Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ 1-1: Μπορούσε και τη νίκη

Με ισοπαλία 1-1 κόντρα στον Εθνικό ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην φετινή Γ΄ Εθνική ο Αιολικός, διατηρώντας και το αήττητο στην έδρα του με έξι νίκες και τρεις ισοπαλίες. Ωστόσο η ομάδα της Μυτιλήνης υποχώρησε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας μετά την νίκη της Θύελλας Ραφήνας, ενώ μπορεί να βρεθεί ακόμη και στην έκτη θέση, εφόσον ο ΑΟ Πυλίου πάρει τους τρεις βαθμούς με τον Αήττητο Σπάτων στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος, όπου οι κυανόλευκοι έχουν ρεπό.

Το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδίκησε ιδιαίτερες δάφνες ποιότητας με το θέαμα να είναι μέτριο και τις φάσεις λιγοστές μπροστά από τις δύο εστίες. Ο Εθνικός που ήρθε στην Μυτιλήνη για να εξαντλήσει όσες πιθανότητες του απέμειναν να καταλάβει την πρώτη θέση, είχε στο ξεκίνημα του αγώνα δύο άστοχα σουτ από τους Λύγκο στο 10΄ και Νικολόπουλο στο 14΄. Νωρίτερα και πιο συγκεκριμένα στο 11ο λεπτό οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι για ένα τράβηγμα πάνω στον Παπιομίτογλου. Η πρώτη απειλή από πλευράς Αιολικού, ήρθε στο 36΄ με τον Ούγκο Πινέιρο να δοκιμάζει σουτ από μακριά και την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής απείλησε ξανά, αυτή τη φορά πιο αξιόλογα, αλλά και πάλι η προσπάθειά του κατέληξε άουτ. Στο 42΄ ο Βρονταράς δεν είχε πρόβλημα να μαζέψει το σουτ του Παντελίδη και κάπως έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε ισόπαλο χωρίς τέρματα.

Ωστόσο στην επανάληψη έγινε ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να γίνονται πιο απειλητικές. Στο 54ο λεπτό ο Αιολικός κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον πιο δραστήριο παίκτη του, τον Ούγκο Πινέιρο να βρίσκει δίχτυα σε κενή εστία, αφού ο τερματοφύλακας του Εθνικού Κούμπουλα, είχε βρεθεί στο έδαφος μετά την μονομαχία με τον Παπιομίτογλου. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται ότι ο παίκτης των Μυτιληνιών έκανε φάουλ πάνω στον τερματοφύλακα του Εθνικού, ενώ από τον Αιολικό ισχυρίζονται πως ο Κούμπουλα ήταν αυτός που γκρέμισε τον Παπιομίτογλου. Το γκολ μέτρησε κανονικά και οι κυανόλευκοι έπρεπε να διαχειριστούν στην συνέχεια του αγώνα το υπέρ τους αποτέλεσμα.

Από την άλλη ο Εθνικός μην έχοντας άλλη επιλογή βγήκε μπροστά για να ψάξει την ισοφάριση και στο 67΄ το συρτό σουτ από τον Λύγκο κατέληξε έξω. Δέκα λεπτά μετά ήταν σειρά του Χαρίτου να απειλήσει τον Βρονταρά, που ήταν στην θέση του και μάζεψε την μπάλα. Στο επόμενο λεπτό ο Αιολικός θα μπορούσε να είχε κλειδώσει την νίκη, όταν ο Μουζακίτης κατέβασε με ωραίο τρόπο την μπάλα, έκανε και το σουτ, με τον Κούμπουλα όμως να μπλοκάρει. Στο 85΄ ήταν η σειρά του Βρονταρά να πραγματοποιήσει επέμβαση στην προσπάθεια του Λύγκου. Στην επόμενη φάση οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσια με την κεφαλιά του Δώδα, ο οποίος είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντάφλα, ένα φάουλ το οποίο αμφισβητήθηκε έντονα από τους γηπεδούχους που λένε πως δεν έγινε ποτέ παράβαση στον παίκτη του Εθνικού από τον Μουζακίτη.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Παναγιωτάρα από την Αθήνα βρήκε τους παίκτες του Αιολικού να παίρνουν το χειροκρότημα από την εξέδρα στο τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς, που αποδείχθηκε πολύ δύσκολη για την ομάδα της Μυτιλήνης.

Οι συνθέσεις

Αιολικός (Θ. Γιακαλής): Βρονταράς, Κρητικός, Κουρούπης, Σουβατζόγλου, Πάτας, Νικολάου, Μουζακίτης, Μουκίδης (90΄ Κονδύλης), Ντοματάς (25΄ λ.τ.ρ. Μωυσίδης), Πινέιρο, Παπιομίτογλου (76΄ Μτσεντλισβίλι)

Εθνικός (Π. Δημητρίου): Κούμπουλα, Παπαγγελής, Νικολόπουλος, Νταούλιας, Αποστόλου (68΄ Κώστας), Ντάφλας, Σάμιος (60΄ Δώδας), Χαρίτος, Παντελίδης, Λύγκος, Ζωγραφάκης