Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 1-0: Να περάσει ο επόμενος!

Άλλον έναν ποδοσφαιρικό άθλο πέτυχε ο Αιολικός που υπέταξε και τον πανίσχυρο Απόλλωνα Σμύρνης νικώντας τον με 1-0, πανηγυρίζοντας έτσι ακόμα μια πρόκριση στο κύπελλο Ελλάδας κόντρα σε μια ομάδα που αγωνίζεται στη Super League 2. Κατάθεση ψυχής από τους παίκτες του Γιάννη Γεωργαρά, οι οποίοι απέδειξαν πως μόνο τυχαία δεν ήταν η πρόκριση επί της Νίκης Βόλου στον προηγούμενο γύρο και έκαναν όλη την Ελλάδα να βουίζει για τον αποκλεισμό του Απόλλωνα, γνωρίζοντας παράλληλα την αποθέωση από όλο το γήπεδο. Πλέον η ομάδα της Μυτιλήνης θα αντιμετωπίσει σε διπλά παιχνίδια τη Λαμία, ομάδα της Super league 1, με πρώτο παιχνίδι εντός έδρας την επόμενη Πέμπτη. Αγώνας μάλιστα που θα μεταδοθεί ζωντανά από την Cosmote TV.

To παιχνίδι

Στο παιχνίδι ο Αιολικός μπήκε με στόχο να περιορίσει τον Απόλλωνα και τους πολλούς έμπειρους παίκτες που διαθέτει από την περιοχή του Σφύρλα και να κυνηγήσει ένα γκολ που θα τον έβαζε σε θέση οδηγού. Πάντως οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση έχοντας την κατοχή της μπάλας και μόλις στο 4ο λεπτό δημιούργησαν την πρώτη καλή στιγμή στο ματς, με ένα φάουλ από τα πλάγια, το οποίο εκτέλεσε ο Χουχούμης με τον Σφύρλα να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Στη συνέχεια οι κυανόλευκοι άρχισαν σιγά-σιγά να μπαίνουν στο παιχνίδι. Στο 15΄ ο Κρητικός δοκίμασε σουτ το οποίο μπλόκαρε ο Αναγνωστόπουλος. Στην πορεία το παιχνίδι περιορίστηκε στο κέντρο, κάτι που βόλεψε τον Αιολικό με την κατοχή της μπάλας από πλευράς Απόλλωνα να είναι ανούσια. Με τη συμπλήρωση 32 λεπτών στο παιχνίδι η ομάδα της Μυτιλήνης έχασε τεράστια ευκαιρία ώστε να προηγηθεί, με τον Τσιπά να εκτελεί φάουλ σε πλεονεκτική θέση με πάσα προς τον Κρητικό, όμως το δυνατό σουτ από τον αμυντικό του Αιολικού αποκρούστηκε εντυπωσιακά από τον Αναγνωστόπουλο.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να απειλήσουν με τον Παυλίδη που έκανε σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Σφύρλας του είπε όχι. Ο Αιολικός προσπάθησε όσο το δυνατό περισσότερο να κρατήσει τον Απόλλωνα μακριά από την περιοχή του και στο 40΄ ευτύχησε να κερδίσει πέναλτι σε ανατροπή του Μπουρού από τον Λαρέα. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αιολικός είχε τον αέρα του 1-0, όμως όλοι ήταν σε ετοιμότητα καθώς ο Απόλλωνας θα πίεζε. Ο Νίκος Παπαδόπουλος έκανε πιο επιθετικό το σχήμα του με την είσοδο του Μπαστιάνου, παρόλα αυτά η ομάδα της Μυτιλήνης διατήρησε τον έλεγχο της αναμέτρησης και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα. Στο 63΄ ο Μπουρούς επιχείρησε να σκοράρει με γυριστό σουτ, αλλά ο Αναγνωστόπουλος μάζεψε την μπάλα χωρίς δυσκολία. Στο 66ο λεπτό οι γηπεδούχοι έφθασαν μια ανάσα από το 2-0, με το σουτ από τον Τσιπά να περνάει λίγο δίπλα από το δοκάρι σε κατά μέτωπο επίθεση. Δύο λεπτά μετά ήταν η σειρά του Απόλλωνα να απειλήσει, αλλά η προσπάθεια του Μπαστιάνου από τα πλάγια εξοστρακίστηκε από τον Σφύρλα με την μπάλα να βρίσκει στο στομάχι του.

Η ομάδα της Μυτιλήνης έψαξε το δεύτερο γκολ, ο Απόλλων έδειχνε ανύπαρκτος και στο 79ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ευκαιρία με τον Κατσίκη, όπου σούταρε από πλεονεκτική θέση με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στα τελευταία λεπτά ο Απόλλων προσπάθησε να πλησιάσει την περιοχή του Αιολικού χωρίς αποτέλεσμα και έτσι η ομάδα της Μυτιλήνης πανηγύρισε ακόμα μια σπουδαία πρόκριση, παίρνοντας την πρόκριση για την 5η φάση του κυπέλλου Ελλάδας και τα δύο παιχνίδια με τη Λαμία.

Αιολικός (Γ. Γεωργαράς): Σφύρλας, Αγριμάκης, Καλαφάτης, Κρητικός, Βαλιός, Σπόλιαριτς, Ματάι (60΄ Παλαμουτσής), Κατσίκης (87΄ Μπάρκας), Τσιπάς (89΄ Λαμπράκης), Μπουρούς, Τσομπανέλλης

Απόλλων Σμύρνης (Ν. Παπαδόπουλος): Αναγνωστόπουλος, Κυριακίδης, Ζησόπουλος, Λαρέα, Λαγός (58΄ Ιριτιέρ), Χουχούμης, Παυλίδης (70΄ Βουό), Μπλάζιτς, Τομάς, Βάρκας (46΄ Μπαστιάνος), Μαρκόφσκι.