Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ – ΚΟΖΑΝΗ 0-0: Άβολη ισοπαλία

Μετά από μια μέτρια εμφάνιση ο Αιολικός παραχώρησε δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας ισοπαλία, μένοντας αυτή τη φορά στο στείρο 0-0 με αντίπαλο την Κοζάνη για την 14η αγωνιστική, πρώτη του δεύτερου γύρου στον Βόρειο Όμιλο της Super League 2, χάνοντας και άλλος έδαφος στον βαθμολογικό πίνακα στην προσπάθεια που κάνει προκειμένου να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις. Η ομάδα της Μυτιλήνης δεν δημιούργησε πολλές κλασικές ευκαιρίες, πέφτοντας πάνω στην εξαιρετική άμυνα της Κοζάνης, που περιόρισε σε μεγάλο βαθμό τα βαριά χαρτιά των κυανόλευκων. Στο παιχνίδι ο Αιολικός μπήκε πολύ δυνατά και μόλις στο 3ο λεπτό είχε την πρώτη καλή ευκαιρία για να σκοράρει, όμως η τελική προσπάθεια από τον Τριανταφυλλάκο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπογκντάνοβιτς.

Στο 19΄ ο Ζάκαριτς εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα κόντραρε στο τείχος και στην επαναφορά ο Μαξιμένκο έκανε το γυριστό σουτ, το οποίο έφυγε άουτ. Ο Αιολικός δεν απείλησε ξανά την Κοζάνη μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους. Απεναντίας η φιλοξενούμενη ομάδα λίγο έλειψε να πάρει προβάδισμα στο σκορ καθώς με την συμπλήρωση 34 λεπτών στην αναμέτρηση είχε μεγάλη ευκαιρία με πρωταγωνιστές στην φάση τους Σιατραβάνη και Καλλέργη, που αμφότεροι δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα.

Στην επανάληψη ο Αιολικός έγινε πιο επιθετικός, πλησιάζοντας όλο και περισσότερο την περιοχή της Κοζάνης. Από το 60΄ και μετά οι γηπεδούχοι είχαν σωρεία χαμένων ευκαιριών προκειμένου να φθάσουν στο πολυπόθητο γκολ, που θα ξεκλείδωνε το ματς. Ακριβώς με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Μανούσος σούταρε αδύναμα με τον Μπογκντάνοβιτς να μπλοκάρει εύκολα. Επτά λεπτά αργότερα η ομάδα της Μυτιλήνης κέρδισε φάουλ σε εξαιρετικό σημείο, όμως ο Μανούσος που ανέλαβε την εκτέλεση σημάδεψε το τείχος της Κοζάνης, ενώ από τις κόντρες που ακολούθησαν μέσα στην μικρή περιοχή κανένας παίκτης του Αιολικού δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 70΄ ο Αιολικός είχε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Γιοκέ να κάνει το γύρισμα από τα αριστερά, όμως και πάλι ουδείς παίκτης του Αιολικού ήταν στην περιοχή προκειμένου να σκοράρει. Στο 72΄ η Κοζάνη κόντρα στη ροή του αγώνα έφθασε πολύ κοντά στο γκολ από στατική φάση, όμως ο προωθημένος Τσιμπούκας νικήθηκε από τον Ντόκιτς. Τα λεπτά κυλούσαν ο χρόνος πίεζε τον Αιολικό που δεν μπορούσε να διασπάσει εύκολα την καλά οργανωμένη άμυνα της Κοζάνης. Τελευταία καλή στιγμή για τους γηπεδούχους στο 88΄ το σουτ του Ενομό, που έφυγε άουτ.

Κάπως έτσι ο Αιολικός έμεινε χωρίς νίκη για δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι και πλέον πηγαίνει στην διακοπή των Χριστουγέννων με σκοπό να ανασυνταχθεί και να επιστρέψει πιο δυνατός το νέο έτος, με το πρώτο παιχνίδι να είναι εκτός έδρας κόντρα στον τρίτο της βαθμολογίας Μακεδονικό. Παράλληλα το μυαλό είναι και στην μεταγραφική ενίσχυση που θα υπάρξει στη χειμερινή περίοδο και σύμφωνα με πληροφορίες μέχρι τις 3 Ιανουαρίου, ημερομηνία που θα γίνει το ματς με τον Μακεδονικό θα έχουν αποκτηθεί τουλάχιστον δυο με τρεις ποδοσφαιριστές, με τον Σλόμπονταν Κριτσμάρεβιτς να έχει εισηγηθεί στη διοίκηση τους παίκτες που θέλει να φέρει στην ομάδα, προκειμένου να βελτιώσουν την αγωνιστική εικόνα των Μυτιληνιών.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Σλ. Κριτσμάρεβιτς): Ντόκιτς, Μαξιμένκο, Σινγκ, Κολλαράς, Γιοκέ, Μανούσος, Ζάκαριτς(82΄ Κόρντιτς), Ενομό, Μουχάλης, Τριανταφυλλάκος, Τριανταφύλλου

ΚΟΖΑΝΗ (Αγγ. Διγκόζης): Μπογκντάνοβιτς, Πάνος, Τζημόπουλος, Τσιμπούκας, Τάτσης, Κούφας, Δόρης (78΄ Ψάλτης), Κοροβέσης (11΄ Αποστολίδης), Καλλέργης, Γραμμένος (78΄ Καραγιάννης), Σιατραβάνης (63΄ Ποζατζίδης)