Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ – ΑΟ ΠΥΛΙΟΥ ΚΩ 2-0: Επιστροφή στα τρίποντα με καλή εμφάνιση!

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο από τους Πάτα και Κρητικό ο Αιολικός επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας 2-0 του ΑΟ Πυλίου για την 7η αγωνιστική του 6ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής. Επιτυχημένο ντεμπούτο για τον Θοδωρή Γιακαλή ως υπηρεσιακό προπονητή μετά την απομάκρυνση του Μανώλη Παπαματθαιάκη, σε ένα ματς που διεξήχθη υπό το φως των προβολέων και κάτω από ασταμάτητη βροχή.

Η ομάδα της Μυτιλήνης μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με μοναδικό στόχο την κατάκτηση των τριών βαθμών καθώς οι δύο συνεχόμενες ισοπαλίες με Θύελλα Ραφήνας και Αίαντα Σαλαμίνας, έφεραν τους κυανόλευκους τέσσερις βαθμούς πίσω από την κορυφή. Η πρώτη φάση στο ματς καταγράφηκε στο 4ο λεπτό και ήταν για τον Αιολικό, όταν ο Αποστολόπουλος σε δύο χρόνους δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με το πρώτο σουτ να εξοστρακίζεται από τον Μιαούδη και το δεύτερο να κοντράρει σε αμυντικό των φιλοξενούμενων. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να επιτίθενται, έχοντας νέα καλή στιγμή στο 23΄ με τον Πάτα, να μην μπορεί να νικήσει από κοντά τον τερματοφύλακα του ΑΟ Πυλίου, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Κουρούπη.

Με τη συμπλήρωση 41 λεπτών στην αναμέτρηση ήταν η σειρά του Μουζακίτη να απειλήσει την εστία του Μιαούδη, αλλά το σουτ που δοκίμασε εντός περιοχής σταμάτησε στον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων. Ωστόσο ένα λεπτό πριν το φινάλε του πρώτου μέρους ο Αιολικός κατάφερε να ανοίξει το σκορ με δυνατή κεφαλιά του εορτάζοντα χθες Νίκου Πάτα, μετά από άψογη εκτέλεση κόρνερ του Κουρούπη.

Στο δεύτερο ημίχρονο και ενώ η ομάδα της Μυτιλήνης είχε πετύχει το σκοπό της που ήταν να σκοράρει, οι παίκτες του Θοδωρή Γιακαλή προσπάθησαν να φθάσουν στην επίτευξη ενός δεύτερου τέρματος. Στο 51ο λεπτό του σουτ του Λαμπράκη πέρασε ξυστά από το δοκάρι, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα το σουτ του Αποστολόπουλου απέκρουσε ο Μιαούδης. Οι κυανόλευκοι δεν κατάφεραν σε αυτές τις φάσεις να πετύχουν το δεύτερο γκολ που θα έβαζε βάσεις νίκης και στο 61ο λεπτό ο ΑΟ Πυλίου, στην πρώτη του μεγάλη ευκαιρία στο ματς, έφθασε κοντά στο 1-1 με τον Βρονταρά να πραγματοποιεί σπουδαία επέμβαση στο σουτ του νεοεισελθόντα στον αγώνα Μαργαρίτη. Ο Αιολικός γλίτωσε την ισοφάριση και στο 80ό λεπτό πέτυχε το 2-0 και πάλι από στημένη φάση.

Ο Κουρούπης εκτέλεσε κόρνερ, η άμυνα των φιλοξενούμενων απομάκρυνε ασταθώς με την μπάλα να στρώνεται στον Κώστα Κρητικό (είχε μπει ως αλλαγή στο ματς), ο οποίος με σουτ την έστειλε στα δίχτυα με τους κυανόλευκους να κλειδώνουν τη νίκη. Μάλιστα ο Αιολικός θα μπορούσε να είχε πετύχει και τρίτο τέρμα με τον νεαρό Παπιομίτογλου, ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει σε τετ-α-τετ τον Μιαούδη. Να σημειωθεί ότι ο ΑΟ Πυλίου ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες καθώς αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις ο Χατζηδημητρίου με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Η νίκη έφερε ξανά χαμόγελα στην ομάδα της Μυτιλήνης, που ξεχνάει άμεσα αυτό το παιχνίδι και επικεντρώνεται στην δύσκολη εκτός έδρας αναμέτρηση με την Προοδευτική.

Αιολικός (Θ. Γιακαλής ): Βρονταράς, Αγριμάκης, Κουρούπης, Πάτας, Τακίδης, Νικολάου, Μουζακίτης (68 Κρητικός), Λαμπράκης (82 Παπιομίτογλου), Αποστολόπουλος, Πινιέιρο (82 Μωυσίδης), Εμπουμπά (62 Πρωτούλης)

ΑΟ Πυλίου Κω (Δ. Χρυσόπουλος): Μιαούδης, Μεντής (85 Παπαγεωργίου), Γ. Ι. Γεωργιάδης (56 Κεϊτά), Χατζηβασίλης, Μπριλάκης, Χατζησουλεϊμάν (56 Μαργαρίτης), Γ.Σ. Γεωργιάδης, Χατζηδημητρίου, Δεληζάνος, Ηλιόπουλος, Δρόσος