Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Έδειξε βελτίωση, αλλά ηττήθηκε στο Βόλο 3-1 από την Νίκη

Δεύτερη διαδοχική ήττα για τον Αιολικό μέσα σε λίγες μέρες στη Super League 2 καθώς μετά τον Λεβαδειακό ηττήθηκε και από την Νίκη Βόλου με σκορ 3-1 στην εμβόλιμη 22η αγωνιστική.

Η ομάδα της Μυτιλήνης συμπλήρωσε εννέα παιχνίδια χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα και σε συνδυασμό με την ισοπαλία του Καμπανιακού κόντρα στην ΑΕΚ Β’ απέκτησε συγκάτοικο στην 10η θέση, την ομάδα της Χαλάστρας. Πλέον το παιχνίδι της Κυριακής με τον Απόλλωνα Πόντου αποκτά χαρακτήρα τελικού για τους Μυτιληνιούς, που θέλουν να βάλουν τέλος στο αρνητικό σερί των τελευταίων αγωνιστικών, ενώ χρειάζονται βαθμούς ενόψει των play out. Τα πρώτα λεπτά του αγώνα που έγινε στο Πανθεσσαλικό Στάδιο κύλησαν χωρίς κλασικές ευκαιρίες, με τον Αιολικό να μπαίνει πιο δυνατά και να δημιουργεί καλές προοπτικές για απειλή με πιο δραστήριους τους Γιοκέ, Σαραντίδη και Ενομό.  Στο 19ο λεπτό πάντως, ο Τζιώρας βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε διότι ο παίκτης των γηπεδούχων βρήκε την μπάλα με το χέρι. Με τη συμπλήρωση 34 λεπτών στην αναμέτρηση η Νίκη Βόλου πήρε κεφάλι στο σκορ. Ο Παναγιωτίδης εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Τζιώρα που με το κεφάλι νίκησε τον Ντόκιτς για το 1-0. Δυο λεπτά αργότερα οι Βολιώτες πέτυχαν και δεύτερο γκολ. Αρχικά ο Κρητικός προσπάθησε με τακουνάκι να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με τον Ντόκιτς να έχει απάντηση, όμως στο ριμπάουντ ο ίδιος παίκτης κατάφερε τελικά να βρει δίχτυα, δίνοντας αέρα δυο τερμάτων στους γηπεδούχους.

Στην επανάληψη ο Αιολικός ευτύχησε να βρει νωρίς το γκολ για να μειώσει στο σκορ. Η μπάλα έμεινε ζωντανή εντός περιοχής μετά από γύρισμα του Ζάκαριτς, με τον Ενομό να τη στέλνει στα δίχτυα, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Στο 60 μάλιστα για λίγα εκατοστά δεν είχαμε την ισοφάριση, καθώς ο Ζάκαριτς έπιασε ένα ωραίο φαλτσαριστό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ. Στο 70 η Νίκη είχε την καλύτερη στιγμή της στο δεύτερο μέρος, με τον Τζιώρα να γίνεται αποδέκτης της μπάλας από το πλάι στα αριστερά, να σουτάρει δυνατά, αλλά να βλέπει τον Ντόκιτς να αποκρούει. Το τρίτο γκολ για τη Νίκη Βόλου ήρθε τελικά στο 89ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Στίκας βρέθηκε αμαρκάριστος στα πίσω δοκάρια και από κοντά πλάσαρε εύστοχα για το 3-1 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ της συνάντησης.

NIKH ΒΟΛΟΥ (Δ. Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Τοπαλίδης (90+1 Κουτσομπίνας), Στίκας, Ανδρέου, Να’α, Κυριακίδης, Λίταινας (78 λ.τ Πέττας), Παναγιωτίδης, Μιράντα (90+1 Μπάλλας), Κρητικός (83 Μπαχανάκ), Τζιώρας (90+1 Βουκελάτος)

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Σλ. Κρισμάρεβιτς): Ντόκιτς, Γιοκέ (87 Μπαλογιάννης), Ζάκαριτς, Ενομό, Μουχάλης, Καρανίκας, Τριανταφυλλάκος (72 Νούλας), Σέρνιτς (79 Καγκελίδης), Σαραντίδης (46 Ζιβοίνοβιτς), Ουνγιαλίδης, Τριανταφύλλου