Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΡΗΣ 3-0: Πήρε αυτό που ήθελε στο τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς!

Καλές γιορτές θα κάνει ο Αιολικός καθώς στο τελευταίο παιχνίδι για το 2021, νίκησε 3-0 τον Αστέρα Βάρης και σε συνδυασμό με την ισοπαλία στο ντέρμπι του Εθνικού με την Προοδευτική, μείωσε τη διαφορά από την κορυφή στους δύο βαθμούς. Καθαρή και δίκαιη η επικράτηση της ομάδας της Μυτιλήνης, που είχε σε μεγάλη μέρα τον Κωνσταντίνο Αποστολόπουλο.

Η πρώτη φάση στο παιχνίδι ανήκε στους φιλοξενούμενους, όταν στο 9ο λεπτό ο Λαθούρης πέρασε τον Βρονταρά, όμως το σουτ που επιχείρησε, σταμάτησε στη γραμμή ο Τακίδης. Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι πέτυχαν γκολ, σε μία φάση όπου βρέθηκαν στην περιοχή πολλοί παίκτες του Αιολικού με τον Πρωτούλη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, γκολ το οποίο ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ πάνω στον Μαρινάκη με τους κυανόλευκους να διαμαρτύρονται έντονα. Στο 22΄ υπήρξε ακόμα μία αμφισβητούμενη φάση με τον Αιολικό αυτή τη φορά να διαμαρτύρεται για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Παναγόπουλου πάνω στον Αποστολόπουλο. Εν τέλει το συγκρότημα του Θοδωρή Γιακαλή κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 24ο λεπτό με τον Κωνσταντίνο Αποστολόπουλο, ο οποίος με ωραίο σουτ, έστειλε την μπάλα στη γωνία του Μαρινάκη για το 1-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Αιολικός μπήκε με τον καλύτερο τρόπο, αφού μόλις στο πρώτο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου, ο Αποστολόπουλος χρίσθηκε ξανά σκόρερ, αυτή τη φορά με το κεφάλι, με το μισό γκολ να ανήκει στον Κουρούπη που έβγαλε εξαιρετική σέντρα από τα αριστερά. Το κερασάκι στην τούρτα, στην μεγάλη νίκη των γηπεδούχων έβαλε στις καθυστερήσεις ο Θεόφιλος Κουρούπης, ευστοχώντας στο πέναλτι που κέρδισε ο Εμπουμπά από τον Μαρινάκη.

Οι συνθέσεις:

Αιολικός (Θ. Γιακαλής): Βρονταράς, Αγριμάκης, Κουρούπης, Κρητικός, Τακίδης, Νικολάου, Γιουκαρής, Εμπουμπά, Αποστολόπουλος (78΄ Παπιομίτογλου), Λαμπράκης (66΄ Πινέιρο), Πρωτούλης (84΄ Πάτας)

Αστέρας Βάρης (Μ. Κάτσικας): Μαρινάκης, Καναβέτας (61΄ Μανωλιάς), Παναγόπουλος (61΄ Χάϊδος), Οικονομόπουλος, Μαραγκουδάκης, Κατσικογιάννης, Μάγγος, Γκούμας, Λαθούρης (86΄ Παστρικός), Καραλής (80΄ Νάκας), Καλλιμάνης (80΄ Μπελαβράκης)