Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Φιλική τριάρα στη Χίο

Ο Αιολικός νίκησε 3-0 τη Θύελλα Χαλκειού στη Χίο, στο τελευταίο φιλικό πριν από την έναρξη της Γ΄ Εθνικής. Πλέον η ομάδα της Μυτιλήνης στρέφει την προσοχή της αποκλειστικά στο εντός έδρας παιχνίδι με το Κερατσίνι, την ερχόμενη Κυριακή.

Στα του φιλικού οι κυανόλευκοι είχαν καλή παρουσία κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, απέναντι σε μία ομάδα που αγωνίζεται στην Α΄ Κατηγορία της Χίου και έχει στόχο να πρωταγωνιστήσει. Ο Μανώλης Παπαματθαιάκης χρησιμοποίησε όλους τους διαθέσιμους παίκτες που πήρε μαζί του στο γειτονικό νησί και φάνηκε ικανοποιημένος από την απόδοσή τους.

Ο Αιολικός άνοιξε το σκορ με τη συμπλήρωση 25 λεπτών στο παιχνίδι χάρη σε ένα τέρμα του Θεόφιλου Κουρούπη, που έδειξε για ακόμα μία φορά πόσο σημαντικός παίκτης θα είναι για τους κυανόλευκους. Το 1-0 δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τους κυανόλευκους πάντως να δημιουργούν και άλλες ευκαιρίες για γκολ.

Στην επανάληψη ο Μανώλης Παπαματθαιάκης προχώρησε σε αρκετές αλλαγές, φρεσκάροντας την ενδεκάδα και δίνοντας χρόνο συμμετοχής ακόμη και σε παίκτες που δεν είχαν παίξει πολύ στα προηγούμενα φιλικά. Ο Αιολικός κατάφερε να σημειώσει άλλα δύο γκολ, αρχικά στο 65ο λεπτό με τον Ζαν Φρανσουά Εμπουμπά, ενώ το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Θανάσης Πρωτούλης στο 80΄.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Αιολικού έκανε ο Αλέξανδρος Μουζακίτης του οποίου η μεταγραφή επισημοποιήθηκε λίγες ώρες πριν από την έναρξη του φιλικού. Ο 27χρονος μεσοεπιθετικός αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο και έδειξε πως θα είναι ένα σημαντικό όπλο στο παιχνίδι του Μανώλη Παπαματθαιάκη, έχοντας την εμπειρία από τις μεγάλες κατηγορίες.