Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Φιλικό ξεμούδιασμα με την Κ19

Την ευκαιρία να δοκιμάσει πρόσωπα και σχήματα εν όψει των επίσημων αγωνιστικών υποχρεώσεων σε πρωτάθλημα και κύπελλο είχε ο Απόστολος Χαραλαμπίδης στο φιλικό της πρώτης ομάδας με την Κ19 του Αιολικού, που έγινε το απόγευμα της Κυριακής στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης. Το τελικό σκορ πέρασε σε δεύτερη μοίρα, με την ομάδα της Μυτιλήνης να κάνει ένα φιλικό ξεμούδιασμα προτού ριχτεί στη μάχη του πρωταθλήματος της Super League 2, που καλώς εχόντων των πραγμάτων θα ξεκινήσει την ερχόμενη Κυριακή με το εκτός έδρας παιχνίδι στην Κοζάνη.

Από την άλλη για την Κ19 του Αιολικού, που θα αγωνιστεί στο αντίστοιχο αναπτυξιακό πρωτάθλημα, το συγκεκριμένο φιλικό με την πρώτη ομάδα λειτούργησε ως μια καλή ευκαιρία οι ποδοσφαιριστές, που συγκροτούν το ρόστερ, να κερδίσουν πολύτιμες εμπειρίες και να βελτιωθούν ακόμη περισσότερο σε κάποιους τομείς, με τον προπονητή της ομάδας, Βαγγέλη Σπανό, να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους διαθέσιμους παίκτες. Για την ιστορία ο Αιολικός επικράτησε με 10-1 σε ένα φιλικό, το οποίο είχε διάρκεια 40 λεπτών το κάθε ημίχρονο.

Ο Απόστολος Χαραλαμπίδης ξεκίνησε το ματς με τον Ντόκιτς κάτω από την εστία, τους Καρανίκα και Σινγκ στα άκρα της άμυνας, ενώ τα δυο στόπερ ήταν ο Τριανταφύλλου με τον Κεχαγιά. Στο χώρο της μεσαίας γραμμής παρέταξε τους Λαγό και Σέρνιτς, στα άκρα της επίθεσης τους Ζάκαριτς και Ενομό και δίδυμο στην επίθεση τον Μανούσο με τον Ιωάννου, με τον Μυτιληνιό επιθετικό να κινείται στο γήπεδο περισσότερο ως περιφερειακός επιθετικός. Η ομάδα της Μυτιλήνης άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα-πέναλτι του Γιώργου Μανούσου, που κέρδισε ο ίδιος σε ανατροπή του από τον Αντάμα.

Η απάντηση από πλευράς της Κ19 ήρθε τέσσερα λεπτά αργότερα όταν μετά από ένα λάθος που έγινε στην άμυνα του Αιολικού ο Λένα δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Ντόκιτς για το 1-1. Ωστόσο η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στην πρώτη ομάδα του Αιολικού που έβαζε το ένα γκολ μετά το άλλο. Στο 11΄ έπειτα από σέντρα του Καρανίκα ο Ενομό με δυνατή κεφαλιά έβαλε την ομάδα του ξανά σε θέση οδηγού, ενώ δυο λεπτά αργότερα ο δεξιός μπακ του Αιολικού έδωσε μια ακόμη ασίστ, αυτή τη φορά στον Ιωάννου που έκανε το 3-1. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας και για τις δυο ομάδες ο Αιολικός έκανε τέσσερα τα τέρματά του, με τον Γιάννη Ιωάννου να σκοράρει για δεύτερη φορά στο ματς.

Στη συνέχεια πέτυχε και πέμπτο τέρμα με τον Μανούσο. Στο 34ο λεπτό ο Ζάκαριτς από πλάγια θέση βρήκε ξανά δίχτυα για το 6-1. Τρία λεπτά μετά ο Αιολικός κέρδισε και δεύτερο πέναλτι με τον Μανούσο να σημαδεύει σωστά από την άσπρη βούλα για το 7-1, με τον Μυτιληνιό επιθετικό να κάνει χατ-τρικ στην αναμέτρηση. Το 8-1 διαμόρφωσε ο Ζάκαριτς λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αιολικός πήγε σε πιο χαμηλό τέμπο, προφανώς για να μην πάρει το σκορ μεγαλύτερες διαστάσεις, με τους δυο προπονητές να βάζουν στο γήπεδο όλους τους διαθέσιμους παίκτες που είχαν στον πάγκο. Αξίζει να σημειωθεί πως από πλευράς Αιολικού δεν αγωνίστηκαν οι Ουνγιαλίδης, Κριμιτζάς, Αλιατίδης, Γιοκέ και Άσαχμπαρ. Στο δεύτερο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου ο Αιολικός είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Τριανταφύλλου. Στο 56ο λεπτό ήταν η σειρά του Μαυροβούνιου Κόρντιτς να συστηθεί στους λίγους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο για να παρακολουθήσουν το φιλικό, πετυχαίνοντας το 9-1. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής πέτυχε και το τελευταίο γκολ στο φιλικό λίγο πριν το φινάλε.

Πλέον ο Αιολικός στρέφει το βλέμμα του στα επίσημα παιχνίδια αρχής γενομένης με το ματς στην Κοζάνη για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Super League 2 και στη συνέχεια την αναμέτρηση για την 3η φάση του κυπέλλου Ελλάδας με την Αναγέννηση Καρδίτσας, ματς που τελικά θα γίνει την Τετάρτη 27 Σεπτεμβρίου, στις 3 το μεσημέρι. Όσον αφορά την Κ19 το δικό της πρωτάθλημα είναι αβέβαιο πότε θα ξεκινήσει, παρόλα αυτά ο Βαγγέλης Σπανός και οι ποδοσφαιριστές του δουλεύουν σε καθημερινή βάση με στόχο να παρουσιάσουν ένα ανταγωνιστικό πρόσωπο με την έναρξη του αναπτυξιακού πρωταθλήματος της Super League 2.

Οι αρχικές ενδεκάδες των δυο ομάδων:

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Απ. Χαραλαμπίδης): Ντόκιτς, Καρανίκας, Σινγκ, Τριανταφύλλου, Κεχαγιάς, Λαγός, Σέρνιτς, Ενομό, Ζάκαριτς, Μανούσος, Ιωάννου

ΑΙΟΛΙΚΟΣ Κ19 (Β. Σπανός): Μανκανιέλο, Οικονόμου, Αντάμα Γκουμανέι, Τελωνιάτης, Σκιαδάς, Μπαλωμένος, Κορκίδης, Λαμίν Σάμα, Μουρτζιάμης, Μαριόλας, Λένα