Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

ΑΕΤΟΣ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΡΗΣ: Αυλαία με τρίποντο

Έπρεπε να φθάσουμε στην τελευταία αγωνιστική για να πετύχει ο Αετός την πρώτη του εντός έδρας νίκη στην Γ΄ Εθνική.

Η ομάδα των Λουτρών επικράτησε 1-0 του Αστέρα Βάρης και ολοκλήρωσε την εμπειρία της στην Γ΄ Εθνική με ψηλά το κεφάλι. Να θυμίσουμε πως το συγκρότημα των Θανάση Τσίγκα και Θεαγένη Διονυσάτου, είχε υποβιβαστεί μαθηματικά από την προηγούμενη αγωνιστική στο παιχνίδι με την Θύελλα Ραφήνας. Στο τελευταίο ματς απέναντι σε μία ομάδα που και εκείνη δεν είχε κίνητρο, ο Αετός έπαιξε επιθετικό ποδόσφαιρο, δημιουργώντας ευκαιρίες και στα δύο ημίχρονα.

Πάντως στο ξεκίνημα του αγώνα ο Αστέρας ήταν αυτός που μπήκε πιο απειλητικά, έχοντας τρεις καλές στιγμές, στο 8ο λεπτό με τον Παπάζογλου, που από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να βρει εστία μιας και η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς του Αετού, στο 15΄ το σουτ του ίδιου παίκτη πέρασε δίπλα από τα δοκάρια, ενώ στο 17ο λεπτό μετά από λάθος του Τριλιανού ο Καλιαμπάκας δεν κατάφερε να νικήσει τον Παπάζογλου από πλάγια θέση.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον Αετό στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 18΄ με το πλασέ του Σεφουλάϊ να αποκρούει ο Καλογερόπουλος. Στο 35ο λεπτό η ομάδα της Βάρης έγινε ξανά απειλητική, όταν ο Νάκας εκτέλεσε φάουλ, ο προωθημένος Νικολακόπουλος κινήθηκε στην πορεία της μπάλας, όμως ο τερματοφύλακας του Αετού, Παπάζογλου απομάκρυνε σε κόρνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν την δεύτερη τελική προσπάθεια στο ματς με πρωταγωνιστή τον Χρυσάφη, το σουτ του οποίου μπλόκαρε σταθερά ο Καλογερόπουλος.

Στο 41΄ το δυνατό βολέ από τον ίδιο ποδοσφαιριστή πέρασε έξω, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου υπήρξε αλλαγή τερματοφύλακα στην ομάδα των Λουτρών, με τον Παπαζόγλου να αποχωρεί τραυματίας και τον Κάμπερ να παίρνει την θέση του

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ακριβώς με τον ίδιο τρόπο. Δηλαδή τον Αστέρα να απειλεί πρώτος και στην επανάληψη με το σουτ του Δημητρόπουλου στο 55ο λεπτό να μπλοκάρεται από τον Κάμπερ.

Στο 59΄ ο Αετός δημιούργησε την καλύτερή του φάση μέχρι εκείνη την στιγμή στον αγώνα με τον ορεξάτο Χρυσάφη να φεύγει τετ-α-τετ με τον Καλογερόπουλο, τον οποίο κατάφερε να περάσει, ωστόσο δεν μπόρεσε στην τελική προσπάθεια να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, χάνοντας τον βηματισμό του.

Όμως στο 73ο λεπτό η τύχη χαμογέλασε στον Παναγιώτη Χρυσάφη, ο οποίος με ένα ωραίο σουτ, δίνοντας και ύψος στην μπάλα, σημάδεψε στην γωνία του Καλογερόπουλου, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα των Λουτρών. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πετύχουν και άλλο τέρμα στην τελευταία τους παράσταση στην Γ΄ Εθνική, όπως με τον Παπαδόπουλο στο 78ο λεπτό, αλλά το ψηλοκρεμαστό σουτ που δοκίμασε έφυγε έξω.

Ένα λεπτό πριν από το 90΄ ο Αστέρας Βάρης έφθασε κοντά στην ισοφάριση με το σουτ από τον Σάμιο να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ. Η τελευταία καλή στιγμή στο παιχνίδι, ανήκε στον Αετό, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Παπαδόπουλο να πραγματοποιεί μία ωραία προσπάθεια, όμως το σουτ που έκανε κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

Πλέον ο Αετός που είναι υποβιβασμένος θα περιμένει να δει αν θα αλλάξει κάτι στην προκήρυξη, αλλά σίγουρα αν σε κάποια κρίσιμα παιχνίδια έπαιρνε τα αποτελέσματα που έπρεπε, ίσως τώρα η κατάσταση να ήταν διαφορετική.

Οι συνθέσεις:

Αετός (Τσίγκας-Διονυσάτος): Παπάζογλου (45+1 λ.τ.ρ. Κάμπερ), Ευαγγελέλλης, Διμπαμπής, Κριπιντίρης, Πετρουζέλλης, Τριλιανός, Χρυσάφης (76΄ Μουτζούρης), Σεφουλάϊ, Τσομπανέλλης (86΄ Καπταγιάννης), Μιχαλάκης (76΄ Παπαδόπουλος), Βλαστέλλης (86΄ Χαλκοδαίμων)

Αστέρας Βάρης (Μ. Κάτσικας): Καλογερόπουλος, Χάϊδος (83΄ Λάσκος), Νάκας, Νικολακόπουλος, Κοφσανίδης (83΄ Σανσάρογλου), Μάγγος, Δημητρόπουλος (57΄ Μπελαβράκης), Δημογιάννης (72΄ Σάμιος), Καλιαμπάκας, Παπάζογλου, Αγγελής (57΄ Αντζέλι)