Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

ΑΙΑΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ – ΑΙΟΛΙΚΟΣ 1-1: Έμεινε στο «Χ»

Νέα βαθμολογική απώλεια για τον Αιολικό που έμεινε στο 1-1 με τον Αίαντα Σαλαμίνας, στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 6η αγωνιστική στον 6ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής.

Η ομάδα της Μυτιλήνης ξεκίνησε ιδανικά στην αναμέτρηση, παίρνοντας το προβάδισμα στο 19ο λεπτό με τον Ζαν Φρανσουά Εμπουμπά, ο οποίος πέτυχε το πρώτο του γκολ με τα κυανόλευκα. Στην πορεία του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι κυνήγησαν και δεύτερο τέρμα, όμως στο 42ο λεπτό είχαν την ατυχία να μείνουν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ραφαήλ Γιουκαρή με απευθείας κόκκινη κάρτα. Η ομάδα του Μανώλη Παπαματθαιάκη μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο, ξέροντας καλά πως θα παίξει με αριθμητικό μειονέκτημα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Αίαντας να ανεβάσει την απόδοσή του και στο 52΄ έφθασε κοντά στο 1-1 με τον Βύρη να έχει δοκάρι.

Ό,τι δεν κατάφεραν οι γηπεδούχοι σε αυτή τη φάση, το πέτυχαν δέκα λεπτά αργότερα με τον νεοεισελθέντα Ανδρέα Μεζίνι να φέρνει το ματς στα ίσια. Ο Αιολικός παρότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο, έψαξε στη συνέχεια το γκολ που θα του έδινε τη νίκη, κάτι που τελικά δεν κατάφερε και αρκέστηκε στον ένα βαθμό, με την διαφορά από την κορυφή και τον πρωτοπόρο Πανελευσινιακό να είναι πλέον στους τέσσερις βαθμούς.

Να σημειωθεί ότι από πλευράς Αίαντα στο 73ο λεπτό τραυματίστηκε στο κεφάλι ο Μεγαλοοικονόμου, καθώς σε μια διεκδίκηση της μπάλας έπεσε στα κάγκελα του γηπέδου και μεταφέρθηκε εσπευσμένα με ασθενοφόρο στο Θριάσιο Νοσοκομείο για τις πρώτες βοήθειες.

Αίας Σαλαμίνας (Δ. Καλύκας): Μανωλικίδης, Τζαφέρι, Λιάτος(46 Ζώτο), Μπαρούσης, Μεγαλοοικονόμου (73 λ.τρ. Νόνης), Κατίδης (77  λ.τρ. Θεοχάρης), Ζαφειρίδης, Λέκκας, Μπέκος, Σαρηγιάννης (57 Μεζίνι), Βύρης

Αιολικός (Μ. Παπαματθαιάκης): Βρονταράς, Αγριμάκης, Κουρούπης, Πάτας, Τακίδης, Μουζακίτης (62 Λαμπράκης), Γιουκαρής, Αποστολόπουλος, Παπιομίτογλου (62 Πινέιρο), Κούβελιτς (46 Κρητικός), Εμπουμπά (90 Πρωτούλης)