Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ – ΑΝ/ΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 1-1: Νέο στραβοπάτημα με φωνές για τη διαιτησία

Νέα ισοπαλία για τον Αιολικό στο πρωτάθλημα της Super League 2, αυτή τη φορά εντός έδρας κόντρα στην Αναγέννηση Καρδίτσας, με σκορ 1-1. Η ομάδα της Μυτιλήνης κρατούσε τη νίκη στα χέρια της μέχρι το 70ό λεπτό όταν σε εκείνο το σημείο δέχθηκε την ισοφάριση από την Θεσσαλική ομάδα που έφυγε από τη Μυτιλήνη με θετικό αποτέλεσμα. Οι κυανόλευκοι για άλλο ένα παιχνίδι έχουν σοβαρά παράπονα από την διαιτησία και κυρίως για την φάση του 58ου λεπτού όπου δεν δόθηκε καθαρό πέναλτι σε ανατροπή του Ενομό από τον τερματοφύλακα Τσέλιο.

Η Αναγέννηση Καρδίτσας μπήκε στο παιχνίδι πολύ δυναμικά έχοντας την κατοχή της μπάλας, χωρίς ωστόσο να πραγματοποιήσει κάποια αξιόλογη τελική προσπάθεια προς την εστία του Ντόκιτς. Αντίθετα ο Αιολικός στην πρώτη του καλή στιγμή στο ματς ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ με ωραία προσπάθεια και σουτ του Ζάκαριτς έξω από την περιοχή. Στη συνέχεια οι νησιώτες κάλλιστα θα μπορούσαν να είχαν κάνει δυο τα τέρματά τους , έχοντας καλή στιγμή με τον σκόρερ Ζάκαριτς. Από την άλλη η Αναγέννηση Καρδίτσας, αν εξαιρέσει κανείς δυο ενέργειες από Κονίλιο και Ξύδα, δεν απείλησε ιδιαίτερα την εστία του Ντόκιτς.

Στην επανάληψη ο Αιολικός μπήκε στο γήπεδο με σκοπό να πετύχει ένα δεύτερο γκολ ώστε να βάλει γερές βάσεις νίκης. Το συγκρότημα του Σλόμπονταν Κριτσμάρεβιτς απείλησε την αντίπαλη ομάδα με τους Σινγκ, Νούλα και Γιοκέ. Στο 58’ έγινε η φάση που σημάδεψε την αναμέτρηση, καθώς ο διαιτητής Ανδρέας Βλάχος από την Ανατολική Αττική έκλεισε τα μάτια σε καταφανέστατο πέναλτι στον Ενομό, ο οποίος ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα της Καρδίτσας Τσέλιο, την στιγμή που ο παίκτης του Αιολικού προσπάθησε να περάσει τον γκολκίπερ της Καρδίτσας προκειμένου να πετύχει το 2-0. Παρά τις διαμαρτυρίες των παικτών της ομάδας της Μυτιλήνης και του φίλαθλου κόσμου ο διαιτητής επέμεινε στην αρχική του απόφαση μη καταλογίζοντας την παράβαση.

Και αφού ο Αιολικός δεν μπόρεσε να κάνει το 2-0 στο 70΄ δέχθηκε την ισοφάριση από την Αναγέννηση Καρδίτσας, που βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Σωτήρη Κοκκίνη, ο οποίος είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή λίγο νωρίτερα. Μετά το 1-1 ο Αιολικός άσκησε ασφυκτική πίεση προκειμένου να πάρει ξανά προβάδισμα στο σκορ, όμως η Αναγέννηση Καρδίτσας αμύνθηκε σωστά, αναγκάζοντας τον Αιολικό σε τρίτη ισοπαλία σε ισάριθμα παιχνίδια στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος, παραμένοντας τρίτος από τέλος στον βαθμολογικό πίνακα και την επόμενη αγωνιστική πηγαίνει να παίξει στην έδρα της ΑΕΛ δίχως τον Γιώργο Μανούσο ο οποίος αποβλήθηκε στο παιχνίδι της Κυριακής με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Σλ. Κριτσμάρεβιτς): Ντόκιτς, Μαξιμένκο, Σινγκ, Κολλαράς, Γιόκε, Μανούσος, Ζάκαριτς, Ενομό, Κριμιτζάς (69 Κεχαγιάς), Μουχάλης, Νούλας (87 Καρανίκας)

Αν/ση Καρδίτσας (Γ. Τυριακίδης): Τσέλιος, Τομάσεβιτς (33 Στασινόπουλος), Ανδρικόπουλος, Σκόνδρας, Σταμόπουλος, Κέρθι, Σαλαμούρας, Κονίλιο, Ξύδας (77 Παπαδάκος), Ντουμάνης (54 Κοκκίνης), Βερνάρδος