Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Αποκλείστηκε στο κύπελλο, κοιτάζει το πρωτάθλημα

Ο Αιολικός δεν τα κατάφερε στη Λιβαδειά κόντρα στον Λεβαδειακό γνωρίζοντας την ήττα με 3-0 και παράλληλα τον αποκλεισμό από την συνέχεια του κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα της Μυτιλήνης προβλημάτισε με την εικόνα της στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και αποκλείστηκε δίκαια από τον φορμαρισμένο σε πρωτάθλημα και κύπελλο Λεβαδειακό. Οι γηπεδούχοι έβαλαν τις βάσεις για την πρόκριση στο πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκαν 2-0 με τέρματα που σημείωσαν οι Συμελίδης στο 19′ και Κουιρουκίδης στο 41ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αιολικός ανέβασε την απόδοσή του σε συνδυασμό και με τις αλλαγές που έγιναν από τον Απόστολο Χαραλαμπίδη, έχοντας μια-δυο καλές στιγμές για να σκοράρει, όμως ήταν πλέον αργά ώστε να μπορέσει να μπει ξανά στη διεκδίκηση της πρόκρισης.

Μάλιστα ο Λεβαδειακός σημείωσε και τρίτο γκολ στο 81ο λεπτό με σκόρερ αυτή τη φορά τον Νικολιά, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Πλέον η ομάδα της Λιβαδειάς στην 5η φάση του κυπέλλου Ελλάδας θα αντιμετωπίσει εντός έδρας την Λαμία, ομάδα Super League 1, ενώ ο νικητής του ζευγαριού στους 16 θα τεθεί αντιμέτωπος με την Νίκη Βόλου.

Σε ό,τι έχει να κάνει με τον Αιολικό, το ταξίδι του στο κύπελλο Ελλάδας τελείωσε στην Λιβαδειά και πλέον επικεντρώνεται αποκλειστικά στις υποχρεώσεις που έχει για το πρωτάθλημα της Super League 2 και στην προσπάθεια που θα κάνει ώστε να βελτιώσει την θέση του στον βαθμολογικό πίνακα. Την Κυριακή θα μεταβεί ξανά στο Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς προκειμένου να αντιμετωπίσει τον Λεβαδειακό, αυτή τη φορά για την 8η αγωνιστική της Super League 2, ελπίζοντας πως θα παρουσιάσει ένα καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο σε σχέση με το παιχνίδι του κυπέλλου, όπου η εικόνα των Μυτιληνιών ήταν αποκαρδιωτική.

Μπορεί ο Λεβαδειακός να είναι το φαβορί στην αναμέτρηση, όμως οι ποδοσφαιριστές του Απόστολου Χαραλαμπίδη είναι υποχρεωμένοι να υπερβάλλουν εαυτό προκειμένου να κατακτήσουν το θετικό αποτέλεσμα, το οποίο έχει μεγάλη ανάγκη ο Αιολικός. Αξίζει να σημειωθεί πως το παιχνίδι το οποίο θα εκκινήσει στις 15:00 και θα διαιτητεύσει ο Νικόλαος Παπακωνσταντίνου από την Φθιώτιδα θα έχει ζωντανή κάλυψη από το κανάλι της Super League 2 στο YouTube.