Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ – ΚΑΜΠΑΝΙΑΚΟΣ 4-2: Πρώτη εντός έδρας νίκη με «τεσσάρα»

Την πρώτη του εντός έδρας νίκη και δεύτερη συνεχόμενη στο πρωτάθλημα της Super League 2 πανηγύρισε ο Αιολικός, που νίκησε με σκορ 4-2 τον Καμπανιακό.

Θετικό ήταν το ντεμπούτο του Σλόμπονταν Κριτσμάρεβιτς στον πάγκο της ομάδας της Μυτιλήνης,  που με αυτή της τη νίκη έφθασε τους 11 βαθμούς στο πρωτάθλημα και εξακολουθεί να ισοβαθμεί στην 7η θέση μαζί με τον Ηρακλή, βλέποντας με μεγαλύτερη αισιοδοξία την δύσκολη συνέχεια. Στο παιχνίδι της Κυριακής σε πολύ καλή μέρα βρέθηκαν οι δυο εξτρέμ του Αιολικού, Γιοκέ και Ενομό, που με τις συνεργασίες τους δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην άμυνα του Καμπανιακού.  Ο Αιολικός μπήκε φουριόζος στο ματς και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 10΄ με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή του Ενομό, το οποίο κατέληξε στη γωνία του Γιακουμή για το 1-0.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης και εννέα λεπτά αργότερα έφθασαν και σε δεύτερο γκολ με σκόρερ αυτή την φορά τον Γιώργο Μανούσο, επίσης με σουτ έξω από την περιοχή. Με τη συμπλήρωση 37 λεπτών στο παιχνίδι ο Αιολικός λίγο έλειψε να κάνει το 3-0, όμως το σουτ του δραστήριου Γιοκέ πέρασε έξω από το δοκάρι. Η πρώτη καλή στιγμή από πλευράς Καμπανιακού ήρθε στο 39ο λεπτό, όταν ο Γιουκούδης έπιασε την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση, αλλά η μπάλα για καλή τύχη του Αιολικού πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Ωστόσο τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Γαρύφαλου από τον Κολλαρά. Την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών ανέλαβε ο Γιουκούδης, ο οποίος νίκησε τον Ντόκιτς από τα έντεκα βήματα, μειώνοντας σε 2-1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο μέρος ο Καμπανιακός προσπάθησε να φθάσει στην ισοφάριση, βγαίνοντας πολλές φορές επικίνδυνα στην επίθεση, όπως στο 53’ με τον Προσκυνητόπουλο να χάνει μεγάλη ευκαιρία για το 2-2. Τελικά ο Αιολικός κατάφερε να αποκτήσει αέρα δυο τερμάτων ξανά με το γκολ του Γιοκέ ύστερα από ασίστ του Κόρντιτς. Μάλιστα στο 69’ οι γηπεδούχοι ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 4-1 με τον Γιοκέ να σερβίρει έτοιμο γκολ στον Ενομό, ο οποίος δεν έχασε την ευκαιρία να σκοράρει για δεύτερη φορά στο παιχνίδι. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης ο Καμπανιακός το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 4-2, με κοντινή προβολή του Μανιού, που είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς.

Μετά το τέλος του αγώνα οι παίκτες και ο νέος προπονητής του Αιολικού γνώρισαν την αποθέωση από τον κόσμο που βρέθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης, αψηφώντας το τσουχτερό κρύο, για την πρώτη εντός έδρας νίκη των Μυτιληνιών στο πρωτάθλημα, η οποία συνδυάστηκε από πολύ καλό ποδόσφαιρο. Άπαντες στο σύλλογο δείχνουν να έχουν αφήσει πίσω τους τα αρνητικά αποτελέσματα των προηγούμενων αγωνιστικών, που υποχρέωσαν την ομάδα της Μυτιλήνης να χάσει έδαφος στην βαθμολογία και πλέον μόνο με αισιοδοξία μπορεί να βλέπει το μέλλον στον Βόρειο Όμιλο της Super League 2.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Σλ. Κριτσμάρεβιτς): Ντόκιτς, Σινγκ, Κολλαράς, Λούμανσρούμπεν (46΄ Κόρντιτς), Γιοκέ (71’ Κριμιτζάς), Μανούσος, Ενομό, Μουχάλης (85΄ Καγκελίδης), Τριανταφυλλάκος (72΄ Γκιασί), Κάτσε (67΄ Νούλας), Τριανταφύλλου

ΚΑΜΠΑΝΙΑΚΟΣ (Ε. Χαλιλάι): Γιακουμής (29΄ λ.τ.ρ. Κασαπίδης), Π. Καθάριος, Γιουκούδης, Προσκυνητόπουλος (60΄ Σαρβανίδης), Μπούσης, Ν. Καθάριος (71΄ Μανιός), Έππας (71΄ Καράμπελας), Γαρύφαλος, Παπαστεριανός, Φροσύνης, Τότσκα