Τρίτη, 21 Μαΐου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ – ΑΗΤΤΗΤΟΣ ΣΠΑΤΩΝ 1-0: Ο Πινέιρο τον οδήγησε στην νίκη!

Με χρυσό σκόρερ τον Βίτορ Ούγκο Πινέιρο στο 19ο λεπτό ο Αιολικός νίκησε 1-0 τον Αήττητο Σπάτων, επιστρέφοντας ξανά στις επιτυχίες. Το τελικό σκορ αδικεί την ομάδα της Μυτιλήνης καθώς εκτός από το γκολ του Βραζιλιάνου μεσοεπιθετικού, είχε σωρεία ευκαιριών κυρίως στο πρώτο ημίχρονο και για άλλα γκολ, που θα έφερναν μία πιο άνετη νίκη. Πλέον το σύνολο του Θοδωρή Γιακαλή έφθασε τους 23 βαθμούς, μειώνοντας την απόσταση από την κορυφή και την πρωτοπόρο Προοδευτική στους επτά βαθμούς, αλλά με παιχνίδι περισσότερο, μιας και η ομάδα από τον Κορυδαλλό είχε ρεπό στην 15η αγωνιστική.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν κυριολεκτικά στην πρώτη καλή φάση του αγώνα στο 19ο λεπτό. Ο Γκέζος σέντραρε στην περιοχή, ο Μουζακίτης προσπάθησε να κάνει ανάποδο ψαλίδι με την μπάλα να στρώνεται στον Πινέιρο, ο οποίος με όμορφο σουτ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Αυγερινού, κάνοντας έτσι το 1-0. Μετά το γκολ ο Αιολικός σε διάστημα δέκα λεπτών είχε τρεις πολύ καλές στιγμές για να πετύχει και άλλα τέρματα. Αρχικά στο 24΄ ο σκόρερ Πινέιρο σούταρε πάνω από τα δοκάρια, ένα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά του Κονδύλη να απειλήσει, όταν βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Αυγερινό, σουτάροντας άουτ, ενώ στο 34ο λεπτό το σουτ του Γκέζου πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι. Η μοναδική καλή στιγμή από πλευράς Αήττητου, ήρθε από στημένη φάση με την εκτέλεση φάουλ από τον Αυλωνίτη στο 43΄ να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Βροντατά, ο οποίος δεν ανησύχησε. Στο δεύτερο μέρος ο Αιολικός, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας, ωστόσο δεν απείλησε, όπως στο πρώτο ημίχρονο. Στο 49ο λεπτό το αδύναμο σουτ του Πινέιρο κατέληξε στα χέρια του Αυγερινού. Στο 72΄ ο Κουρούπης εκτέλεσε φάουλ με τον Τακίδη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και τον βοηθό να ακυρώνει το γκολ, καταλογίζοντας οφσάιντ στον στόπερ των Μυτιληνιών. Ένα λεπτό μετά ο Παπιομίτογλου βρέθηκε απέναντι στον Αυγερινό, ο οποίος τον πρόλαβε στην έξοδο. Στο 75ο λεπτό ο Αήττητος έφθασε κοντά στην ισοφάριση με τον Παπαγεωργίου να εξαπολύει ένα όχι και τόσο δυνατό σουτ, το οποίο μπλόκαρε ο Βρονταράς, ενώ στο 82΄ η προσπάθεια του Παναγόπουλου είχε την ίδια κατάληξη. Η τελευταία καλή στιγμή στο παιχνίδι ήταν για τον Αιολικό στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Κονδύλη να γυρίζει την μπάλα, τον Αυγερινό να απομακρύνει και τον Κουρούπη από κοντά να μην μπορεί να βρει δίχτυα, με την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ.

Εν τέλει ο Αιολικός κατάφερε, έστω και με αυτό το ρευστό 1-0, να πάρει τους τρεις βαθμούς, παρότι θα μπορούσε να είχε κάνει πιο εύκολα τα πράγματα, εάν εκμεταλλευόταν τις ευκαιρίες κυρίως του πρώτου ημιχρόνου. Από την άλλη, μετά την ήττα το έργο του Αήττητου για να παραμείνει στην Γ΄ Εθνική δυσκολεύει αρκετά και θα πρέπει να γίνουν πολλά για να ανατραπεί η κατάσταση που έχει δημιουργηθεί στην βαθμολογία σε ό,τι αφορά τις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό.

Αιολικός: (Θ. Γιακαλής) Βρονταράς, Αγριμάκης, Κρητικός, Πάτας, Τακίδης, Νικολάου (46΄ λ.τ.ρ. Μουκίδης), Μουζακίτης (65΄ Κουρούπης), Γκέζος, Κονδύλης (90+2΄ Σουβατζόγλου), Πινέιρο, Παπιομίτογλου (80΄ Μωυσίδης)

Αήττητος Σπάτων: (Π. Τζαναβάρας) Αυγερινός, Αγγελής, Ιωαννίδης (63΄ Παπαϊωάννου), Μιχαηλίδης, Κρεστένε, Παναγόπουλος, Καλογεράς (78΄ Χοτζάι), Γ. Λαμπρίδης (90΄ Γιώτης), Κατσέρης, Αυλωνίτης, (46΄ Δ. Λαμπρίδης), Πρέντι (63΄ Παπαγεωργίου)