Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Απόλυτη επιβεβαίωση με Γράφα!

Ο Θωμάς Γράφας είναι και επίσημα ο νέος προπονητής στον Αιολικό, επιβεβαιώνοντας το χθεσινό  ρεπορτάζ μας για την επικείμενη συμφωνία του έμπειρου τεχνικού με τους διοικούντες την ΠΑΕ.

Ο Θωμάς Γράφας είναι αυτός που θα κοουτσάρει την ομάδα της Μυτιλήνης στους 10 αγώνες των play out με στόχο, τι άλλο, την παραμονή στη Super League 2. Ο 54χρονος τεχνικός διαθέτει μακρά εμπειρία στις εθνικές κατηγορίες με 233 ματς σε Α΄ Β΄ και Γ΄ Εθνική. Τη φετινή σεζόν εργάστηκε στον Διαγόρα Ρόδου, ενώ στο πρόσφατο παρελθόν έχει καθίσει στους πάγκους των Αιγάλεω, Απόλλωνα Λάρισας, Ολυμπιακού Βόλου, ΑΟ Τρίκαλα και Σπάρτης.

Μάλιστα τη σεζόν 2016-17 βρέθηκε στη Super League 1 με τη Βέροια, ενώ παλαιότερα πέρασε από Χανιά, Πιερικό, Λάρισα, Απόλλωνα Καλαμαριάς, Ηρακλή Ψαχνών και ΑΕ Κηφισιά. Ο Γράφας έχει ήδη πιάσει δουλειά με στόχο να προετοιμάσει κατάλληλα την ομάδα ενόψει της πρεμιέρας των play out και παράλληλα να κερδίσει το στοίχημα της παραμονής στην κατηγορία. Να σημειωθεί πως ο έμπειρος τεχνικός θα φέρει μαζί του στον Αιολικό τρεις συνεργάτες. Τη θέση του προπονητή τερματοφυλάκων και άμεσου συνεργάτη αναλαμβάνει ο Γιάννης Γεωργιάδης. Γυμναστής στη δεύτερη θητεία του στους Μυτιληνιούς θα είναι ο Δημήτρης Μούρας, ενώ στο τεχνικό επιτελείο ως αναλυτής αγώνων εντάσσεται και ο Αποστόλης Σταμέλος.

Πλήρωσε τις αδυναμίες στην άμυνα και έχασε 3-1 από τον Λεβαδειακό η Κ19

Την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα της Super League 2 Κ19 γνώρισε το μεσημέρι της Καθαρής Δευτέρας, στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης, η ομάδα νέων του Αιολικού από τον Λεβαδειακό με σκορ 3-1.

Η ομάδα του Βαγγέλη Σπανού πλήρωσε το κακό πρώτο ημίχρονο στο οποίο έδειξε πολλές αμυντικές αδυναμίες τις οποίες εκμεταλλεύτηκε ο Λεβαδειακός, ο οποίος έβαλε τις βάσεις για τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκε με 3-0. Ο  χορός των γκολ για την ομάδα της Λιβαδειάς άνοιξε στο 10ο λεπτό με τον Τσεμπελίκο να δημιουργεί σκορ στην αναμέτρηση. Στο 22’ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι μετά από ανατροπή του Τσεμπελίκου, φάση στην οποία ο ποδοσφαιριστής του Λεβαδειακού τραυματίστηκε σοβαρά και διακομίστηκε άμεσα στο Νοσοκομείο της Μυτιλήνης με τις πρώτες εκτιμήσεις να κάνουν λόγο για κάταγμα κνήμης.

Το παιχνίδι διακόπηκε για περίπου 11 λεπτά μέχρι να έρθει το ασθενοφόρο για να παραλάβει τον ποδοσφαιριστή του Λεβαδειακού. Το πέναλτι για τους φιλοξενούμενους εκτελέστηκε στο 33΄ με τον Πούλο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λεβαδειακός έκλεισε ιδανικά το πρώτο μέρος, σημειώνοντας και τρίτο γκολ με τον Βερρή. Στην επανάληψη ο Αιολικός πήρε την μπάλα στα πόδια του, ενώ από την άλλη ο Λεβαδειακός προσπάθησε περισσότερο να διαχειριστεί το υπέρ του αποτέλεσμα. Με τη συμπλήρωση 65 λεπτών ο Αιολικός κατάφερε να μειώσει σε 3-1 με σουτ από κοντά του Γεωργακή.

Μάλιστα στο 79΄ η ομάδα της Μυτιλήνης θα μπορούσε να είχε μειώσει ακόμα περισσότερο, όμως το πέναλτι που κέρδισε ο Τελωνιάτης δεν αξιοποιήθηκε σωστά από τον Αλμέτα, ο οποίος νικήθηκε από τον Ασημάκη, ενώ στην επαναφορά της μπάλας ο ίδιος ποδοσφαιριστής και πάλι δεν μπόρεσε να την στείλει στα δίχτυα καθώς ο Πούλος την απομάκρυνε προτού αυτή περάσει τη γραμμή. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης ο Αιολικός συνέχιζε να πιέζει την άμυνα του Λεβαδειακού που ανταποκρίθηκε σωστά με το 3-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα στο παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής. Κάπως έτσι η ομάδα της Μυτιλήνης υπέστη την πρώτη απώλεια βαθμών στο πρωτάθλημα μετά από τρεις νίκες κόντρα σε Νίκη Βόλου, ΑΕΛ και Αναγέννηση Καρδίτσας.