Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Κακή εμφάνιση και ήττα με κάτω τα χέρια από τον Λεβαδειακό

Την εντός έδρας ήττα με 3-0 υπέστη ο Αιολικός από τον Λεβαδειακό για την 21η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της Super League 2.

Η εικόνα της ομάδας της Μυτιλήνης ήταν απογοητευτική στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, κάνοντας πολλά λάθη στον αγωνιστικό χώρο απέναντι στον πρωτοπόρο Λεβαδειακό που έφυγε από τη Μυτιλήνη με μια άνετη νίκη. Οι κυανόλευκοι γνώριζαν εξ αρχής πως θα είχαν δύσκολο έργο κόντρα στην καλύτερη ομάδα του ομίλου, ωστόσο αυτό σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί δικαιολογία για την εμφάνιση των περισσότερων παικτών που ήταν κάτω του μετρίου. Οι Βοιωτοί έβγαλαν πολλή ποιότητα στον αγωνιστικό χώρο και πήραν τους τρεις βαθμούς με τις δυο εκτελέσεις πέναλτι των Πολέτο και Μπαίροβιτς, ενώ σκόραρε και ο Τσιριγώτης.

Ο Αιολικός βρίσκεται σε δυσχερή θέση στην βαθμολογία και αν δεν αλλάξει άμεσα την εικόνα του μέσα στο γήπεδο θα έχει μεγάλο πρόβλημα όσον αφορά την παραμονή του στην κατηγορία. Μετά το τέλος του αγώνα μερίδα φιλάθλων των Μυτιληνιών περίμενε τους ποδοσφαιριστές έξω από το γήπεδο, προκειμένου να τους ζητήσει εξηγήσεις κυρίως για την κακή εμφάνιση, αλλά και για το γεγονός πως ο Αιολικός συμπλήρωσε οκτώ παιχνίδια χωρίς νίκη, με αποτέλεσμα να κινδυνεύει η θέση του στην κατηγορία και ενόψει play out.

Στο παιχνίδι που έγινε το περασμένο Σάββατο ο Αιολικός ήταν η ομάδα που απείλησε πρώτη στο 5ο λεπτό, με το σουτ του νεοαποκτηθέντα Ζιβοίνοβιτς να καταλήγει εκτός εστίας. Πέντε λεπτά αργότερα στην πρώτη επιθετική προσπάθεια του Λεβαδειακού, οι Βοιωτοί κέρδισαν πέναλτι έπειτα από μαρκάρισμα του Κριμιτζά σε παίκτη των φιλοξενούμενων. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Πολέτο ο οποίος νίκησε τον Ντόκιτς, δίνοντας κεφάλι στο σκορ στην ομάδα του. Στη συνέχεια ο Λεβαδειακός συνέχισε να κάνει πολλές επιθέσεις, έχοντας όλες τις γραμμές του ψηλά στο γήπεδο, ενώ από την άλλη ο Αιολικός έδειχνε να δυσκολεύεται να προσαρμοστεί στο 3-4-3, σύστημα που επέλεξε ο Κριτσμάρεβιτς για το συγκεκριμένο παιχνίδι.

Μέχρι το πρώτο μισάωρο ο Λεβαδειακός ο οποίος διαχειριζόταν άψογα το ματς, δημιούργησε δυο καλές στιγμές για να πετύχει και ένα δεύτερο γκολ με πρωταγωνιστές τους Κουάδρα και Κωστή. Ενώ όλα έδειχναν πως το ημίχρονο θα έκλεινε στο 1-0 υπέρ του Λεβαδειακού, στις καθυστερήσεις ο Μεχία έκλεψε την μπάλα από τον Σέρνιτς με τον ποδοσφαιριστή από την Ονδούρα να τροφοδοτεί με άψογο τρόπο τον Τσιριγώτη, ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον Ντόκιτς και με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα του Σέρβου γκολκίπερ. Αυτό το γκολ έκοψε τα φτερά των παικτών του Αιολικού, καθώς ήρθε σε ένα κρίσιμο σημείο, αφού είναι άλλο να πηγαίνεις στα αποδυτήρια με ένα γκολ διαφορά και άλλο με δυο.

Στην επανάληψη ο Μπόμπαν Κριτσμάρεβιτς προσπάθησε με κάποιες αλλαγές από τον πάγκο να αλλάξει την εικόνα του Αιολικού που προσπάθησε να απειλήσει κυρίως από στατικές φάσεις. Αρχικά στο 51΄ ο Τριανταφυλλάκος εκτέλεσε φάουλ με την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Γκροφ, που μέχρι εκείνο το σημείο ήταν θεατής στο ματς. Στο 58΄ μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα με κάποιο τρόπο έφθασε στον προωθημένο Ιγκνιάτοβιτς, ο οποίος σούταρε από πλεονεκτική θέση, όμως ο Λιάγκας απομάκρυνε την μπάλα προτού αυτή περάσει στην γραμμή. Στη συνέχεια ο Λεβαδειακός πήρε ξανά τα ηνία του ματς, έχοντας καλή στιγμή για το 3-0 με τον Κωστή στο 66ο λεπτό.

Στο τελευταίο διάστημα και με το παιχνίδι πλέον να έχει κριθεί οι δυο προπονητές προχώρησαν σε αρκετές αλλαγές, δοκιμάζοντας διάφορα πράγματα ενόψει των επόμενων αγώνων. Μια από τις αλλαγές του Λεβαδειακού ο Γκεζαλί ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Καρανίκα, με τον διαιτητή Ρούτση να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Με τη συμπλήρωση 88 λεπτών στην αναμέτρηση ο Μπαΐροβιτς εκτέλεσε εύστοχα από τα έντεκα βήματα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0 για τον Λεβαδειακό, που πήρε δίκαια τους τρεις βαθμούς.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Σλ. Κριτσμάρεβιτς): Ντόκιτς, Καρανίκας, Ιγκνιάτοβιτς, Τριανταφύλλου, Ενομό, Ουνγιαλίδης, Κριμιτζάς (76΄ Καγκελίδης), Σέρνιτς (46΄ Τριανταφυλλάκος), Γιοκέ, Ζιβοΐνοβιτς (56΄ Μπαλογιάννης), Σαραντίδης (68΄ Μουχάλης)

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Σ. Οφρυδόπουλος): Γκροφ, Τσάπρας, Βήχος, Πίρινεν, Λιάγκας, Μεχία, Συμελίδης (86΄ Ντεντάκης), Κωστή (62΄ Γκουστάβο), Πολέτο (62΄ Γκεζαλί), Τσιριγώτης (71’ Μπαΐροβιτς), Κουάδρα (86΄ Γιαννιώτας)