Κυριακή, 12 Μαΐου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Ηττήθηκε 3-0 από τον Ηρακλή και επικεντρώνεται στα play out

Την ήττα με σκορ 3-0 γνώρισε ο Αιολικός από τον Ηρακλή στο γήπεδο της Αριδαίας για την 26η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου στο πρωτάθλημα της Super League 2.

Η ομάδα της Μυτιλήνης για ακόμα ένα παιχνίδι αποδείχθηκε κατώτερη των περιστάσεων, χάνοντας με κάτω τα χέρια, αφού σε κανένα σημείο του αγώνα δεν μπόρεσε να φανεί απειλητική για την άμυνα του ‘’Γηραιού’’. Στο ντεμπούτο του Σούλη Παπαδόπουλου στην τεχνική ηγεσία του Ηρακλή, οι Θεσσαλονικείς πήραν κεφάλι στο σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με τον Αρόγιο. Το 1-0 υπέρ των τυπικά γηπεδούχων διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με τον Αιολικό να είναι σκιά του εαυτού του. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε, όπως το πρώτο, με τον Ηρακλή να σημειώνει ξανά ένα γρήγορο γκολ στο 48′ και πάλι με πρωταγωνιστή τον Αρόγιο. Ο ίδιος παίκτης σφράγισε την νίκη για τον Ηρακλή στο 79ο λεπτό, κάνοντας προσωπικό χατ-τρικ.

Μετά και την ολοκλήρωση της 26ης αγωνιστικής ο Αιολικός τελείωσε την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος στην 11η θέση της βαθμολογίας, συγκεντρώνοντας μόλις 19 βαθμούς. Αυτό σημαίνει πως η ομάδα της Μυτιλήνης θα ξεκινήσει τα play out από την τελευταία θέση με 10 βαθμούς, με την ευχή και την ελπίδα να παρουσιάσει ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο στην μίνι διαδικασία, ώστε να κρατήσει ζωντανές τις ελπίδες της για παραμονή στην κατηγορία.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σ. Παπαδόπουλος): Παλαβράκης, Χρουσιέλ, Χειρίτραντας, Γκμπενιόν, Ισνάλδο (75 Πατράλης), Αρόγιο (90 Τόρες), Έμπο, Νεοφυτίδης, Κούστα, Γκερμούς (85 Κουντουριώτης), Τσαγκαλίδης.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Σλ. Κριτσμάρεβιτς): Ντόκιτς, Γιοκέ, Ζάκαριτς, Ενομό, Μπενίτεζ, Ιγκνιάτοβιτς (60΄ Κολλαράς), Καρανίκας, Τριανταφυλλάκος (74΄ Σρνιτς), Ουνγιαλίδης (74΄ Σινγκ), Ντίμοφ, Ζιβοίνοβιτς (60΄ Σαραντίδης).

Super League 2, Βόρειος Όμιλος

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής (τελευταία)

Αήττητη και ωραία η ομάδα νέων του Αιολικού

Αντίθετα με την πρώτη ομάδα, η ομάδα νέων του Αιολικού συνεχίζει την εντυπωσιακή της πορεία στο πρωτάθλημα της Super League 2 Κ19, φεύγοντας αλώβητη από την έδρα της Αναγέννησης Καρδίτσας με 3-1. Το 1-0 για την ομάδα του Βαγγέλη Σπανού έγινε στο 15΄ με το γκολ του Κορκίδη. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Αλμέτα έδωσε αέρα τερμάτων στην ομάδα του. Στο 54΄ η Αναγέννηση Καρδίτσας μείωσε σε 2-1 με τον Τσαμούρη, όμως στο 65΄ ο Τελωνιάτης με δικό του γκολ σφράγισε την τρίτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για τον Αιολικό, που συνεχίζει να εκπλήσσει, όντας μόνος πρώτος στην κορυφή του ομίλου.