Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ – ΑΟ ΚΑΡΑΒΑΣ: Σοβαρεύτηκε στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε νίκη πρωτιάς!

Ο Αιολικός βρέθηκε να χάνει στο πρώτο ημίχρονο 1-0 από τον Καραβά, όμως στην επανάληψη κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ και πραγματοποιώντας το καλύτερό του φετινό δεύτερο ημίχρονο επικράτησε τελικά με 3-1, συνεχίζοντας την προσπάθεια για την κατάληψη της 1ης θέσης που θα τον στείλει στα play off.

Η ομάδα της Μυτιλήνης εκτός από τα τρία γκολ, είχε και τρία δοκάρια όλα με τον Λαμπράκη, ενώ δημιούργησε, αρκετές ευκαιρίες ακόμα και για τέταρτο τέρμα, το οποίο θα ήταν πολύ σημαντικό μιας και οι κυανόλευκοι θα έπιαναν την Θύελλα Ραφήνας στον συντελεστή τερμάτων που θα παίξει σημαντικό ρόλο σε περίπτωση ισοβαθμίας στο φινάλε του πρωταθλήματος.Το παιχνίδι

Η ομάδα της Μυτιλήνης μπήκε από την αρχή του αγώνα με σκοπό να βρει ένα γρήγορο γκολ. Μόλις στο 3ο λεπτό καταγράφηκε η πρώτη τελική προσπάθεια με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λαμπράκη να καταλήγει στα χέρια του Κασωτάκη. Στο 17΄ οι γηπεδούχοι κέρδισαν ακόμα ένα στημένο με την εκτέλεση αυτή τη φορά να αναλαμβάνει ο Σρέσκοβιτς, ο οποίος γέμισε στην περιοχή, ο Άρης Λαμπράκης πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να χτυπά στο δοκάρι και να περνά άουτ.

Ό,τι δεν κατάφεραν οι κυανόλευκοι σε αυτές τις δύο φάσεις, το πέτυχε ο Καραβάς με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, όταν μετά από σέντρα του Κώστα η κεφαλιά του Ρέι Ροκάι κατέληξε στην γωνία του Πιττάτζιη για το 0-1. Ο Αιολικός που ξαφνικά βρέθηκε πίσω στο σκορ, προσπάθησε να απαντήσει και στο 39ο λεπτό είχε καλή στιγμή με τον Γιουκαρή, το σουτ του οποίου πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Δύο λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου μέρους ο Καραβάς απώλεσε μεγάλη ευκαιρία να κάνει δύο τα τέρματά του όταν το πλασέ του Νικολόπουλου απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Πιττάτζιης.

Στο δεύτερο ημίχρονο βγήκε από τα αποδυτήρια κυριολεκτικά ένας διαφορετικός Αιολικός που έδειξε μέταλλο, πάθος και ποιότητα.

Αρχικά στο 55ο λεπτό το σουτ του Ψάνη από πλάγια θέση εξοστρακίστηκε από τον Κασωτάκη, όμως στο αμέσως επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι έφθασαν στην ισοφάριση με τον Θανάση Πρωτούλη που είχε περάσει ως αλλαγή λίγο νωρίτερα. Η φάση ξεκίνησε από σέντρα του Λαμπράκη με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και στην επαναφορά ο 17χρονος επιθετικός την έστειλε στα δίχτυα, σουτ το οποίο κόντραρε και σε παίκτη των φιλοξενούμενων.

Πριν καλά-καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί από την ισοφάριση, η ομάδα της Μυτιλήνης βγήκε ξανά στην επίθεση και στο 58ο λεπτό ο Αλεξάνταρ Μίλιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα σχεδόν μέσα από το τέρμα, ύστερα από ωραίο γύρισμα. Έτσι οι γηπεδούχοι κατάφεραν μέσα σε δύο λεπτά να ανατρέψουν το σκορ το οποίο θα μπορούσε να διευρυνθεί στο 66ο λεπτό αν το σουτ του Λαμπράκη δεν σταματούσε στο δοκάρι που ήταν το τρίτο στο ματς για τον Μυτιληνιό μεσοεπιθετικό.

Ωστόσο στο 70΄ο Αιολικός κατάφερε να φθάσει στο 3-1 με κεφαλιά του προωθημένου Παναγιώτη Ζώνα, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Λαμπράκη. Στη συνέχεια το σύνολο του Δημήτρη Παπασπύρου κυνήγησε και τέταρτο γκολ και παραλίγο να το βρει στο 76ο λεπτό, με τον Πρωτούλη να πιάνει εξ επαφής κεφαλιά και την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Στο 82΄ ο Καραβάς που δεν απείλησε καθόλου στο δεύτερο μέρος έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Τζιόλα με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αιολικός είχε την τελευταία του φάση στο ματς με την όμορφη ατομική ενέργεια του Γιουκαρή να καταλήγει άουτ.

Όπως και να ‘χει η ομάδα της Μυτιλήνης κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς που ήταν το ζητούμενο και πλέον ισοβαθμεί στην κορυφή της βαθμολογίας με την Θύελλα Ραφήνας στους 19 βαθμούς, με τις δύο τελευταίες αγωνιστικές να έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Οι συνθέσεις

Αιολικός (Δ. Παπασπύρου): Πιττάτζιης, Αγριμάκης, Ψάνης, Κρητικός, Ζώνας, Γιουκαρής, Κέντρος (49΄ Πρωτούλης), Μπουρούς, Σρέσκοβιτς (87΄ Κεσίδης), Λαμπράκης, Βουκομάνοβιτς (52΄ Μίλιτς)

ΑΟ Καραβάς (Γ. Αντωνόπουλος): Κασωτάκης, Τζιόλας, Μύρκος, Δούμουρας (72΄ Μουρελάτος), Ροκάι (86΄ Μελάς), Ντάφλας, Κώστας (86΄ Λίτσι), Παπασπύρος, Μπεσού, Ατματσίδης (86΄ Σιάνος), Νικολόπουλος (66΄ Μπιλίμπασι)