Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Φιλικές νίκες με Νέστο Χρυσούπολης και Δόξα Δράμας!

Ακόμα δύο φιλικά έδωσε ο Αιολικός με Νέστο Χρυσούπολης και Δόξα Δράμας αντίστοιχα, στα πλαίσια της προετοιμασίας του στον Βώλακα Δράμας.

Αρχικά το απόγευμα της Παρασκευής ο Αιολικός επικράτησε 2-1 του Νέστου Χρυσούπολης. Η συγκεκριμένη αναμέτρηση αποτέλεσε ένα δυνατό τεστ για την ομάδα της Μυτιλήνης, με τον Βλάντιτσα Πέτροβιτς να χρησιμοποιεί όλους τους παίκτες, δοκιμάζοντας διάφορα πράγματα στον αγωνιστικό χώρο. Το πρώτο μέρος δεν είχε πολλές ευκαιρίες, με καλύτερη στιγμή, από πλευράς Αιολικού να είναι το δοκάρι σε κεφαλιά του Μπάρκα στο 22ο λεπτό.

Στην επανάληψη ο Σέρβος τεχνικός άλλαξε όλη την ενδεκάδα, δίνοντας την ευκαιρία και σε άλλους παίκτες να αγωνιστούν. Με τη συμπλήρωση 65 λεπτών στο παιχνίδι ο Νέστος πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Μενικού, όμως δέκα λεπτά αργότερα η ομάδα της Μυτιλήνης κατάφερε να ισοφαρίσει με πλασέ του Φραντσιόζα, ύστερα από σέντρα του Λαμπράκη. Στο 83΄ ο δημιουργός του 1-1, βρήκε δίχτυα αυτή τη φορά με ένα καταπληκτικό τέρμα, μετά από σέντρα του Κλούρα.

Η αρχική ενδεκάδα του Αιολικού:

Βρονταράς, Αγριμάκης, Ψάνης, Κρητικός, Μπάρκας, Κατσίκης, Σπόλιαριτς, Μηνάς, Βουκομάνοβιτς, Σρέσκοβιτς, Μίλιτς

Έπαιξαν και οι:

Ζαχαρής, Τ. Μανούσος, Μπάρδος, Κεσίδης, Κινγκ, Καλαμποκάς, Κλούρας, Καλόμπο, Φραντσιόζα, Λαμπράκης, Μπελιάρντι, Μαγκράτζε, Σέγκος.

Στο φιλικό του Σαββάτου με αντίπαλο την Δόξα Δράμας, ένα γκολ από τον Περικλή Μηνά, ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη στον Αιολικό, κόντρα σε μια ομάδα της Super league 2. Το κύριο χαρακτηριστικό του αγώνα ήταν η δυνατή βροχή που έπεφτε στο γήπεδο του Αγίου Αθανάσιου με αποτέλεσμα ο αγωνιστικός χώρος να είναι βαρύς. Ωστόσο η ομάδα της Μυτιλήνης κατάφερε να πάρει ακόμα μια νίκη με το γκολ του Μηνά στο 5ο λεπτό, ο οποίος σούταρε από το ύψος του πέναλτι και με τη βοήθεια του κάθετου δοκαριού, άνοιξε το σκορ.

Ο Αιολικός συνέχιζε να πιέζει και είχε ακόμα μια καλή στιγμή, στο 25΄ με τον Σπόλιαριτς, το σουτ του οποίου απέκρουσε δύσκολα ο Στεφανάκος. Η μοναδική καλή στιγμή της Δόξας στο πρώτο μέρος ήταν ένα σουτ το οποίο πέρασε ψηλά άουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο προπονητές πραγματοποίησαν αρκετές αλλαγές, που είχαν ως αποτέλεσμα ο ρυθμός του παιχνιδιού να πέσει με τις καλές φάσεις να είναι λιγοστές μπροστά από τις δύο εστίες. Ο Αιολικός με σωστή αμυντική λειτουργία και χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα, κατάφερε να κρατήσει το υπέρ του 0-1 μέχρι το φινάλε του αγώνα.