Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ – ΙΑΛΥΣΟΣ 2-1: Απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής!

Ο Αιολικός χρειάστηκε να κάνει ανατροπή στο σκορ προκειμένου να νικήσει τον Ιάλυσο με σκορ 2-1 και σε συνδυασμό με την ήττα της Μυκόνου από τον Φοίνικα Νέας Επιδαύρου, φιγουράρει πλέον μόνος πρώτος στο βαθμολογικό πίνακα του 4ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής. Η αλήθεια είναι πως η ομάδα της Μυτιλήνης στο πρώτο ημίχρονο δεν μπόρεσε να δείξει το καλό πρόσωπο των προηγούμενων αγώνων, με τους παίκτες να μοιάζουν αρκετά κουρασμένοι από την υπερπροσπάθεια που έκαναν στο ντέρμπι με τον Πανιώνιο, το οποίο έγινε λίγα 24ωρα πριν από την μάχη με τον Ιάλυσο που αποδείχθηκε σκληρό καρύδι για το σύνολο του Δημήτρη Παπασπύρου.

Ο έμπειρος τεχνικός προχώρησε σε τρεις αλλαγές στην ενδεκάδα, δίνοντας ανάσες σε παίκτες-κλειδιά, όπως είναι οι Αποστολόπουλος (ήταν στον πάγκο), Νάστος (έμεινε εκτός αποστολής), ενώ από το ματς κόντρα στους Ροδίτες απουσίαζε και ο Αρναούτογλου, ο οποίος ήταν τιμωρημένος καθώς συμπλήρωσε 4 κίτρινες κάρτες. Το παιχνίδι που έγινε παρουσία περισσότερου κόσμου σε σχέση με τα προηγούμενα ματς, άρχισε με τους γηπεδούχους να απειλούν την εστία του Τσιγάρου, δύο φορές στο 13΄ και στο 16΄, με τις προσπάθειες των Ντινιωτάκη και Μακρή να μην ανησυχούν ιδιαίτερα την εστία του Ιάλυσου, που από το 20΄ και μετά άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο, κάνοντας αισθητή την παρουσία του προς την εστία του Μουζάκη, έχοντας ένα μακρινό σουτ του Δελαπόρτα στο 23΄, το οποίο πέρασε άουτ.

Ένα λεπτό αργότερα η κεφαλιά του Χατζηνικόλα σταμάτησε στον Μουζάκη με το ματς μέχρι εκείνο το σημείο να είναι αρκετά ανοιχτό. Στο 37ο λεπτό σε μια ανύποπτη φάση η μπάλα χάθηκε από τους παίκτες του Αιολικού, με τον Εμπουμπά να φεύγει απέναντι από τον Μουζάκη και λίγο πριν σουτάρει να δέχεται μαρκάρισμα από τον Αννιτσάκη μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή Χατζηγιάννη να δείχνει την άσπρη βούλα, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα πως δεν υπήρξε παράβαση. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Δελαπόρτας,  ο οποίος από τα 11 βήματα, νίκησε τον Μουζάκη για το 0-1, που ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 52΄ ο Ιάλυσος έφθασε μια ανάσα από το να προκαλέσει ακόμη μεγαλύτερο πρόβλημα στον Αιολικό, χάνοντας μοναδική διπλή ευκαιρία με τον φύλακα-άγγελο των Μυτιληνιών, Μάριο Μουζάκη να πραγματοποιεί σπουδαία διπλή επέμβαση στα σουτ των Καρπαθάκη και Χατζηνικόλα. Ο προπονητής των κυανόλευκων βλέποντας την ομάδα του να μην πατάει καλά στον αγωνιστικό χώρο, προχώρησε σε τριπλή αλλαγή, προβαίνοντας και σε αλλαγή σχηματισμού. Οι γηπεδούχοι άρχισαν  να επισκέπτονται πιο συχνά την περιοχή του Τσιγάρου και με τη συμπλήρωση 64 λεπτών στο παιχνίδι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με κοντινό σουτ του Αποστολόπουλου, ο οποίος αποτέλεσε μια από τις αλλαγές του Παπασπύρου.

Ο Αιολικός πλέον είχε το μομέντουμ στην αναμέτρηση και λίγο έλειψε να κάνει την ολική ανατροπή στο σκορ στο 74΄, όμως η κεφαλιά του Μουκίδη σταμάτησε στο δοκάρι. Η ομάδα της Μυτιλήνης συνέχισε να πιέζει με στόχο να φθάσει στο πολυπόθητο δεύτερο τέρμα, έχοντας νέα καλή στιγμή στο 77΄ αυτή τη φορά με τον Μακρή, το σουτ του οποίου απέκρουσε εντυπωσιακά ο Τσιγάρος. Τελικά ο Αιολικός έλυσε τον γόρδιο δεσμό στο 86ο λεπτό με το γκολ του νεαρού Μιχάλη Άνθη, με το μισό γκολ να ανήκει στον Καρλίτος, ο οποίος πήρε τα πρώτα του λεπτά με την κυανόλευκη φανέλα και έδειξε από το πρώτο κιόλας παιχνίδι πως θα βοηθήσει σε μεγάλο βαθμό την ομάδα του Δημήτρη Παπασπύρου, η οποία κατάφερε ακόμη και σε ένα παιχνίδι που βρέθηκε πίσω στο σκορ, να πάρει τελικά τη νίκη, ατενίζοντας με αισιοδοξία την συνέχεια του πρωταθλήματος.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Δ. Παπασπύρου): Μουζάκης, Κανελλόπουλος, Παστρικός (77΄ Καρλίτος), Ποτουρίδης, Γκανσιέρ, Αννιτσάκης (55΄ Άνθης), Αντωνίου (70΄ λ.τ.ρ. Νικολάου), Στεφάνοβιτς (55΄ Μουκίδης), Δερμιτζάκης (55΄ Αποστολόπουλος), Μακρής, Ντινιωτάκης

ΙΑΛΥΣΟΣ (Π. Σπάρταλης): Τσιγάρος, Ιντρίζι (81΄ Μαχαίρας), Καραγεώργης, Γεωργιάδης, Καρπαθάκης (90΄ Σάββας), Εμπουμπά, Γιώργου, Δελαπόρτας, Χατζηνικόλας, Τερζίου, Πατσίλης (90΄ Γεωργίου)