Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ – ΑΙΑΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ 2-0: Παλικαρίσια νίκη!

Ο Αιολικός παρατάχθηκε με μόλις 14 παίκτες απέναντι στον Αίαντα Σαλαμίνας, του οποίου όμως κατάφερε να επιβληθεί με 2-0, επιστρέφοντας ξανά στα τρίποντα, κρατώντας παράλληλα το αήττητο που έχει στην έδρα του. Οι ποδοσφαιριστές του Θοδωρή Γιακαλή παρά τα πολλά προβλήματα που παρουσιάστηκαν σε ένα ακόμα παιχνίδι, κατέθεσαν ψυχή και με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο κατάφεραν να πάρουν τρεις σημαντικούς βαθμούς, που κρατούν την ομάδα της Μυτιλήνης στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας και με την νίκη αυτή διώχτηκε όποιο άγχος υπήρχε, ακόμη και για την παραμονή στην κατηγορία. Συγκλονιστικός και ο κόσμος, που παρά την δυνατή βροχόπτωση βρέθηκε στο γήπεδο, έδωσε βροντερό παρόν στο γήπεδο αποθεώνοντας τους παίκτες στο τέλος του αγώνα.

Όπως προείπαμε, ο Αιολικός παρατάχθηκε στο σημαντικό αυτό παιχνίδι με μόλις 14 διαθέσιμους παίκτες, ανάμεσά τους και ο δεύτερος τερματοφύλακας Συνοδινός, καθώς δεν αγωνίστηκαν οι τραυματίες Αποστολόπουλος, Κουρούπης και Αγριμάκης, ενώ οι Γκέζος, Γιουκαρής και Τακίδης δεν έπαιξαν λόγω πειθαρχικού παραπτώματος, με τον Γκέζο μάλιστα να αποτελεί ήδη παρελθόν. Παρόλα αυτά οι όποιοι διαθέσιμοι παίκτες υπήρχαν έδωσαν ό,τι είχαν και δεν είχαν και ανταμείφθηκαν με την νίκη.

Η πρώτη φάση στο παιχνίδι ανήκε στους γηπεδούχους, όταν στο 11΄ το σουτ από τον Κονδύλη κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών του Καρνέση. Στο 24΄ ήταν η σειρά του Αίαντα να κάνει αισθητή την παρουσία του στην περιοχή του Βρονταρά, με τον Μακρή να βρίσκει δίχτυα με το κεφάλι, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο επιθετικός των φιλοξενούμενων ήταν σε θέση οφσάιντ.  Πέντε λεπτά αργότερα πήγε να γίνει η ζημιά για τον Αιολικό, με τους αμυντικούς να κάνουν λάθος το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Κάραβος, ο οποίος όμως σούταρε ψηλά άουτ. Με την συμπλήρωση 38 λεπτών στην αναμέτρηση η ομάδα της Μυτιλήνης βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Πινιέιρο να κάνει ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ, με την μπάλα να βρίσκει στον Κουτσοποδιώτη, να αλλάζει πορεία και να καταλήγει στα δίχτυα του Καρνέση για το 1-0, το οποίο διατηρήθηκε ως το φινάλε του πρώτου μέρους, παρότι στο 41΄ ο Κάραβος απείλησε ξανά, αυτή τη φορά με πλασέ, το οποίο εξουδετέρωσε ο Βρονταράς.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αιολικός μπήκε με στόχο να βρει και ένα δεύτερο γκολ, ώστε να βάλει βάσεις για νίκες και αυτό προσπάθησε να κάνει ο Κονδύλης στο 52΄, με την προσπάθειά του να καταλήγει στα χέρια του Καρνέση. Επτά λεπτά μετά ένα φιλόδοξο σουτ από τον Κρητικό πέρασε αρκετά δίπλα από το δοκάρι, ενώ στο 66ο λεπτό οι κυανόλευκοι είχαν μία ακόμα τελική προσπάθεια, αυτή τη φορά με τον Ντοματά, αλλά και πάλι ο Καρνέσης είχε την απάντηση. Το παιχνίδι είχε αποκτήσει μία άγρια ομορφιά με τον κόσμο να μην σταματά να τραγουδά, ενθαρρύνοντας τους “ήρωες” παίκτες του Γιακαλή να φθάσουν και σε δεύτερο γκολ. Μάλιστα ο προπονητής του Αιολικού αποβλήθηκε από τον πάγκο στο 74ο λεπτό για διαμαρτυρία, αντικρίζοντας δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα. Τα λεπτά κυλούσαν, το 1-0 παρέμενε, ένα σκορ που κρατούσε τον Αίαντα στο παιχνίδι, που στην μοναδική του ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο λίγο έλειψε να ισοφαρίσει με τον Φερεντίνο να μην μπορεί να νικήσει από κοντά τον Βρονταρά. Οι φιλοξενούμενοι είχαν βγει μπροστά για να φθάσουν στην ισοφάριση, με τον Αιολικό να εκμεταλλεύεται τους ανοιχτούς διαδρόμους που προέκυψαν και στην τελευταία φάση του αγώνα κλείδωσε την νίκη, όταν στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πινιέιρο τροφοδότησε τον Αλέξανδρο Μουζακίτη, ο οποίος έκανε προσποίηση και σουτ, καρφώνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Καρνέση, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Αιολικός (Θ. Γιακαλής): Βρονταράς, Κρητικός, Παπιομίτογλου, Σουβατζόγλου, Πάτας, Νικολάου, Μουκίδης, Πινιέιρο, Κονδύλης (79΄ Αναγνώστου), Ντοματάς, (68΄ Μωυσίδης), Μουζακίτης

Αίας Σαλαμίνας (Μ. Χατζηαλέξης): Καρνέσης, Τζαφέρι, Λιάτος (68΄ Φερεντίνος), Κουτσοποδιώτης, Μεγαλοοικονόμου, Μπανούσης, Αγγελόπουλος (54΄ Σαρηγιάννης), Λέκκας, Κάραβος, Μακρής, Ζότο (88΄ Κοντογιαννόπουλος)

Έφερε Μτσεντλισβίλι στο φινάλε των μεταγραφών…

Χθες ήταν η τελευταία μέρα των μεταγραφών όσον αφορά τους ελεύθερους ποδοσφαιριστές με τον Αιολικό να την εκμεταλλεύεται, φέρνοντας στην Λέσβο τον Γεωργιανό επιθετικό Νίκα-Νικόλαο Μτσεντλισβίλι στην προσπάθειά του να αυξήσει τις επιλογές στο ρόστερ αριθμητικά. Το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας της Μυτιλήνης αγωνίζεται σε όλες τις θέσεις της επίθεσης και μέχρι πρότινος ανήκε στο δυναμικό του Αήττητου Σπάτων, ενώ έχει φορέσει την φανέλα και άλλων ομάδων στην χώρα μας στην οποία ζει από τα επτά του χρόνια.