Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ – ΑΝ/ΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 0-1: Καταδικαστική ήττα

Όλο και πιο κοντά στον υποβιβασμό του στη Γ΄ Εθνική βρίσκεται ο Αιολικός μετά την ήττα με 1-0 από την Αναγέννηση Καρδίτσας, στο γήπεδο Αριδαίας, την Κυριακή 7 Απριλίου, για την 4η αγωνιστική των play outs της Super League 2.

Ήττα-πισωγύρισμα για την ομάδα της Μυτιλήνης, που ουσιαστικά πέταξε στα σκουπίδια την νίκη επί του Καμπανιακού την προηγούμενη αγωνιστική. Ο Αιολικός κλήθηκε να αντιμετωπίσει την Αναγέννηση Καρδίτσας ως γηπεδούχος στο γήπεδο της Αριδαίας, 781 χιλιόμετρα μακριά από την φυσική του έδρα, το Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης. Σε γενικές γραμμές το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά με τις δυο ομάδες να φυλάνε περισσότερο τις άμυνές τους και να ψάχνουν το γκολ, χτυπώντας στην αντεπίθεση. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο χωρίς τέρματα, με τον Αιολικό να έχει μια καλή στιγμή στο 14΄ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Γιοκέ έκανε την κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Από πλευράς φιλοξενούμενων κύριος εκφραστής των τελικών προσπαθειών ήταν ο Ξύδας, ο οποίος απείλησε την εστία του Ντόκιτς στο 28΄ και στο 32΄. Στην επανάληψη ο Αιολικός έγινε πιο επιθετικός, ψάχνοντας το γκολ που θα τον έβαζε σε θέση οδηγού στην αναμέτρηση. Με τη συμπλήρωση 70 λεπτών οι κυανόλευκοι άγγιξαν το 1-0 με τον Ζάκαριτς να σουτάρει και τον Τσέλιο να διώχνει σε κόρνερ. Η επόμενη καλή στιγμή στον αγώνα ανήκε στην Αναγέννηση Καρδίτσας και καταγράφηκε στο 74΄ με την κεφαλιά του Κονίλιο να σταματά στον Ντόκιτς. Οι Θεσσαλοί απείλησαν και στο 86΄, με το σουτ του Κοκκίνη μέσα από την περιοχή να απομακρύνουν οι αμυντικοί του Αιολικού.

Τρία λεπτά αργότερα η φιλοξενούμενη ομάδα έμεινε με παίκτη λιγότερο στον αγωνιστικό χώρο καθώς αποβλήθηκε ο Γκόλιας με απευθείας κόκκινη κάρτα. Εκεί που όλα έδειχναν πως οι δυο ομάδες θα έπαιρναν από ένα βαθμό, στο 90+2΄, η Αναγέννηση Καρδίτσας παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, σόκαρε τον Αιολικό με τον Κονίλιο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με όμορφη κεφαλιά, χαρίζοντας στους Θεσσαλούς μια σπουδαία νίκη που τους έβγαλε από την επικίνδυνη ζώνη. Από την άλλη για τον Αιολικό αυτή είναι μια καταδικαστική ήττα η οποία τον κρατάει στην τελευταία θέση και στο -5 από την ζώνη παραμονής, ψάχνοντας πλέον ένα θαύμα για να σώσει την κατηγορία.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Θ. Γράφας): Ντόκιτς, Μαξιμένκο, Κολλαράς, Γιόκε, Ζάκαριτς, Ενομό, Μπενίτες, Ιγκνιάτοβιτς, Καρανίκας, Τριανταφυλλάκος, Σαραντίδης.

ΑΝ/ΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Γ. Τυριακίδης): Τσέλιος, Μπούζας, Ανδρικόπουλος, Σκόνδρας, Σταμόπουλος, Γκόλιας, Κονίλιο, Ντουμάνης (65 Κοκκίνης), Κέρθι (37 Σαλαμούρας), Ξύδας (80 Παπαδάκος), Αθανασιάδης (65 Βερνάρδος).