Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

ΑΕΤΟΣ – ΜΑΡΚΟ 1-0: Νίκησε και περιμένει!

Ο Αετός νίκησε 1-0 την Μαρκό για την τελευταία αγωνιστική των μπαράζ, όμως δεν κατάφερε να πάρει την άνοδο στην Γ΄ Εθνική, αφού χρειαζόταν να επικρατήσει της αθηναϊκής ομάδας με μεγάλο σκορ, ώστε να κάλυπτε την διαφορά τερμάτων που υπήρχε ανάμεσα στις δύο ομάδες, μιας και αυτό είναι το κριτήριο στην ισοβαθμία. Και πράγματι Μαρκό και Αετός ισοβάθμησαν στους εννέα βαθμούς, με το σύνολο του Πέτρου Τσιγκούλη να έχει καλύτερη διαφορά τερμάτων, παίρνοντας το τρίτο εισιτήριο που οδηγεί στην Γ΄ Εθνική, ακολουθώντας τους Άρη Πετρούπολης και Ιάλυσο στην πιο πάνω κατηγορία.

Πάντως στην ομάδα των Λουτρών υπάρχει αισιοδοξία πως ίσως αλλάξει αυτό που ισχύει τώρα με την διαφορά τερμάτων και να μετρήσει το αποτέλεσμα στο μεταξύ τους παιχνίδι και αν όντως αλλάξει η προκήρυξη, τότε ο Αετός θα είναι αυτός που θα πάρει την άνοδο στην Γ΄ Εθνική. Και επειδή στην Ελλάδα όλα γίνονται, τίποτα δεν μπορεί να αποκλειστεί, ακόμα να ανέβουν και όλες οι τέταρτες ομάδες των μπαράζ, εφόσον γίνει ο Κρητικός όμιλος, οπότε προμηνύεται ένα θερμό καλοκαίρι.

Για την 7η και τελευταία αγωνιστική των μπαράζ, ο Αετός, ήξερε πως πολύ δύσκολα θα πετύχαινε τέσσερα τέρματα απέναντι στην Μαρκό, την ομάδα με την καλύτερη ομάδα στα μπαράζ, ωστόσο ήθελε να πάρει έστω τη νίκη για όλα τα παραπάνω που αναφέραμε. Η ομάδα των Λουτρών μπήκε στην αναμέτρηση με επιθετικούς προσανατολισμούς, ενώ η Μαρκό φάνηκε ξεκάθαρα πως ήρθε στη Μυτιλήνη περισσότερο για την ισοπαλία, σχηματίζοντας δύο ζώνες άμυνας. Η πρώτη καλή στιγμή των γηπεδούχων στο ματς, ήρθε στο 22΄ από στημένη φάση, με τον Πετρουζέλλη να εκτελεί φάουλ και τον Καπταγιάννη, με κεφαλιά, να στέλνει την μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Καραστέργιου. Στο 27΄ οι δύο ομάδες έφθασαν πολύ κοντά στο γκολ.

Αρχικά για την Μαρκό ο Βασιλειάδης δεν μπόρεσε να κάνει σουτ από πλεονεκτική θέση, με τον Αετό να βγαίνει στην αντεπίθεση και τον Παλαμουτσή να πλασάρει ψηλά άουτ, χάνοντας την ευκαιρία να δώσει στην ομάδα του προβάδισμα στο σκορ. Στο 39ο λεπτό το συρτό σουτ από τον Πετρουζέλλη μπλόκαρε εύκολα ο Καραστέργιος, ενώ το ίδιο έγινε και δύο λεπτά αργότερα στην προσπάθεια του Σεφουλάι. Ωστόσο η μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο ανήκε στην Μαρκό, όταν στο 44΄ ο Γκεμίσης εκτέλεσε κόρνερ, ο Λαμπρόπουλος έπιασε κεφαλιά με τον Κουμπά να απομακρύνει εντυπωσιακά και στην εξέλιξη της φάσης ο Τσίκλος σημάδεψε δύο φορές το δοκάρι του Αετού, πρώτα το κάθετο και μετά το οριζόντιο. Ουσιαστικά τριπλή χαμένη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους να μπουν σε θέση οδηγού.

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι ήταν αρκετά κλειστό με την Μαρκό να ρίχνει ακόμη περισσότερο  το βάρος στην άμυνα και τον Αετό να προσπαθεί να γίνει περισσότερο απειλητικός, παρότι δυσκολευόταν να κάνει φάσεις, λόγω της πολυπρόσωπης άμυνας της Μαρκό. Όσο κυλούσαν τα λεπτά, οι παίκτες του Θεαγένη Διονυσάτου, ήξεραν καλά πως η υπόθεση άνοδος είχε τελειώσει καθώς ήταν αδύνατο να πετύχουν τέσσερα γκολ και πλέον επικεντρώθηκαν περισσότερο στο να πάρουν τη νίκη για να τελειώσουν με αξιοπρέπεια την παρουσία τους στα μπαράζ.

Στο 77΄ ο Λαμπράκης από καλή θέση, προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με το γόνατο, χωρίς να τα καταφέρει. Από πλευράς Μαρκό η καλύτερή της ευκαιρία στην επανάληψη ήταν το σουτ του Πικούλη που έδιωξε ο Κουμπάς. Ένα λεπτό αργότερα ο Τοπάλι δεν επέτρεψε στον Σουλελέ να σουτάρει σωστά, ενώ στο ίδιο λεπτό ο Αετός έφθασε κοντά στο γκολ με τον Αλαγιάννη, ο οποίος είχε περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή να κάνει σουτ και την μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από το δοκάρι του Καραστέργιου.

Εν τέλει η εδαφική υπεροχή των γηπεδούχων καρποφόρησε στο 88ο λεπτό με τον προωθημένο στην επίθεση Καπταγιάννη, να πασάρει στον Κλάους Σεφουλάι, ο οποίος με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Καραστέργιου, κάνοντας το 1-0, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Μπορεί ο Αετός να μην κατάφερε να πάρει την άνοδο στην Γ΄ Εθνική, πάντα με τα όσα ισχύουν μέχρι στιγμής, γιατί ανά πάσα στιγμή όλα μπορεί να αλλάξουν, όμως στην ομάδα των Λουτρών κρατάνε το γεγονός πως ολοκλήρωσαν με αξιοπρέπεια την παρουσία τους στα μπαράζ, κοιτάζοντας στα μάτια όλους τους αντιπάλους που βρέθηκαν στην πρώτη τριάδα, ομάδες με πολύ μεγαλύτερο προϋπολογισμό από τον Αετό.

Και αν η ομάδα των Λουτρών δεν είχε χάσει στην Χίο από τον Ατρόμητο Αγίου Γεωργίου ή στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Ιάλυσο, τώρα θα μιλούσαμε διαφορετικά, μιας και ο Αετός θα είχε πάρει ένα από τα τρία εισιτήρια που οδηγούν στην Γ΄ Εθνική.

Να σημειωθεί πως στα άλλα δύο παιχνίδια της τελευταίας αγωνιστικής ο Άρης Πετρούπολης τερμάτισε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας μετά την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί του Ιάλυσου και με τις δύο ομάδες να ανέρχονται στην Γ΄ Εθνική. Στο 44΄ ο Σαμαράς έδωσε προβάδισμα στο σκορ στον Άρη Πετρούπολης που έκανε δύο τα τέρματά του στο 61΄ με τον Κορώνη. Ο Ιάλυσος απλώς μείωσε σε 2-1 με τον Χατζησάββα.

Τέλος, στην Σάμο ο Ατρόμητος Αγίου Γεωργίου δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα κόντρα στον Πανσαμιακό, επικρατώντας με 3-0. Ο Μουσταφά Σεκ πέτυχε δύο γκολ στην νίκη της χιώτικης ομάδας, ενώ μία φορά βρήκε δίχτυα και ο Φλουράς.

Οι συνθέσεις

Αετός (Θ. Διονυσάτος): Κουμπάς, Τοπάλι, Καλαφάτης, Καπταγιάννης, Κριπιντίρης, Τσομπανέλλης (70΄ Αλαγιάννης), Πετρουζέλλης, Παλαμουτσής (84΄ Καδής), Μιχαλάκης, Σεφουλάι, Λαμπράκης (90+3΄ Βόικος)

Μαρκό (Π. Τσιγκούλης): Καραστέργιος, Δημητρόπουλος, Φλώρος, Λαμπρόπουλος, Μουσταφίδης, Τσίκλος, Βασιλειάδης (66΄ Σουλελές), Γκεμίσης (73΄ Παλαιοπάνος), Μακρίδης (66΄ Χούσα), Πικούλης (87΄ Ιατρού), Σαχσανίδης.

Πέτρος Τσιγκούλης – προπονητής Μαρκό

«Η πιο γλυκιά ήττα στην καριέρα μου»

«Είναι ίσως η πιο γλυκιά ήττα που έχω δεχθεί στην προπονητική μου καριέρα, γιατί παρόλο που χάσαμε, δεν μας έδωσε μεγάλη στενοχώρια δεδομένου ότι ακόμη και με ήττα με 3-0 και πάλι θα παίρναμε την άνοδο στην Γ΄ Εθνική. Είμαστε ικανοποιημένοι γενικά με όσα πετύχαμε φέτος, ήταν μία πολύ δύσκολη χρονιά με πολλά και απαιτητικά παιχνίδια. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον Αετό για την νίκη τους και να τον ευχαριστήσω για την άψογη φιλοξενία και για τις ωραίες συνθήκες που διεξήχθη το παιχνίδι. Θεωρώ ότι η εικόνα του αγώνα δεν ήταν για να χάσουμε, είχαμε περισσότερες ευκαιρίες, αλλά έτσι είναι η μπάλα, ήταν πιο εύστοχος ο Αετός και με κόντρα αέρα, βρήκε στο τέλος το γκολ σε ένα χρονικό σημείο που δεν αγχωθήκαμε καθόλου, γιατί ήταν προς το τέλος. Σίγουρα δεν ήθελα να χάσουμε, ωστόσο αυτή τη στιγμή κρατάμε ότι πετύχαμε την άνοδο, οπότε δεν μας στοίχισε σε κάτι αυτή η ήττα».

Θεαγένης Διονυσάτος – προπονητής Αετού

«Θέλαμε τη νίκη για να κλείσουμε όμορφα τη χρονιά»

«Ήταν μία πολύ καλή νίκη, την θέλαμε για να κλείσουμε με όμορφο τρόπο τη χρονιά. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι είμαι περήφανος για τους παίκτες, τους αξίζουν συγχαρητήρια για ακόμη μία φορά, κάναμε μία καταπληκτική χρονιά, όποιον στόχο ή τρόπαιο βρήκαμε στο δρόμο μας τον κατακτήσαμε. Τώρα στα μπαράζ ξέραμε ότι ήταν δύσκολα τα πράγματα, υπήρχαν καλές ομάδες, ήταν μοιρασμένες οι πιθανότητες, αλλά ότι καταφέραμε και ισοβαθμήσαμε στην τρίτη θέση με μία άλλη ομάδα και απλώς χάσαμε την άνοδο στα γκολ, αυτό δείχνει το μέγεθος της ομάδας. Τώρα επειδή πολλά ακούγονται, ας ελπίσουμε ότι θα φανούμε και εμείς μία φορά τυχεροί και έστω με αυτό τον τρόπο να ανέβουμε στην Γ΄ Εθνική».

Μπαράζ ανόδου στη Γ΄ Εθνική (8ος όμιλος)

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής (τελευταία)

• Αετός – Μαρκό 1-0
  • Ιάλυσος – Άρης Πετρούπολης 1-2
  • ΑΕ Βαθ. Πανσαμιακού – Ατρόμητος Αγ. Γεωργίου 0-3
  • Ρεπό: Ελλάς Σύρου