Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Φιλοδώρησε με τρία γκολ το Διαβολίτσι και επέστρεψε στην κορυφή!

Παίζοντας κυριαρχικό ποδόσφαιρο σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, ο Αιολικός φιλοδώρησε με τρία γκολ το Διαβολίτσι, επιστρέφοντας στα νικηφόρα αποτελέσματα καθώς και στην κορυφή της βαθμολογίας, όντας πια στο +2 από την Ρόδο που ηττήθηκε από την Ερμιονίδα, ενώ αποσπάστηκε και τέσσερις βαθμούς από Πανιώνιο και Μύκονο, που έμειναν στο ισόπαλο 1-1 στο μεταξύ τους ντέρμπι για την 9η αγωνιστική.

Οι κυανόλευκοι φιλοξένησαν στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης το Διαβολίτσι με μοναδικό σκοπό την επιστροφή στις νίκες, μετά την ήττα που δέχθηκε στη Μύκονο. Οι παίκτες του Δημήτρη Παπασπύρου μπήκαν φουριόζοι στον αγωνιστικό χώρο, κυριαρχώντας από το ξεκίνημα του αγώνα, ψάχνοντας το γρήγορο γκολ που θα έλυνε τα πόδια των παικτών. Στο 7ο λεπτό ο νεαρός Άνθης, ο οποίος πήρε φανέλα βασικού σε αυτό το παιχνίδι, έκανε μια εξαιρετική κούρσα από τα αριστερά, σερβίροντας την μπάλα στον Μακρή, ο οποίος από κοντά την έστειλε στα δίχτυα του Καπατσώρη για το 1-0. Στο 15΄ και πάλι ο Άνθης ήταν αυτός που έδωσε την ασίστ για το 2-0, που αυτή τη φορά πέτυχε ο Σέρβος Ντέιβιντ Μπιέλομπρεκ, ο οποίος ξέφυγε από τους αμυντικούς του Διαβολιτσίου και με σουτ στην γωνία του Καπατσώρη διπλασίασε τα προσωπικά τέρματα του Αιολικού.

Οι γηπεδούχοι κυριολεκτικά έκαναν ό,τι ήθελαν μέσα στο γήπεδο με το Διαβολίτσι να μοιάζει ασύνδετο τόσο στην επίθεση αλλά κυρίως στο αμυντικό κομμάτι. Το τρίτο γκολ για τον Αιολικό που ουσιαστικά κλείδωσε και το ματς, ήρθε στο 24ο λεπτό όταν μετά από εξαιρετική συνεργασία των παικτών του Παπασπύρου, τελικός αποδέκτης της μπάλας έγινε ο Μπιέλομπρεκ, ο οποίος τελείωσε επιτυχώς τη φάση, σκοράροντας για δεύτερη φορά στην αναμέτρηση.  Ο Αιολικός που με αυτό το 3-0 είχε βάλει για τα καλά βάσεις νίκες θα μπορούσε να είχε πετύχει και άλλα γκολ, έχοντας καλές στιγμές με τους Κανελλόπουλο και Αποστολόπουλο. Από πλευράς Διαβολιτσίου το μοναδικό που κρατάμε από το πρώτο μέρος ήταν ένα σουτ του Μουλιάτου στο 43΄, το οποίο εξοστράκισε εντυπωσιακά ο γκολκίπερ Μουζάκης.

Στην επανάληψη η ομάδα της Μυτιλήνης θέλησε περισσότερο να διαχειριστεί το υπέρ της 3-0 που ήταν ένα σκορ ασφαλείας και θα λέγαμε πως το κατάφερε, καθώς δεν δέχθηκε ιδιαίτερη πίεση από το Διαβολίτσι που έδειξε να συμβιβάζεται με την ήττα, πληρώνοντας το κακό πρώτο 25λεπτο. Βέβαια στο 55΄ οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν μειώσει σε 3-1 με τον Ηλιόπουλο να χάνει μοναδική ευκαιρία από κοντινή θέση, στέλνοντας την μπάλα άουτ. Ο Αιολικός που είχε κατεβάσει ταχύτητα και με τον Παπασπύρου να φρεσκάρει την ενδεκάδα του, κάνοντας και τις πέντε αλλαγές, απείλησε αρκετές φορές την εστία του Καπατσώρη και στο δεύτερο ημίχρονο.

Καλύτερες στιγμές το σουτ του Μωραΐτη στο 69΄ το οποίο πέρασε πάνω από τα δοκάρια, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια από τον Παστρικό στο 74ο λεπτό. Στο 78΄ ο Αποστολόπουλος εκτέλεσε φάουλ με την μπάλα να φεύγει άουτ και στο 84΄ ο Μουκίδης σούταρε με δύναμη, αλλά άστοχα. Τελευταία καλή στιγμή για τον άκρως παραγωγικό σε αυτό παιχνίδι Αιολικό ήταν το σουτ-φάουλ του Δερμιτζάκη στο 89΄, το οποίο έδιωξε σε κόρνερ ο Καπατσώρης.

Τέλος, αξίζει να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Παναγιώτη Πλωμαρίτη, που υπήρξε στο παρελθόν μέλος του διοικητικού συμβουλίου του Αιολικού.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Δ. Παπασπύρου): Μουζάκης, Κανελλόπουλος, Παστρικός, Μωραΐτης, Νάστος, Αντωνίου (58΄Νικολάου), Στεφάνοβιτς (58΄ Μουκίδης), Μπιέλομπρεκ (79΄ Μαστοράκης), Άνθης (58΄ Δερμιτζάκης), Αποστολόπουλος, Μακρής (79΄ Σπόλιαριτς)

ΑΟ ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙΟΥ (Παλαμάρας): Καπατσώρης, Σταματελόπουλος, Θόδης (46΄ Βελλής), Μπαλώπουλος (72΄ Γκελγκέρια), Μπούνας, Πιτσιλής, Στραβάκος (62΄ Γουέσλει), Αλεξανδρής (72΄ Καντούτσης), Ηλιόπουλος, Μουλιάτος (46΄ Τσιγαρίδης), Πάγια