Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ – ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ 3-0: Εύκολη νίκη και μόνος πρώτος!

Την μοναξιά της κορυφής στον 4ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής απολαμβάνει ξανά ο Αιολικός που έκανε το χρέος του νικώντας στο γήπεδό του, 3-0 την Ερμιονίδα, έχοντας πάρει ήδη τα καλά νέα από την Κω, εκεί όπου ο Πανιώνιος έμεινε στο ισόπαλο 0-0 με τον τοπικό ΑΟ Πυλίου. Για την 12η αγωνιστική η ομάδα της Μυτιλήνης βρήκε στο δρόμο την Ερμιονίδα του Θοδωρή Γιακαλή, ο οποίος βρισκόταν στον πάγκο των κυανόλευκων μέχρι και το τέλος του περασμένου καλοκαιριού. Όντας αποτελεσματικός στην επίθεση ο Αιολικός κατέκτησε την ένατή του νίκη σε 12 παιχνίδια στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής με τα γκολ των Μακρή και Κανελλόπουλου στο πρώτο μέρος και του Ντινιωτάκη στην επανάληψη, με τον έμπειρο μεσοεπιθετικό να σκοράρει στο ντεμπούτο του, ενώ την πρώτη τους εμφάνιση έκαναν επίσης οι Γκανσιέρ και Αρναούτογλου, οι οποίοι έδειξαν πολύ καλά στοιχεία.

Το πρώτο γκολ για τον Αιολικό στο παιχνίδι που έγινε με βροχή και κρύο, ήρθε στο 21ο λεπτό με ωραίο συρτό σουτ του Βαγγέλη Μακρή, ο οποίος σημάδεψε την γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Πονηρού. Πάντως στο 29΄η Ερμιονίδα, που ήρθε στη Μυτιλήνη με τέσσερις σημαντικές απουσίες, έφθασε μια ανάσα από την ισοφάριση, έχοντας δοκάρι με τον καλύτερό της παίκτη στο ματς, τον Τρέσα. Η αλήθεια είναι πως μετά το 1-0 οι παίκτες του Δημήτρη Παπασπύρου έδωσαν χώρο στους φιλοξενούμενους, χωρίς πάντως να το πληρώσουν.

Αντιθέτως κατάφεραν να φθάσουν σε ένα δεύτερο τέρμα στο 39΄ όταν μετά από έξοχη πάσα του Δερμιτζάκη ο Κανελλόπουλος, με δυνατό σουτ, νίκησε τον Πονηρό για το 2-0. Στην επανάληψη και με τον Αιολικό να έχει σημαντικό προβάδισμα νίκης, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά με τους δύο προπονητές να έχουν αποδεχθεί το αποτέλεσμα, ο Παπασπύρου τη νίκη και ο Γιακαλής την ήττα προχωρώντας μάλιστα και σε αρκετές αλλαγές, φρεσκάροντας τις ενδεκάδες τους. Μια από αυτές που έκανε ο έμπειρος τεχνικός του Αιολικού, ο Γιάννης Ντινιωτάκης, ο οποίος παρεμπιπτόντως έκανε το ντεμπούτο του με τα κυανόλευκα, κατάφερε να σκοράρει με σουτ στο 83ο λεπτό, γράφοντας το τελικό 3-0. Ο Αιολικός πέτυχε το στόχο του, που ήταν να πάρει τους τρεις βαθμούς, οπότε πηγαίνει με ανεβασμένο ηθικό στο ντέρμπι της Πέμπτης με τον Πανιώνιο, το οποίο θα κρίνει πολλά όσον αφορά την μάχη της πρώτης θέσης.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Δ. Παπασπύρου): Μουζάκης, Κανελλόπουλος, Αρναούτογλου (78΄ Ντινιωτάκης), Ποτουρίδης, Μωραΐτης, Γκανσιέρ, Αντωνίου (85΄ Νικολάου), Στεφάνοβιτς (78΄ Αννιτσάκης), Δερμιτζάκης (65΄ Μουκίδης), Μακρής, Αποστολόπουλος (78΄ Άνθης)

ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ (Θ. Γιακαλής): Πονηρός, Κοτσοβός, Μηλιώτης, Βιρβίλης, Νικολόπουλος (88΄ Κάλα), Τριμπόνιας, Τσόφλιος, Τρέσα (88΄ Φουρνάρος), Άντουνιτς, Μαστοράκης (80΄ Λαντίκας), Γκαμάνης (43΄ Καράι)