Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

ΑΕΤΟΣ – ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ. 4-0: Πρωταθλητής στο νομό με τεσσάρα!

Χωρίς αυτή τη φορά να συναντήσει την παραμικρή δυσκολία ο Αετός νίκησε με 4-0 τον Κεραυνό Αγίου Δημητρίου και με συνολικό σκορ 5-0, στέφθηκε δίκαια πρωταθλητής στον νομό, κατακτώντας ακόμη έναν τίτλο στην χρονιά καθώς είχαν προηγηθεί το πρωτάθλημα στην Λέσβο και το εγχώριο κύπελλο.

Η ομάδα των Λουτρών με την στήριξη του κόσμου, που παρά την δυνατή βροχή κατέκλυσε κάθε γωνιά του γηπέδου, μετά το ρευστό 1-0 στον πρώτο αγώνα που έγινε στην Λήμνο, είχε ως στόχο να εκμεταλλευτεί την δύναμη της έδρας της και τα κατάφερε. Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το σύνολο του Θεαγένη Διονυσάτου μπήκε στο γήπεδο με στόχο να βρει άμεσα ένα γρήγορο τέρμα, έχοντας την κατοχή της μπάλας σε συντριπτικό ποσοστό. Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους καταγράφηκε στο 6ο λεπτό, όταν ο Σεφουλάι εκτέλεσε κόρνερ, ο Πετρουζέλλης πήρε την κεφαλιά με τον Τασίδη να πραγματοποιεί σπουδαία επέμβαση.

Επόμενη ευκαιρία στο 21΄ το μακρινό και δυνατό σουτ από τον Καπταγιάννη με τον Τασίδη να απομακρύνει σε κόρνερ. Τελικά στην αμέσως επόμενη φάση ο Αετός άνοιξε το σκορ με το ωραίο σουτ του Γιώργου Τσομπανέλλη, ο οποίος έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του. Οι γηπεδούχοι χόρευαν κυριολεκτικά στην βροχή, αφού πέντε λεπτά αργότερα βρήκαν δίχτυα για δεύτερη φορά στο ματς με σκόρερ ξανά τον Τσομπανέλλη, που αποδείχθηκε μεγάλος πρωταγωνιστής σε αυτά τα πρώτα τριάντα λεπτά, σκοράροντας αυτή τη φορά με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή, το οποίο κατέληξε στο βάθος της εστίας του Τασίδη. Πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 40ό λεπτό, ο Αετός έκανε το 3-0 με το σουτ του Άκη Μιχαλάκη, που έβαλε και εκείνος το όνομά του στον πίνακα με τους σκόρερς. Κάπως έτσι η ομάδα των Λουτρών πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με ένα πολύ καλό σκορ, έχοντας σχεδόν κλειδώσει τον τίτλο, ενώ από την άλλη ο Κεραυνός δεν μπόρεσε να κάνει ευκαιρία, με τον Κουμπά να είναι απλώς θεατής σε αυτό το πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη, όπως ήταν λογικό, αφού το σκορ ήταν στο 3-0, οι παίκτες του Αετού κατέβασαν ταχύτητα, παρόλα αυτά συνέχιζαν να κρατούν μπάλα και να δημιουργούν ευκαιρίες και για άλλα γκολ. Στο 61΄ ο Πετρουζέλλης πέρασε ωραία πάσα στον Λαμπράκη, όμως ο Τασίδης βγήκε έγκαιρα από την εστία του απομακρύνοντας την μπάλα. Τρία λεπτά αργότερα ο Λαμπράκης θα μπορούσε να είχε χρισθεί σκόρερ με το σουτ που επεχείρησε να περνά πάνω από τα δοκάρια του Κεραυνού, που έπρεπε να φθάσει το παιχνίδι στο 69ο λεπτό για να κάνει ευκαιρία, όταν μετά από φάουλ η μπάλα έφθασε στον Ποντίκα που έκανε το σουτ, με τον Κουμπά να αποκρούει με τα πόδια. Εκεί γύρω στο 75ο λεπτό η ομάδα των Λουτρών, έφθασε στην επίτευξη ενός ακόμη τέρματος με ωραία προσπάθεια και σουτ από τον νεοεισελθόντα Παναγιώτη Χρυσάφη. Μάλιστα ο ίδιος ποδοσφαιριστής θα μπορούσε να είχε σκοράρει και δεύτερη φορά στο ματς, αλλά το σουτ που έκανε στο 87΄απέκρουσε ο Τασίδης.

Στο 87΄ ο Αετός έφθασε πολύ κοντά στο 4-0 με τον Χρυσάφη να μην μπορεί να νικήσει τον Τασίδη, κάτι το οποίο κατάφερε τελικά τρία λεπτά μετά με ωραία προσπάθεια και σουτ επίσης από τον Παναγιώτη Χρυσάφη ο οποίος είχε περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή.

Με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Μάκη Δουκάκη, ο οποίος πέρασε απαρατήρητος, ξέσπασαν έντονοι πανηγυρισμοί στο γήπεδο των Λουτρών από παίκτες, τεχνικό τιμ, διοίκηση και πάνω απ’ όλα τον κόσμο που παρέμεινε στο γήπεδο εν μέσω συνεχούς βροχόπτωσης, για την νέα αυτή επιτυχία από τις πολλές που έχουν έρθει το τελευταίο διάστημα για τον Αετό. Φυσικά μετά το τέλος του ματς υπήρξε η απονομή των μεταλλίων και του τροπαίου στους πρωταθλητές νομού από την ΕΠΣ Λέσβου, που είχε ετοιμάσει μία όμορφη γιορτή, όπως και στον δευτεραθλητή Κεραυνό που έφθασε με την αξία του μέχρι εδώ.

Να σημειωθεί πως στην ανάπαυλα του δεύτερου αγώνα, η διοίκηση του Αετού τίμησε τρία ξεχωριστά ονόματα που έχουν γράψει τη δική τους ιστορία στην ομάδα των Λουτρών. Πιο συγκεκριμένα τιμήθηκαν οι Νίκος Κούκλος (παλαίμαχος ποδοσφαιριστής και πρόεδρος του Αετού), Ψαλτόπουλος Χριστόφας (επί σειρά ετών πρόεδρος του Δ.Σ.) και Γιώργος Βέντος (παλαίμαχος ποδοσφαιριστής). Επίσης η ΕΠΣ Λέσβου απένειμε τιμητική πλακέτα στον παλιό της γραμματέα Χάρη Καλλία για την προσφορά του στο λεσβιακό ποδόσφαιρο, ενώ πριν την έναρξη του αγώνα ο Αετός τέλεσε τρισάγιο γι’ αυτούς που δεν είναι πια στη ζωή, παράγοντες ποδοσφαιριστές, φιλάθλους και για όλους αυτούς που έγραψαν τη δική τους ιστορία στην ομάδα των Λουτρών.

Πλέον στον Αετό έχουν μία δύσκολη συνέχεια μπροστά τους, καθώς στις 30 Απριλίου θα διεκδικήσουν το κύπελλο στο νομό με τον Ηρακλή Ατσικής στην Λήμνο, ενώ το Μάιο θα ξεκινήσουν οι υποχρεώσεις του στα μπαράζ για την άνοδο στην Γ΄ Εθνική που είναι και ο βασικός στόχος για την ομάδα του Θεαγένη Διονυσάτου.

Οι συνθέσεις

Αετός (Θ. Διονυσάτος): Κουμπάς, Τοπάλι, Καλαφάτης (84΄ Διμπαμπής), Καπταγιάννης, Πετρουζέλλης, Κριπιντίρης, Τσομπανέλλης (74΄ Καδής), Παλαμουτσής (84΄ Βόικος), Μιχαλάκης, Σεφουλάϊ (65΄ Χρυσάφης), Λαμπράκης (74΄ Αλαγιάννης)

Κεραυνός Αγ. Δημ. (Οδ. Μπακίτας): Τασίδης, Κλάψος (84΄ Παλαιογούδιας), Μαυροειδής, Κόμης (84΄ Μηλιάς), Τζανετάκος, Διαματάρης (65΄ Μαρκάκης), Μαρουκάκης, Ευαγγελιδάκης, Τζώης (46΄ Λουλάκης), Τσιαρής, Ποντίκας