Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ – ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΗ: Τον έσωσε ο Πρωτούλης!

Με ένα γκολ από τον 17χρονο Θανάση Πρωτούλη στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αιολικός νίκησε 1-0 την Μικρασιατική για την 5η αγωνιστική στον 8ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής, στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων στο πρωτάθλημα, μετά από 5,5 μήνες περίπου αγωνιστικής απραξίας.

Μάλιστα ο νεαρός επιθετικός που, όπως αποδείχθηκε, ήταν ο χρυσός σκόρερ για την ομάδα της Μυτιλήνης, είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή στο 83ο λεπτό.

Οι κυανόλευκοι ήταν ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες, ωστόσο αυτό που έλειπε ήταν το γκολ, ενώ από την άλλη πλευρά, η Μικρασιατική πάλευε με νύχια και με δόντια για να κρατήσει τον βαθμό της ισοπαλίας που θα ήταν πολύ σημαντικός. Εν τέλει στο 93΄ ο Πρωτούλης με δυνατό σουτ περίπου από το ύψος του πέναλτι, πέτυχε ένα γκολ που θα το θυμάται για χρόνια και έδειξε με το καλημέρα πως θα έχει μέλλον στον Αιολικό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να έχουν την εδαφική υπεροχή και τους φιλοξενούμενους να αμύνονται. Η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 8ο λεπτό όταν μετά από σέντρα του Μπουρού, ο Μίλιτς με κεφαλιά, είδε την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Αιολικός απείλησε εκ νέου, αυτή τη φορά με τον Μπουρού αλλά η δική του προσπάθεια κατέληξε στα χέρια του Συριώδη. Στο 16΄ το φάουλ του Λαμπράκη πέρασε δίπλα από τα δοκάρια, ενώ στο 21ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ από τον ίδιο παίκτη, ο Μίλιτς δεν μπόρεσε με το κεφάλι να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Όμως η καλύτερη στιγμή για τον Αιολικό στο πρώτο ημίχρονο, ήταν στις καθυστερήσεις με τον Δημήτρη Μπουρού, ο οποίος είδε την μπάλα να σταματά στη ρίζα του κάθετου δοκαριού.

Στην επανάληψη η ομάδα της Μυτιλήνης συνέχισε στο ίδιο τέμπο, ασκώντας πολλή πίεση στον αντίπαλο με πολλές ευκαιρίες. Στο 49΄ ο Μπουρούς έδωσε πάσα στον Λαμπράκη με το σουτ από τον δεύτερο να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Συριώδη. Ένα λεπτό μετά οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα στον Μίλιτς μέσα στην περιοχή, ενώ αμέσως μετά το δυνατό σουτ από τον Μπουρού απέκρουσε ο Συριώδης.

Στο 54ο λεπτό και μετά από φάουλ του Λαμπράκη, ο Μπουρούς πήρε την πρώτη κεφαλιά, την δεύτερη ο Ζώνας, με την μπάλα να καταλήγει έξω από το κεφάλι του έμπειρου κεντρικού αμυντικού.

Από την άλλη πλευρά η Μικρασιατική που ξεκάθαρα φύλαγε τα νώτα της, προσπάθησε να βγει και λίγο μπροστά, έχοντας ένα-δύο σουτ τα οποία όμως ήταν πολύ άστοχα.

Αντιθέτως ο Αιολικός συνέχιζε να κάνει ευκαιρίες, όπως στο 67΄ με τον Λαμπράκη να σουτάρει, την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ. Τα λεπτά κυλούσαν, οι κυανόλευκοι δεν μπορούσαν να φθάσουν στο γκολ και σιγά-σιγά το άγχος βάραινε τα πόδια των ποδοσφαιριστών, τα οποία ήταν ήδη βαριά από την μεγάλη αποχή από τα γήπεδα.

Στο 73ο λεπτό ο νεοεισελθών Κεσίδης έβγαλε την σέντρα για τον Μπουρού, αλλά η προσπάθεια από τον Μυτιληνιό επιθετικό κατέληξε άουτ. Τέσσερα λεπτά μετά ο Λαμπράκης εκτέλεσε ακόμα ένα φάουλ με τον Συριώδη να διώχνει σε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν και άλλες φάσεις, όπως στο 85΄ με την κεφαλιά από τον Μπουρού που πέρασε δίπλα από τα δοκάρια. Μάλιστα στο 89ο λεπτό ο Αιολικός είχε διπλή ευκαιρία, αρχικά σε σουτ του Κεσίδη με τον ποδοσφαιριστή της Μικρασιατικής Πουλιό να διώχνει στην γραμμή, ενώ στη συνέχεια το δυνατό σουτ από τον Αγριμάκη πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Τελικά ο γόρδιος δεσμός λύθηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με σκόρερ τον Θανάση Πρωτούλη, φάση που ξεκίνησε από προσπάθεια του Κατσίκη και λάθος διώξιμο της άμυνας της Μικρασιατικής, με τον νεαρό επιθετικό να το εκμεταλλεύεται και με δυνατό σουτ σημείωσε το 1-0 που ήταν και το τελικό σκορ, γκολ το οποίο πανηγυρίστηκε έξαλλα από όλους.

Πλέον η ομάδα της Μυτιλήνης μείωσε τη διαφορά από την κορυφή στους δύο βαθμούς, μετά την ήττα του Αίαντα Σαλαμίνας με 1-0 από την Θύελλα Ραφήνας, ενώ η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον Αιολικό είναι κόντρα στον ΑΟ Πυλίου στην Κω.

Αιολικός (Δ. Παπασπύρου): Πιττάτζιης, Αγριμάκης, Ψάνης (69΄ Καλαμποκάς/83΄ Πρωτούλης), Μπάρκας, Ζώνας, Κρητικός, Γιουκαρής (67΄ Κεσίδης), Κατσίκης, Μπουρούς, Λαμπράκης, Μίλιτς

Μικρασιατική (Χρ. Τσατσαρώνης): Συριώδης, Κυλαδίτης, Γιασεμής (41΄ Λεχουρίτης), Ρηγανιάς, Μοσχούρης, Κλήμης, Σκανδάλης (83΄ Γεωργούλης), Παγούδης (65΄ Μπότσης), Πουλιός, Μελέκος, Κακούσιος (65΄ Νούρε).

ΡΕΠΟΡΤΑΖ

Δημήτρης Παπασπύρου – προπονητής Αιολικού

«Κρατάμε τη νίκη και συνεχίζουμε»

«Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Είχα πει ότι οι πρώτες δύο αγωνιστικές θα είναι πολύ δύσκολες, γιατί μετά την αποχή δύσκολα θα βρεις ρυθμό. Ήμασταν πάρα πολύ καλοί σε κάποια σημεία του παιχνιδιού, κάναμε αρκετές ευκαιρίες, ενώ αντιμετωπίσαμε και μία τραγική διαιτησία, όπου δεν έδωσε δύο καταφανέστατα πέναλτι και άμα θέλουν οι υπεύθυνοι ας τα δούνε και λυπάμαι πάρα πολύ για το νεαρό της ηλικίας των ρέφερι. Εμείς συνεχίζουμε την προσπάθεια, είναι δυστυχώς εφτά ματς, εφτά τελικοί με όποιον και να παίζουμε. Όπως είχα πει όλα τα παιχνίδια θα είναι ίδια με οποιαδήποτε ομάδα βρίσκουμε μπροστά μας».

Χριστόφορος Τσατσαρώνης – προπονητής Μικρασιατικής

«Μας πόνεσε το γκολ στις καθυστερήσεις»

«Ήμασταν αρκετά ανταγωνιστικοί μέσα στο γήπεδο μέχρι το τελευταίο λεπτό παρά  τα  προβλήματα που αντιμετωπίζουμε.  Μας πονάει πολύ που δεχθήκαμε το  γκολ στις  καθυστερήσεις, όμως αυτά έχει το ποδόσφαιρο. Όταν ο διαιτητής δεν σφυρίξει κανένα αποτέλεσμα δεν κρίνεται. Μια μεγάλη προσπάθεια από τα παιδιά απέναντι σε έναν ισχυρό και ποιοτικό αντίπαλο σε ρόστερ. Ο Αιολικός είχε την κατοχή στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, έχασε πολλές ευκαιρίες, δεν προηγήθηκε και το γεγονός αυτό μεγάλωσε το άγχος των παικτών του. Μπόρεσε  όμως να  πανηγυρίσει στο τέλος το γκολ που του έδωσε  την νίκη. Διαθέτει πάντως την ομάδα να μπορέσει να τερματίσει πρώτος στον όμιλο. Όσο  για μας θα το παλέψουμε και όσο μας βγει».

Κώστας Κρητικός – ποδοσφαιριστής Αιολικού

«Χαρούμενοι που επιστρέψαμε στην δράση»

«Σίγουρα η αποχή ήταν πολύ μεγάλη. Όσοι αθλούνται γνωρίζουν ότι η εποχή που διανύουμε είναι καταστροφική για τους αθλητές ανεξαρτήτως αθλήματος. Δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες, θα το πω και λίγο ατυχία αφού θα μπορούσαμε να  είχαμε σκοράρει νωρίτερα και να μην είχαμε πάει μέχρι το λεπτό των καθυστερήσεων. Αρκούσε και το 1-0 να μας  δώσει τους τρεις πολύτιμους βαθμούς που θέλαμε ώστε να  συνεχίσουμε για τον στόχο μας».