Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ – ΑΟ ΠΥΛΙΟΥ ΚΩ 2-0: Επέστρεψε στις νίκες και στην κορυφή!

Με γκολ των Αποστολόπουλου στο 53’ με πέναλτι και Στεφάνοβιτς στο 91΄ ο Αιολικός νίκησε 2-0 τον ΑΟ Πυλίου Κω, επιστρέφοντας ξανά στα τρίποντα καθώς και στην κορυφή της βαθμολογίας, εκεί που πλέον έχει συγκάτοικο τον Πανιώνιο, μιας και η Ρόδος δεν τα κατάφερε κόντρα στον Πανηλειακό γνωρίζοντας την ήττα με 2-1. Με την νίκη κόντρα στην ομάδα της Κω οι κυανόλευκοι έσβησαν ουσιαστικά την ήττα που είχαν υποστεί από το ΑΠΣ Πάτραι, βγάζοντας ξανά αντίδραση μετά από ένα αρνητικό αποτέλεσμα.

Το παιχνίδι που έγινε νωρίς το μεσημέρι στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης παρουσία λίγων θεατών, στο πρώτο του μέρος ήταν φτωχό σε φάσεις με τον ΑΟ Πυλίου στο πρώτο 15λεπτό να απειλεί κυρίως με μακρινά σουτ, ένα του Μαυρόπουλου στο 9΄, το οποίο απέκρουσε στην γωνία του ο Πιττάτζιης και άλλο ένα, το οποίο πέρασε μακριά από τα δοκάρια του Κύπριου γκολκίπερ, ο οποίος πήρε θέση στα δοκάρια των γηπεδούχων αντί του Μουζάκη που έμεινε στον πάγκο.

Αφότου πέρασαν τα πρώτα 20 λεπτά στο ματς ο Αιολικός άρχισε σιγά-σιγά να βάζει περισσότερη ένταση στο παιχνίδι του, κάνοντας ολοένα και πιο συχνά την επίσκεψή του στα καρέ του Τοπουζλή. Στο 32΄ η σέντρα-σουτ του Δερμιτζάκη από τα αριστερά κατέληξε στα χέρια του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων. Στο 34΄ και στο 45΄ η ομάδα της Μυτιλήνης απείλησε δύο φορές με τους Κανελλόπουλο και Στεφάνοβιτς, τα σουτ των οποίων είχαν περισσότερη δύναμη από ό,τι έπρεπε, με την μπάλα να καταλήγει αρκετά άουτ και στις δύο περιπτώσεις. Κάπως έτσι το πρώτο 45λεπτο ολοκληρώθηκε, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα. Στην επανάληψη όμως και συγκεκριμένα στο 53΄ τα δεδομένα άλλαξαν μετά το πέναλτι που κέρδισε ο Αιολικός, όταν στην σέντρα του Κανελλόπουλου η μπάλα βρήκε σε χέρι αμυντικού του ΑΟ Πυλίου, με τον διαιτητή Γουρέλη να υποδεικνύει την παράβαση. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Κωνσταντίνος Αποστολόπουλος, ο οποίος έβαλε σε θέση οδηγού τον Αιολικό.

Μετά το γκολ των γηπεδούχων ο ΑΟ Πυλίου μην έχοντας άλλη επιλογή πήρε μέτρα στο γήπεδο, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, το οποίο λίγο έλειψε να βρει στο 64΄ από μια στατική φάση. Ο Χατζησουλεϊμάν εκτέλεσε φάουλ, με την μπάλα να παίρνει τροχιά προς τα δίχτυα, όμως ο Πιττάτζιης με μια εντυπωσιακή επέμβαση με το ανάποδο χέρι κατάφερε να κρατήσει το σκορ στο 1-0. Στο 72΄ ο Αιολικός έφθασε πολύ κοντά στο να κλειδώσει το ματς με τον Μακρή να σουτάρει από καλή θέση, αλλά  τον Τοπουζλή να βρίσκει την μπάλα με τα ακροδάχτυλα διώχνοντάς την σε κόρνερ.

Επτά λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής είχε ανεπανάληπτη ευκαιρία για τους γηπεδούχους καθώς βγήκε τετ-α-τετ με τον Τοπουζλή, τον οποίο επιχείρησε να περάσει ανεπιτυχώς μιας και ο τερματοφύλακας του ΑΟ Πυλίου είχε τοποθετηθεί σωστά, γραπώνοντας την μπάλα. Εν τέλει η ομάδα της Μυτιλήνης κλείδωσε τη νίκη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Λούκα Στεφάνοβιτς να σουτάρει λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στη γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Τοπουζλή κάνοντας το 2-0, που ήταν το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Δ. Παπασπύρου): Πιττάτζιης, Κανελλόπουλος, Ποτουρίδης, Μωραΐτης, Αννιτσάκης (82΄ Παστρικός), Νάστος, Αντωνίου, Στεφάνοβιτς (90+1΄ Νικολάου), Δερμιτζάκης, (82΄ Άνθης), Μακρής, Αποστολόπουλος (70΄ Μουκίδης)

ΑΟ ΠΥΛΙΟΥ ΚΩ (Δ. Χρυσόπουλος): Τοπουζλής, Χατζηβασίλης, Μπριλάκης, Ντόκο (81΄ Τάσιος), Μαυρόπουλος, Παναγιωτόπουλος (81΄ Μαργαρίτης), Δρόσος (75΄ Σκέντζος), Χατζησουλεϊμάν (75΄ Τουργαΐδης), Χατζηνικολάου (40΄ Αποστολίδης), Κότζα, Βουκομάνοβιτς