Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Ζωντανός στο κυνήγι της παραμονής ο Αλκιβιάδης, στα play off ο Αρίων Μήθυμνας

Ολοκληρώθηκε την Κυριακή η κανονική περίοδος στο πρωτάθλημα της Α΄ Κατηγορίας με την διεξαγωγή της 18ης αγωνιστικής και τώρα ακολουθούν τα play off και Play out.

Στο γήπεδο του Κάτω Τρίτους ο Αλκιβιάδης κατάφερε να πάρει τους πρώτους του βαθμούς στο πρωτάθλημα επικρατώντας 2-0 του Ανδρονικά, δίνοντας νέο ενδιαφέρον ενόψει και των play out στη μάχη των δυο ομάδων για την αποφυγή του υποβιβασμού, καθώς μείωσε την διαφορά στον ένα βαθμό. Το παιχνίδι ήταν αρκετά ανοιχτό με τις δυο ομάδες να χάνουν πολλές ευκαιρίες με την διαφορά πως ο Αλκιβιάδης ήταν πιο ουσιαστικός στην τελική του προσπάθεια. Το 1-0 έγινε στο 41΄ με τον Σταυρινό να εκτελεί φάουλ, την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι έπειτα από απόκρουση του Βαλσάμη και στην επαναφορά με κεφαλιά ο Παλαμίδας βρήκε δίχτυα για την ομάδα του Κάτω Τρίτους. Το 2-0, που ήταν το τελικό σκορ στην αναμέτρηση, πέτυχε ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο ξεκίνημα της επανάληψης, με τον Αλκιβιάδη να παίρνει παράταση ζωής όσον αφορά την παραμονή του στην κατηγορία.

Από κει και πέρα ο Αρίων Μήθυμνας μπορεί να ηττήθηκε με 5-2 από τον Αιγέα, ωστόσο κατάφερε να πάρει το πέμπτο και τελευταίο εισιτήριο για τα play off, αφού την ίδια στιγμή η Φίλια δεν μπόρεσε να νικήσει τον Αετό. Από την άλλη ο Αιγέας πήρε αυτό που ήθελε, δηλαδή τη νίκη που τον κρατάει σε απόσταση τριών βαθμών από την κορυφή και τον πρωτοπόρο Διαγόρα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 2-1 υπέρ της ομάδας του Πλωμαρίου που σκόραρε με τους Καλαφάτη και Κλούρα. Ωστόσο ο Αρίων πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους κατάφερε να μειώσει σε 2-1, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γρούβα. Στο δεύτερο μέρος, με γκολ των Καλαφάτη και Ψάνη, ο Αιγέας ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1, όμως ο Αρίων Μήθυμνας μείωσε εκ νέου σε 4-2 με τον Γρούβα. Το τελικό 5-2 για τον Αιγέα, διαμόρφωσε ο Τοπάλι, ενώ οι νικητές είχαν και τέσσερα δοκάρια με τους Ψάνη (δυο), Τοπάλι και Βελούτσο. Δοκάρι είχε και ο Αρίων με τον Γρούβα.

Με νίκη ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος ο Αετός, καθώς πέρασε από την έδρα της Φίλιας με σκορ 2-1. Το 0-1 έγινε στο 22΄ από τον Γιαβρούδη, όμως δέκα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με απευθείας χτύπημα κόρνερ του Λαπούσι. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πίεσαν με σκοπό να φθάσουν στη νίκη που θα τους έβαζε στα play off, όμως προς το τέλος του αγώνα ο Αγριμάκης βρήκε δίχτυα για το 2-1 του Αετού, που είχε και δοκάρι με τον Συβρή.

Ο πρωτοπόρος Διαγόρας επέστρεψε στις νίκες, 6-0 τον Κεραυνό στην Αγία Παρασκευή. Επιθετικός μονόλογος από πλευράς Διαγόρα με τον Κλάους Σεφουλάι να σημειώνει χατ-τρικ. Δυο τέρματα πέτυχε ο Ντούμος και ένα ο Αλαγιάννης στο τελικό 6-0, που διατηρεί την ομάδα της Αγίας Παρασκευής σε απόσταση τριών βαθμών από τον δεύτερο Αιγέα.

Τέλος, ο Όλυμπος ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο την κανονική περίοδο, νικώντας με το ευρύ 7-0 την Αναγέννηση Γέρας. Το ημίχρονο βρήκε την ομάδα της Αγιάσου μπροστά στο σκορ με 1-0 χάρη στο γκολ του Τριλιανού, με την Γέρα να στέκεται καλά στο ματς, ζητώντας και ένα πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Γιώργο Μανούσο. Στην επανάληψη όμως ο Όλυμπος ήταν καταιγιστικός, βάζοντας το ένα γκολ μετά το άλλο. Δυο τέρματα πέτυχε ο Λαλάς που έφθασε τα 17 στην κατηγορία και από ένα οι Κρητικός, Χρυσάφης, Γιάννης Βουρλής και Σταμογιώργος.