιο καλά στο παιχνίδι, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ μόλις στο 7ο λεπτό με τον Γιώργο Νικολέλλη

Ο Ατρόμητος έβγαλε γρήγορη αντίδραση, ισοφαρίζοντας με τον Βασίλη Ιντζέ. Πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ο Ανδρονικάς πήρε εκ νέου προβάδισμα στο σκόρερ αυτή τη φορά με τον Γιώργο Σαμπάνη, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα προηγούμενος με 2-1. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα από το 85΄ έως το 98΄ συνέβησαν απίθανα πράγματα, αφού σημειώθηκαν συνολικά τρία γκολ. Αρχικά στο 85΄ ο Ατρόμητος έφερε το ματς στα ίσια με τον Αζάμπι, στο 92΄ ο Ηρακλής Τραγέλλης έκανε το 3-2 για τον Ανδρονικά, όμως η ομάδα του Χρήστου Παπαδόπουλου δεν είχε πει ακόμα την τελευταία της λέξη, σώζοντας τον βαθμό της ισοπαλίας στο 98΄ με το εύστοχο χτύπημα- πέναλτι του Αζάμπι.