Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: ‘’Έμφραγμα’’ στις καθυστερήσεις

Τελευταία φορά που ο Αιολικός ηττήθηκε στην έδρα του ήταν στις 20 Νοεμβρίου του 2022 στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι της φετινής σεζόν με αντίπαλο τον Παναργειακό.

Από κει και ύστερα μετρούσε μόνο νίκες στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης, το οποίο αποδείχθηκε απόρθητο φρούριο για τους κυανόλευκους,  που χάρη στις καλές τους επιδόσεις στα εντός έδρας ματς έχουν καταφέρει να βρίσκονται τόσο ψηλά στη βαθμολογία, διεκδικώντας με αξιώσεις τον τίτλο στον 4ο όμιλο. Προφανώς κάποια στιγμή αυτό το μεγάλο σερί με τις συνεχόμενες εντός έδρας νίκες θα έσπαγε για την ομάδα της Μυτιλήνης, με την ομάδα που το κατάφερε να είναι αυτή του Φοίνικα Νέας Επιδαύρου, που την Κυριακή σόκαρε το σύνολο του Δημήτρη Παπασπύρου κερδίζοντάς το με σκορ 2-3, σε ένα ομολογουμένως καταπληκτικό παιχνίδι με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στις καθυστερήσεις.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τις αμυντικές αδυναμίες του Αιολικού, που βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ, κατάφερε να επιστρέψει, όμως τελικά έχασε το ματς στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και μαζί την ευκαιρία να πατήσει μόνος πρώτος στην κορυφή του 4ου ομίλου, καθώς η Μύκονος ‘’γκέλαρε’’ στην έδρα της με το Διαβολίτσι, ωστόσο παραμένει επικεφαλής στον όμιλο, ενώ στο ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής ο Πανιώνιος νίκησε στις καθυστερήσεις 1-0 την Ρόδο, με τις δυο αυτές ομάδες και τον Αιολικό να ισοβαθμούν στην δεύτερη θέση, έχοντας 37 βαθμούς. Ο Αιολικός των δυο συνεχόμενων ηττών (είχε χάσει και στη Ρόδο) δεν βλέπει τίποτα άλλο από την νίκη στο εντός έδρας αυριανό παιχνίδι, με τον σχεδόν υποβιβασμένο Πανηλειακό, για την 19η εμβόλιμη αγωνιστική, αν θέλει να παραμείνει στο κόλπο του τίτλου.

Το παιχνίδι

Η αλήθεια είναι πως οι ποδοσφαιριστές του Δημήτρη Παπασπύρου μπήκαν κάπως νωθρά στην αναμέτρηση, κάνοντας πολλά λάθη τα οποία προσπάθησε να εκμεταλλευτεί ο Φοίνικας Νέας Επιδαύρου, ο οποίος ήρθε στη Μυτιλήνη με πολύ καλή ψυχολογία λόγω των συνεχόμενων νικών που είχε στα τελευταία του παιχνίδια. Οι φιλοξενούμενοι προειδοποίησαν στο 11΄ και στο 17΄ με τους Καρέλη και Παρασκευά Κάπλατζη να δημιουργούν δυο αξιόλογες ευκαιρίες για τον Φοίνικα, που εν τέλει βρήκε το γκολ στο 21ο λεπτό με ωραίο σουτ του Καρέλη έξω από την περιοχή.

Ο Αιολικός μέχρι το 25ο λεπτό εκτός του ότι παρουσίασε πολλές αμυντικές αδυναμίες, είχε και πολλά προβλήματα στην επίθεση, με τους παίκτες του να μην μπορούν να φθάσουν εύκολα προς την περιοχή του Συνοδινού. Ωστόσο από το 25΄ και μετά οι Μυτιληνιοί, οι οποίοι ήταν πίσω στο σκορ, άρχισαν να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο, κάνοντας για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία τους στην περιοχή του Συνοδινού στο 38ο λεπτό, με τον Δερμιτζάκη να βρίσκεται σε θέση βολής, αλλά το σουτ που επιχείρησε κόντραρε με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ. Από αυτό το κόρνερ ο Αιολικός βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Δερμιτζάκη να βρίσκει με ακρίβεια τον Στεφάνοβιτς, ο οποίος με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σινοδινού για το 1-1, που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι φάνηκαν να πατάνε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά όχι τις μεγάλες ευκαιρίες. Στο 63ο λεπτό κόντρα στη ροή του αγώνα ο Φοίνικας Νέας Επιδαύρου ανέκτησε το προβάδισμα στο σκορ με τον Γκουριώτη να κάνει ένα χαμηλό γύρισμα και τον Γεωργίου, με σουτ στην κίνηση, να νικάει τον Πιττάτζιη για το 1-2. Ωστόσο ο Αιολικός δεν παράτησε το ματς, ψάχνοντας την ισοφάριση για δεύτερη φορά στο παιχνίδι.

Ο Δημήτρης Παπασπύρου φρέσκαρε την ενδεκάδα του, περνώντας στο ματς πιο επιθετικογενείς παίκτες. Στο 83΄ ο Αιολικός αναπτύχτηκε σωστά στην επίθεση με την μπάλα να φθάνει στον Γιάννη Ντινιωτάκη, ο οποίος από καλή θέση πρόλαβε στην έξοδο τον Συνοδινό και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Φοίνικα, φέρνοντας το ματς ξανά σε απόλυτη ισορροπία. Η ομάδα της Μυτιλήνης είχε μπροστά της επτά λεπτά συν τις όποιες καθυστερήσεις προκειμένου να κάνει την ολική ανατροπή στο σκορ. Τελικά όχι μόνο αυτό δεν έγινε, αλλά ο Αιολικός έχασε ακόμη και τον ένα βαθμό που είχε στα χέρια του στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Μούγιο, ο οποίος είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή, να πετυχαίνει ένα υπέροχο τέρμα για τον Φοίνικα, που έφυγε από την Μυτιλήνη με ένα πολύτιμο τρίποντο με σκορ 2-3. Φυσικά η νίκη πανηγυρίστηκε έντονα από όλους τους παίκτες των φιλοξενούμενων, ενώ στην πλευρά του Αιολικού – όπως ήταν λογικό – υπήρχε μεγάλη απογοήτευση στα πρόσωπα των παικτών, οι οποίοι δεν μπορούσαν να καταλάβουν τι έφταιξε και έχασαν το ματς.

Οι συνθέσεις

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Δ. Παπασπύρου): Πιττάτζιης, Κανελλόπουλος (88΄ Άνθης), Αρναούτογλου (66΄ Μωραΐτης), Ποτουρίδης, Νάστος, Στεφάνοβιτς (88΄ Μούκα), Δερμιτζάκης (66΄ Αντωνίου), Καρλίτος (74΄ Μουκίδης), Ντινιωτάκης, Αποστολόπουλος, Μακρής

ΦΟΙΝΙΚΑΣ Ν. ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ (Δ. Κρεμμύδας): Συνοδινός, Λέρμας, Γκουριώτης, Χρ. Κάπλατζης, Τριμπόνιας, Κουιμέλης, Παρ. Κάπλατζης (68΄ Χατζησοφρωνίου), Μερκούρης (84΄ Παπαγεωργίου), Γεωργίου (84΄ Παπαϊωάννου), Λαθούρης, Καρέλης (79΄ Μούγιος)