Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

ΑΕΤΟΣ: Έχασε 1-0 από την Ελλάς Σύρου με αμφισβητούμενο πέναλτι

Την ήττα με σκορ 1-0 γνώρισε ο Αετός από την Ελλάς Σύρου, στο ομώνυμο νησί, στο παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του 8ου ομίλου των μπαράζ ανόδου προς τη Γ΄ Εθνική.

Η ομάδα των Λουτρών πάλεψε με όλες τις δυνάμεις της προκειμένου να πάρει την νίκη που θα της αύξανε ακόμη περισσότερο τις πιθανότητες ανόδου στην τρίτη τη τάξει κατηγορία της χώρας, ωστόσο ο διαιτητής Παναγιώτης Γιαπιτζόγλου από την Δυτική Αττική είχε διαφορετική άποψη, καθώς στο 80ό λεπτό υπέδειξε πέναλτι υπέρ της Ελλάς Σύρου, απόφαση που έφερε θύελλα διαμαρτυριών από πλευράς Αετού.

Σύμφωνα με τους ισχυρισμούς των ανθρώπων της λεσβιακής ομάδας δεν έπρεπε να δοθεί πέναλτι, αφού η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή στη σέντρα που επιχείρησε παίκτης των γηπεδούχων και στην συνέχεια ο Ρηγούτσος κέρδισε την παράβαση στην μονομαχία που είχε με τον τερματοφύλακα του Αετού, Κουμπά. Ο Αετός εκφράζει έντονα παράπονα για την συνολική εικόνα της διαιτησίας σε αυτό το πολύ κρίσιμο παιχνίδι στο οποίο και οι δυο ομάδες ήθελαν την νίκη. Εκτός από το αμφισβητούμενο πέναλτι υπέρ της Ελλάς Σύρου, η ομάδα των Λουτρών με την σειρά της ζήτησε και αυτή πέναλτι στην ακριβώς προηγούμενη φάση για μαρκάρισμα πάνω στον Μιχαλάκη.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι τόσο η Ελλάς Σύρου, όσο και ο Αετός δημιούργησαν αρκετές αξιόλογες φάσεις στο ματς για να σκοράρουν. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι απείλησαν με τους Παυλόπουλο, Ογκιάνοφ, Οικονομόπουλο και Περιάλη, ωστόσο η καλύτερη στιγμή στο πρώτο μέρος ανήκε στον Αετό που είχε δοκάρι σε τρομερό σουτ του Τζίμη Βλαστέλλη στο 23ο λεπτό. Ο επιθετικός των φιλοξενούμενων λίγο έλειψε να χρισθεί σκόρερ και στο 52ο λεπτό, όταν μετά από λάθος διώξιμο του Λαλά πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από τα δοκάρια του Παπαδόπουλου. Το παιχνίδι είχε αρχίσει να παίρνει μια άγρια ομορφιά με την μπάλα να παίζεται πάνω-κάτω και τις δυο ομάδες εναγωνίως να ψάχνουν το γκολ που θα τις έβαζε σε θέση οδηγού.

Στο 63΄ το σουτ του Κολλιάκου από καλή θέση αποκρούστηκε από τους αμυντικούς του Αετού, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Βλαστέλλης στην τρίτη του καλή στιγμή στο ματς δεν μπόρεσε να νικήσει τον Παπαδόπουλο στο πλασέ που έκανε. Λίγο αργότερα ξανά ο ίδιος παίκτης έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία με την κεφαλιά του να σταματά στον εξαιρετικό Παπαδόπουλο. Στο 72ο λεπτό ήταν η σειρά της Ελλάς Σύρου να φθάσει κοντά στο γκολ, αλλά την κεφαλιά του Σκούπρα απέκρουσε εντυπωσιακά ο Κουμπάς.

Οκτώ λεπτά αργότερα έγινε η φάση που έκρινε το ματς και έφερε πολλές διαμαρτυρίες από την μεριά του Αετού. Ο διαιτητής Γιαπιτζόγλου από την Δυτική Αττική υπέδειξε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων με πρωταγωνιστές στην φάση τους Ρηγούτσο και Κουμπά. Μετά από τρίλεπτη διακοπή, η οποία προήλθε από τις έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων για την υπόδειξη του πέναλτι, ο Παυλόπουλος από τα έντεκα βήματα έκανε το 1-0 που έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση, το οποίο σαφώς αδικεί τον Αετό που είχε καλή εικόνα στο ματς και άξιζε να πάρει κάτι από αυτό. Μετά από αυτή την ήττα η ομάδα των Λουτρών απομακρύνθηκε από τον στόχο της ανόδου στη Γ΄ Εθνική και θα πρέπει να έρθουν τα πάνω-κάτω στον 8ο όμιλο προκειμένου να βρεθεί στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΕΛΛΑΣ ΣΥΡΟΥ (Π. Χριστοφιλέας): Παπαδόπουλος, Λαλάς, Παράβαλος, Κολλιάκος, Οικονομόπουλος, Μπακατσέλος, Έντσεφ, Ογκνιάνοφ, Παυλόπουλος, Σκούπρα, Περιάλης

ΑΕΤΟΣ ΛΟΥΤΡΩΝ (Θ. Διονυσάτος): Κουμπάς, Καλαφάτης, Μπάρκας, Κριπιντίρης, Πιπεράς, Τσομπανέλλης, Βλαστέλλης, Μιχαλάκης, Σεφουλάι, Μωυσίδης, Αγριμάκης