Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Έκανε το χρέος του και προκρίθηκε

Την πρόκριση στην τρίτη φάση του κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε ο Αιολικός μετά τη νίκη με 2-0 επί του ΠΑΣ Κόρινθος στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης. Ο Αιολικός στο πρώτο μέρος δεν παρουσίασε καλή εικόνα, αφού ακόμα η ομάδα του Γιάννη Γεωργαρά δεν είναι έτοιμη με τις πολλές προσθαφαιρέσεις που γίνονται στο ρόστερ.

Στο ντεμπούτο του Σπύρου Βρονταρά κάτω από τα δοκάρια αλλά και του Δημήτρη Μπουρού που επέστρεψε, ο Αιολικός είχε την καλύτερή του στιγμή στο πρώτο μέρος στο 42΄ με το δοκάρι του Παλαμουτσή, που απέτυχε να σκοράρει μπροστά από το τέρμα. Στις καθυστερήσεις η Κόρινθος απάντησε στα δοκάρια με τον Μπότη. Στην επανάληψη η ομάδα της Μυτιλήνης παρουσίασε ένα διαφορετικό πρόσωπο. Άρχισε να βρίσκει ρυθμό, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες εκμεταλλευόμενη και την αποβολή του Τσώκου με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 59ο λεπτό.

Στο 73΄ ο Αιολικός κατάφερε να ανοίξει το σκορ με γκολ του Δημήτρη Μπουρού με κεφαλιά περίπου από το ύψος του πέναλτι και λάθος εκτίμηση του γκολκίπερ Κασκαντάμη. Στη συνέχεια οι κυανόλευκοι σημάδεψαν το αντίπαλο δοκάρι τρεις φορές με Τσιπά, Κρητικό και Αγριμάκη για να έρθει ένα δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις με σουτ από τον Νίκο Λαζαρίδη, ο οποίος μπήκε στο παιχνίδι ως αλλαγή και στο δικό του ντεμπούτο βρήκε δίχτυα. Η νίκη επί της Κορίνθου, πέρα από την πρόκριση, δίνει και ψυχολογία στην ομάδα της Μυτιλήνης εν όψει πρωταθλήματος και το εκτός έδρας παιχνίδι με την Νέα Αρτάκη. Πλέον ο Αιολικός στην τρίτη φάση του κυπέλλου θα φιλοξενήσει την Τετάρτη 16 Οκτωβρίου την Νίκη Βόλου, σε ένα μεγάλο παιχνίδι.

Οι συνθέσεις

Αιολικός (Γεωργαράς – Παππάς) Βρονταράς, Αγριμάκης, Καλαφάτης, Κρητικός, Βαλιός, Τσομπανέλλης (88΄ Δρακούλης), Παλαμουτσής, Κατσίκης, Σοφιάνης (63΄ Λαζαρίδης), Μπουρούς (79΄ Τσιπάς), Καλόμπο

ΠΑΣ Κόρινθος: Κασκαντάμης, Ισαράι, Σκούπας, Κωτσαλάς, Γκάτζιος (75΄ Κακαζάνης), Μαρούδης, Μπότης, Τσώκος, Μπουλούμπασης, Γεωργίου, Διδασκάλου (53΄ Παντελέου).

Και τώρα πρωτάθλημα

Στον Αιολικό έχουν αφήσει πλέον το παιχνίδι με την Κόρινθο και άπαντες επικεντρώνονται στο πρώτο ματς πρωταθλήματος με την Νέα Αρτάκη την Κυριακή. Η ομάδα της Μυτιλήνης θα ψάξει ένα καλό αποτέλεσμα σε μια δύσκολη έδρα κόντρα σε μια καλή ομάδα που κοιτάζει ψηλά. Ο Γιάννης Γεωργαράς βλέπει με ικανοποίηση να αυξάνονται οι επιλογές του και έχει πλέον περισσότερες λύσεις χωρίς να προβληματίζεται πια για τον καταρτισμό της ενδεκάδας.

Οι κυανόλευκοι φυσικά ακόμα δεν είναι έτοιμοι, όμως καλούνται να διεκδικήσουν θετικό αποτέλεσμα στο παιχνίδι με την Αρτάκη. Αγωνιστικά προβλήματα δεν υπάρχουν και το πιθανότερο είναι η τεχνική ηγεσία να πάει σε αυτό το παιχνίδι με συνταγή Κορίνθου. Να σημειωθεί πως το παιχνίδι θα ξεκινήσει στις 14:00 ώστε να εξυπηρετηθεί συγκοινωνιακά η ομάδα της Μυτιλήνης. Διαιτητής του αγώνα έχει οριστεί ο Γιώργος Φίτσας από τη Δυτική Αττική.