Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

ΑΕΚ Β΄ – ΑΙΟΛΙΚΟΣ 2-1: Έφυγε με άδεια χέρια από τα Σπάτα

Ο Αιολικός ηττήθηκε στο «Σεραφίδειο» από την ανεβασμένη ΑΕΚ Β΄, με σκορ 2-1, για την 12η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της Super League 2. Μετά από αυτό το αρνητικό αποτέλεσμα μπήκε τέλος στο σερί των δυο συνεχόμενων νικών που είχαν προηγηθεί με Απόλλωνα Πόντου και Καμπανιακό, ενώ αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την ομάδα της Μυτιλήνης με προπονητή τον Σλόμπονταν Κριτσμάρεβιτς

Όλη η ιστορία του αγώνα γράφτηκε στο δεύτερο ημίχρονο στο οποίο σημειώθηκαν και τα τρία γκολ με την ΑΕΚ Β΄ να παίρνει το προβάδισμα, τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν, αλλά την ομάδα του Νίκου Κούστα να βρίσκει το νικητήριο τέρμα στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Αυτή ήταν μια ήττα-πισωγύρισμα για τον Αιολικό που είδε την αντίπαλό του να τον πλησιάζει στον ένα βαθμό και μάλιστα με ματς λιγότερο. Πλέον το συγκρότημα του Σλόμπονταν Κριτσμάρεβιτς στρέφει το βλέμμα του στο τελευταίο παιχνίδι του πρώτου γύρου, με αντίπαλο τον Ηρακλή στη Μυτιλήνη, όπου η επιστροφή στις νίκες είναι μονόδρομος.

Στα του αγώνα της Κυριακής το πρώτο ημίχρονο βρήκε ΑΕΚ Β΄ και Αιολικό να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλοι χωρίς τέρματα, με τις φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες να είναι ελάχιστες. Ο Αιολικός περιορίστηκε σε έναν πιο παθητικό ρόλο, επιτρέποντας στην ΑΕΚ Β΄ να πάρει μέτρα στο γήπεδο, χωρίς ωστόσο να απειληθεί ιδιαίτερα η εστία του Ντόκιτς, εκτός από δυο σουτ του Λαμαράνα στο 24΄ και στο 25΄, τα οποία έφυγαν άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα άλλαξε ριζικά καθώς οι δυο ομάδες ανέβασαν περισσότερο τους ρυθμούς τους. Στο 55ο λεπτό η ΑΕΚ Β΄ ευτύχησε να ανοίξει το σκορ, όταν μετά από αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Ρουκουνάκη, ο Φοφανά με κεφαλιά παραβίασε την εστία του Ντόκιτς για το 1-0. Στη συνέχεια ο Αιολικός βγήκε μπροστά με σκοπό να ψάξει την ισοφάριση την οποία βρήκε στο 71ο λεπτό με μονοκόμματο σουτ του Ζάκαριτς, μετά από σέντρα του Γιόκε. Ξαφνικά το παιχνίδι απέκτησε μια άγρια ομορφιά με τις δυο ομάδες να τα δίνουν όλα για το γκολ που θα τις χάριζε τη νίκη. Στο 81ο λεπτό η ΑΕΚ Β΄ έδωσε την χαριστική βολή στην ομάδα της Μυτιλήνης παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα με 2-1 χάρη στο γκολ του Σταύρου Πήλιου, ο οποίος απλά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα μετά τη σέντρα του Σκόνδρα και την προσπάθεια του Χριστόπουλου, ο οποίος τράβηξε πάνω του την άμυνα του Αιολικού, δίνοντας έτοιμο γκολ στον νεαρό αριστερό οπισθοφύλακα.

Το 2-1 παρέμεινε μέχρι το φινάλε, με την ΑΕΚ Β΄ να πανηγυρίζει την δεύτερη συνεχόμενη νίκη στη Super League 2, που την φέρνει πιο ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα. Από την άλλη ο Αιολικός έφυγε από τα Σπάτα χωρίς να πάρει θετικό αποτέλεσμα, με τους παίκτες να αποχωρούν από το γήπεδο απογοητευμένοι, καθώς δεν μπόρεσαν να κάνουν χαρούμενους τους φίλους της ομάδας από την Αθήνα, που έδωσαν βροντερό παρόν στο γήπεδο της ΑΕΚ Β΄.

ΑΕΚ Β (Ν. Κούστας): Θεοχάρης, Κάτσικας, Χρυσόπουλος, Γεμπόα, Πήλιος, Φοφανά, Ρουκουνάκης, Λαμαράνα, Χριστόπουλος, Κοντορουχάς (34′ Τζ. Γκαρσία – 85′ Κοσίδης) Ανδρικόπουλος (79′ Σκόνδρας).

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Σλ. Κριτσμάρεβιτς): Ντόκιτς, Κολλαράς, Τριανταφύλλου, Μουχάλης (46′ Σινγκ) Μαξιμένκο, Κάτσε, Σρνιτς (69′ Κριμιτζάς) Τριανταφυλλάκος (46′ Ζάκαριτς) Γιόκε, Ενομό (59′ Κόρντιτς) Μανούσος.