Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

ΑΕΤΟΣ – ΑΚΡΑΤΗΤΟΣ: Δυσκόλεψε περισσότερο η παραμονή

Ούτε τώρα κατάφερε ο Αετός να πάρει την πρώτη του εντός έδρας νίκη, μένοντας στο 1-1 με τον Ακράτητο για την 8η αγωνιστική και πλέον η υπόθεση παραμονή για τους νεοφώτιστους δυσκολεύει ακόμη περισσότερο.

Η ομάδα των Λουτρών σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες, ενώ είχε και δοκάρι σε ένα παιχνίδι, πάντως, το οποίο θα μπορούσε και να το είχε χάσει, αν δεν ήταν οι επεμβάσεις του Κάμπερ στο δεύτερο ημίχρονο.

Πλέον το συγκρότημα των Τσίγκα-Διονυσάτου θα πρέπει να προσπαθήσει πολύ στα επόμενα παιχνίδια για να διατηρήσει τις όποιες ελπίδες έχει για παραμονή στην κατηγορία.

Το παιχνίδι

Ο Αετός μπήκε στο παιχνίδι με στόχο να ψάξει ένα γρήγορο γκολ, όμως οι πολλές διακοπές κυρίως για τραυματισμούς είχαν ως αποτέλεσμα να μην υπάρχει ρυθμός στο ματς, κάτι που δεν βόλευε τους γηπεδούχους. Η πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 20ό λεπτό με το σουτ του Μιχαλάκη που πέρασε ψηλά άουτ. Η πρώτη κλασική ευκαιρία στον αγώνα, έγινε στο 25΄ και ήταν για τον Ακράτητο με τον Αμπάρα να εκτελεί φάουλ από τα δεξιά, τον Δαούτη να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα για καλή τύχη του Αετού να χτυπά στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Κάμπερ.

Η ομάδα των Λουτρών προσπάθησε στη συνέχεια να γίνει πιο επιθετική και στο 29΄ πραγματοποίησε την δεύτερη καλή στιγμή στο παιχνίδι με το δυνατό σουτ του Τσομπανέλλη να φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Μουζάκη.

Μέχρι το 40ό λεπτό δεν σημειώθηκε κάποια άλλη φάση στον αγώνα που πήγαινε κυρίως στην δύναμη, αλλά στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο και σε μία φάση που δεν μύριζε γκολ, ο Ακράτητος κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ. Ο Αμπάρα εκτέλεσε φάουλ από μακρινή απόσταση, ο Κάμπερ δεν μπόρεσε να μαζέψει την μπάλα και ο προωθημένος Σταύρος Δαούτης με σουτ έκανε το 0-1, παγώνοντας για τα καλά τα Λουτρά.

Ο διαιτητής Τζαμουτζαντώνης έδωσε αρκετά λεπτά καθυστερήσεων στο πρώτο μέρος λόγω των πολλών διακοπών και ο Αετός επιχείρησε να ισοφαρίσει για να πάει στα αποδυτήρια τουλάχιστον με την ισοπαλία. Στο έβδομο λεπτό του έξτρα χρόνου οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι με τον Άκη Μιχαλάκη να ανατρέπεται στην περιοχή και τον Νίκο Πετρουζέλλη να το μετατρέπει σε γκολ για το 1-1, με τον έμπειρο μέσο να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με την φανέλα του Αετού.

Στην επανάληψη έγινε ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι. Από τις πολλές διακοπές στο πρώτο μέρος περάσαμε σε ένα δεύτερο ημίχρονο με την μπάλα να παίζεται πάνω-κάτω και τις φάσεις να διαδέχονται η μία την άλλη.

Με το καλημέρα του δεύτερου ημιχρόνου ο Ακράτητος έφθασε πολύ κοντά στο 1-2 με τον Τσιγγόπουλο να σουτάρει από καλή θέση και τον Κάμπερ να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στην εξέλιξη του κόρνερ δύο παίκτες από πλευράς φιλοξενούμενων ατύχησαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα με τον Αετό να στέκεται τυχερός.

Στο 54ο λεπτό ήταν σειρά των γηπεδούχων να απειλήσουν με τον Στράτο Πολύζο, ο οποίος είδε την μπάλα να σταματά στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Μουζάκη στο δυνατό σουτ που επιχείρησε, χάνοντας την ευκαιρία να χρισθεί σκόρερ και να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του. Να σημειωθεί ότι ο νεαρός δεξιός οπισθοφύλακας μπήκε στην αποστολή και στο αρχικό σχήμα για πρώτη φορά μετά την επανεκκίνηση του πρωταθλήματος.

Ο Αετός συνέχιζε να ψάχνει το πολυπόθητο γκολ και πέντε λεπτά αργότερα είχε ακόμα μία πολύ καλή στιγμή για να το πετύχει με τον Δρακούλη από πολύ κοντά να μην μπορεί να στείλει την μπάλα, ύστερα από το υπέροχο ψαλίδι του Κριπιντίρη, δίνοντας την ευκαιρία στον γκολκίπερ Μουζάκη να μαζέψει την μπάλα.

Ο Ακράτητος απάντησε στις ευκαιρίες των γηπεδούχων στο 61ο λεπτό με τον Ρεμούνδο να πιάνει ένα δυνατό σουτ και τον Κάμπερ να αποκρούει σε κόρνερ στην δεύτερη μεγάλη επέμβασή του στο ματς. Στο 64ο λεπτό ο Ρεμούνδος έγινε και πάλι επικίνδυνος για την άμυνα των γηπεδούχων ,όταν έφυγε τετ-α-τετ με τον Κάμπερ, αλλά το πλασέ του πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι με τον Αετό να γλιτώνει από το 1-2

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο η ομάδα των Λουτρών προσπάθησε να κρατήσει περισσότερο την μπάλα στην κατοχή της και να την βάλει στην περιοχή του Ακράτητου χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Έτσι οι γηπεδούχοι έψαξαν το γκολ κυρίως από κάποια στημένα, όπως στο 77΄ με το φάουλ του Βλαστέλλη που πέρασε άουτ και λίγο αργότερα με τον Πετρουζέλλη, ο οποίος είδε τον Μουζάκη να μπλοκάρει. Στο 89ο λεπτό από εκτέλεση κόρνερ η κεφαλιά του Τριλιανού έφυγε αρκετά άουτ στην τελευταία προσπάθεια των γηπεδούχων να πάρουν τη νίκη. Να σημειωθεί ότι ο Ακράτητος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Σουρτζή στις καθυστερήσεις.

Πάντως ο Αετός για ακόμα μία φορά δεν μπόρεσε να κάνει γκολ τις φάσεις που του δόθηκαν και πλέον η υπόθεση παραμονή δυσκολεύει αρκετά, αφού στα τρία τελευταία παιχνίδια το συγκρότημα των Τσίγκα-Διονυσάτου θα πρέπει να πάρει θετικά αποτελέσματα αν δεν θέλει να υποβιβαστεί.

Από την άλλη το ισόπαλο αποτέλεσμα δεν χάλασε τον Ακράτητο που παραμένει εκτός επικίνδυνης ζώνης.

Οι συνθέσεις

Αετός (Τσίγκας – Διονυσάτος): Κάμπερ, Πολύζος, Μουτζούρης (58΄ Χρυσάφης), Καπταγιάννης, Πετρουζέλλης, Κριπιντίρης, Σεφουλάϊ (79΄ Τριλιανός), Τσομπανέλλης, Παπαδόπουλος (66΄ Βλαστέλλης), Μιχαλάκης, Δρακούλης

Ακράτητος (Π. Λουμάκης): Μουζάκης, Καριατλής, Χριστόπουλος (66΄ Τσαπούρας), Μιχαηλίδης, Δαούτης, Αμπάρα, Κατσιούλης (66΄ Νικολάου), Κονόμι (19΄ λ.τ.ρ. Ζιβάνοβιτς), Πρίντεζης (42΄ Σουρτζής), Τσιγγόπουλος, Ρεμούνδος (66΄ Τσομπανίδης).

Θανάσης Τσίγκας – προπονητής Αετού

«Σταθήκαμε άτυχοι, έχουμε πρόβλημα στο γκολ»

«Για ακόμα ένα παιχνίδι δυστυχώς δεν ήρθε για μας το επιθυμητό αποτέλεσμα. Μια  προσπάθεια και μάλιστα μεγάλη, όπως κάνουμε σε κάθε παιχνίδι στο τέλος δεν ανταμείφθηκε με την νίκη την οποία θέλαμε τόσο πολύ. Αυτές οι ισοπαλίες στο γήπεδό μας πρώτα με τον Καραβά και τώρα με τον Ακράτητο, δεν μας ευνοούν κυρίως στην έδρα μας αφού μας έχουν αφήσει πίσω βαθμολογικά. Απέμειναν τρεις αγώνες, μας περιμένουν δύο πολύ δύσκολα εκτός έδρας παιχνίδια στην Αθήνα και πρέπει να φανούμε  καλύτεροι και δυνατότεροι ώστε να μπορέσουμε να αντεπεξέλθουμε.

Με τον Ακράτητο σταθήκαμε άτυχοι γιατί στην μοναδική επίθεση που έκανε ο αντίπαλος πέτυχε το γκολ και προηγήθηκε. Ευτυχώς όμως οι παίκτες μας αφυπνίστηκαν γρήγορα, προσπαθήσανε και δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για την ισοφάριση που μας ήρθε στις  καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Στην συνέχεια προσπαθήσαμε σε όλο το παιχνίδι και είδατε την ευκαιρία με την μπάλα να πηγαίνει στα αντίπαλα δίχτυα και εμείς να την βγάζουμε μέσα από αυτά! Δεν μπορούμε να πούμε κάτι για αυτό, δυστυχώς όμως η μπάλα τιμωρεί. Έχουμε πρόβλημα με το γκολ και πρέπει να το βελτιώσουμε. Θα συνεχίσουμε την προσπάθειά μας. Πήραμε τον έναν βαθμό που δεν μας αφήνει ικανοποιημένους, ενώ δεν μας βόλεψαν και τα αποτελέσματα των υπόλοιπων ομάδων. Θα συνεχίσουμε τον αγώνα μας και όπου μας βγει».

Παναγιώτης Λουμάκης – προπονητής Ακράτητου

«Είμαστε ικανοποιημένοι από την εμφάνιση και τον βαθμό που πήραμε»

«Το παιχνίδι έτσι όπως πήγαινε η εξέλιξή του θεωρητικά και οι δύο ομάδες το διεκδικούσαν. Εμείς  είχαμε το περιθώριο να παίξουμε για δύο αποτελέσματα την ισοπαλία και τη νίκη. Ο αντίπαλος ήθελε μόνο το τρίποντο έτσι όπως έχουν τα πράγματα με τον ένα γύρο. Πήραμε τον βαθμό της ισοπαλίας και πρέπει να νιώθουμε ελαφρώς ευχαριστημένοι. Το παιχνίδι το είχαμε μελετήσει, είχαμε δει την αντίπαλη ομάδα και προσπαθήσαμε να ετοιμαστούμε όσο καλύτερα γινόταν για τις ανάγκες του. Πιστεύω ότι αν δεν πέφταμε πάνω στον πολύ καλό τερματοφύλακα του Αετού που βρέθηκε σε  εξαιρετική μέρα, τώρα θα ήμασταν εμείς οι νικητές. Αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο, δεν κερδίζει πάντα ο καλύτερος, αλλά θα πρέπει να είμαστε ικανοποιημένοι και με τον βαθμό που κατακτήσαμε. Δεν τελείωσε τίποτα ακόμη, όπως ο Αετός ψάχνει απεγνωσμένα βαθμούς για να παραμείνει, τόσο και εμείς θέλουμε το ίδιο να κάνουμε. Θεωρητικά έχουμε πιο εύκολο πρόγραμμα, αλλά θα πρέπει να επιδείξουμε μεγάλη προσοχή για να πάρουμε τους βαθμούς που θέλουμε.

Τέλος, θα ήθελα να ευχαριστήσουμε τους ανθρώπους του Αετού για την φιλοξενία και να τους ευχηθούμε καλή συνέχεια».