Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Αδειάζει πλέον η κλεψύδρα της παραμονής

Μια ήττα που την φέρνει ένα βήμα πριν από το τέλος της παρουσίας της στις επαγγελματικές κατηγορίες, γνώρισε την Κυριακή το μεσημέρι η Καλλονή, χάνοντας από τον Αιγινιακό με 3-1 μέσα στον Ταρλά. Μία ήττα που αφήνει την ομάδα της Λέσβου 5 βαθμούς  πίσω από την επικίνδυνη ζώνη (ουσιαστικά 6 στην ισοβαθμία), αλλά κυρίως με την ψυχολογία στο ναδίρ πλέον αφού οι Καλλονιάτες είχαν επενδύσει πολλά στην συγκεκριμένη αναμέτρηση. Τα όσα έγιναν στον Ταρλά δεν έχουν προηγούμενο, αφού όπως είπε και ο Δημήτρης Ζουλιώτης στην συνέντευξη Τύπου δεν το είχε ξαναζήσει στην καριέρα του.

Μόλις στο 1ο λεπτό ο Παπαδόπουλος πήγε να κάνει ντρίπλα πάνω στην γραμμή του τέρματός του, ο Ζγκούρης του έβαλε την προβολή και η μπάλα, όπως ήταν φυσικό, κατέληξε στα δίχτυα, με τον γκολκίπερ να τραυματίζεται. Πριν προλάβει να συνέλθει η Καλλονή, στο 4ο και πάλι από λάθος της άμυνας, ο Τσολακίδης με πλασέ έκανε το 0-2 με την ατμόσφαιρα στον Ταρλά να είναι τεταμένη και τον κόσμο να μην πιστεύει αυτό που έβλεπε.

Η Καλλονή βρήκε το κουράγιο να αντιδράσει και στο 8ο με τον Ζουλιώτη κατάφερε να μειώσει σε 1-2 μπαίνοντας ξανά στο παιχνίδι. Από κείνο το σημείο, μόνο οι γηπεδούχοι υπήρχαν στον αγωνιστικό χώρο, με τον Λίταινα να έχει δοκάρι, τον Ζουλιώτη και τον Λαμπράκη να αστοχούν από καλή θέση ενώ η πίεση ήταν ασφυκτική στα καρέ των φιλοξενούμενων. Παρόλα αυτά το ημίχρονο τελείωσε με 1-2.

Στην επανάληψη όμως ενώ κανείς θα περίμενε ακόμη μεγαλύτερη πίεση από την Καλλονή είδαμε άλλο παιχνίδι. Ο Αιγινιακός μαζεύτηκε στην άμυνά του, έκλεισε τους διαδρόμους, πίεσε ψηλά, εγκλώβισε τους γηπεδούχους και αυτό ήταν. Η Καλλονή δεν μπορούσε να δημιουργήσει, ο κόσμος άρχισε να γκρινιάζει, ο Αιγινιακός έχασε στην κόντρα δυο τεράστιες ευκαιρίες με τους Φασίδη και Ζγκούρη και τελικά κατάφερε στο 87ο, σε μια ακόμη αντεπίθεση, να κάνει το 1-3 με τον Μπουρντουζάν (ο οποίος σκόραρε κόντρα στην πρώην ομάδα του) και να φύγει με ένα μεγάλο από κάθε άποψη τρίποντο.

ΚΑΛΛΟΝΗ (Δημήτρης Γαβαλάς): Παπαδόπουλος (11′ λ. τρ. Μανιάτης), Σάββα, Ρεπετσάς, Ευαγγελιδάκης, Ζουλιώτης, Γιουκαρής, Λίταινας (67′ Αποστόλου), Σβόγιτς, Λαμπράκης, Σισέ, Σοφιάνης (60′ Αγριμάκης).

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Γιάννης Βλάχος): Τόλιος, Παπουτσογιαννόπουλος, Γιαζιτζόγλου, Πασαλίδης, Λιόλιος, Πατράλης, Ζούρκος (77′ Γκατσολάρι), Μουκίδης, Τσολακίδης (30′ λ. τρ. Φασίδης), Ζγκούρη (90′ Σκραπάρας), Μπουρντουζάν.

Δημήτρης Γαβαλάς, προπονητής Καλλονής

«Ένα πολύ άσχημο αποτέλεσμα για μας. Ένα αποτέλεσμα που μας πηγαίνει πάρα πολύ πίσω σχετικά με τον στόχο που είχαμε πριν το παιχνίδι. Δηλαδή να πάρουμε το τρίποντο απέναντι σε μία ομάδα που έχουμε τον ίδιο στόχο και να είναι τα πράγματα πιο εύκολα για μας στη συνέχεια. Αγωνιστικά νομίζω ότι βρεθήκαμε να χάνουμε 0-2, χωρίς να καταλάβουμε πώς έγινε αυτό. Συμβαίνουν αυτά στο ποδόσφαιρο. Είμαστε υποχρεωμένοι να συνεχίσουμε. Μετά το 0-2 είχαμε μια καθολική υπεροχή. Βάλαμε γρήγορα ένα γκολ, δημιουργήσαμε προϋποθέσεις για δεύτερο και τρίτο, δεν ήρθε, αλλά το δυσάρεστο είναι ότι δεν μπήκαμε ποτέ στο δεύτερο ημίχρονο. Και έχω την εντύπωση ότι στο ποδόσφαιρο μετράει ο τρόπος που δέχεσαι κάποια γκολ. Κάποια σε βγάζουν εκτός ρυθμού και ίσως έγινε αυτό σε εμάς. Δεν υπάρχουν δικαιολογίες. Είμαστε υποχρεωμένοι να συνεχίσουμε και θα συνεχίσουμε. Σαφώς και είναι δύσκολα τα πράγματα. Το να δέχεσαι δύο γκολ στα τρία πρώτα λεπτά χωρίς ο αντίπαλος να πατάει περιοχή είναι ένα πρόβλημα. Και είναι γκολ που δεν σε ωθούν να γυρίσεις εύκολα ένα παιχνίδι. Έχουμε και νέα παιδιά που δεν έχουν εμπειρίες από τέτοια ματς. Αυτό πάλι δεν είναι δικαιολογία, είναι μια πραγματικότητα. Αξίζουν συγχαρητήρια σε αυτά τα παιδιά, γιατί κατάφεραν ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να δημιουργήσουν προϋποθέσεις και για ένα δεύτερο γκολ.

Στο δεύτερο, και εκεί πρέπει να εστιάσουμε, δεν μπήκαμε ποτέ στο γήπεδο. Ήμασταν πάρα πολύ κακοί. Όσο καλοί ήμασταν στο πρώτο τόσο κακοί ήμασταν στο δεύτερο. Και εκεί πιστεύω ότι χάσαμε και το παιχνίδι. Μπορέσαμε να κάνουμε το 2-1 γρήγορα, είχαμε και τον κόσμο κοντά μας μέσα από τον τρόπο που παίζαμε, αλλά δεν ήρθε το δεύτερο γκολ. Αυτό δεν είναι δικαιολογία γιατί έπρεπε στο δεύτερο να έχουμε πιο καθαρό μυαλό, να συνεχίσουμε με τον ίδιο τρόπο παιχνιδιού και να φτάναμε γρήγορα ή αργά σε ένα τέρμα. Αυτά έχει το ποδόσφαιρο».

Σε ερώτησή μας αν με την ήττα αυτή η Καλλονή… έχυσε την καρδάρα με το γάλα έχοντας καταφέρει ουσιαστικά να διώξει τον κόσμο, που με κόπο μάζεψε τις τελευταίες αγωνιστικές, σχολίασε: «Ναι. Είναι αλήθεια. Ήταν ένα παιχνίδι που θα μας έβγαζε από τη ζώνη του υποβιβασμού, αλλά έχουμε εμπειρία και έχουμε δει τον κόσμο να φεύγει και να έρχεται πολλές φορές στα γήπεδα. Από πολύ παλιά ως τώρα. Από όλους χρειάζεται υπομονή. Και όταν λέμε ότι επιτέλους θα έχουμε μια ομάδα με δικά μας παιδιά και να τα στηρίζουμε, νομίζω ότι η στήριξη έρχεται στα δύσκολα και όχι στα εύκολα. Αυτά τα παιδιά έπαιζαν με τον ΟΦΗ, τον Άρη, τον Αγροτικό Αστέρα, αυτά με τον Αχαρναϊκό, με την Καλλιθέα. Η απογοήτευση και η πίεση είναι μέσα στο ποδόσφαιρο. Πρέπει να τα δεχτούμε και να προχωρήσουμε».

Δημήτρης Ζουλιώτης, ποδοσφαιριστής Καλλονής

«Άσχημη μέρα για μας. Ένα ματς που δεν μας πήγε τίποτα. Αλλιώς σχεδιάζαμε και στο τρίτο λεπτό 0-2. Σε εμένα συνέβη πρώτη φορά στην καριέρα μου. Παρ’ όλα αυτά, βάλαμε ένα γκολ και στο πρώτο 45λεπτο είχαμε την υπεροχή. Είχαμε δοκάρι, ευκαιρίες και όταν γίνονται όλα αυτά είναι δύσκολο να γυρίσεις παιχνίδι. Στηρίζουμε και τα λάθη των παιδιών, γιατί ακούγονται διάφορα και ζούμε στην Ελλάδα. Ανθρώπινα είναι τα λάθη. Είμαστε υποχρεωμένοι να συνεχίσουμε όσο δύσκολη και αν είναι η κατάσταση».