Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ – ΜΥΚΟΝΟΣ 1-0: Ο νόμος του ‘‘Ταρλά’’

Διπλή χαρά στον Αιολικό, που εκτός από την σημαντική νίκη με 1-0 επί της Μυκόνου στο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής, είδε το Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης να κατακλύζεται από περίπου 2.000 φιλάθλους, οι οποίοι δημιούργησαν μια εντυπωσιακή ατμόσφαιρα, που θύμιζε κάτι από τα παλιά. Χρυσός σκόρερ για τους κυανόλευκους στο 56ο λεπτό ο Γιάννης Ντινιωτάκης, ο οποίος έφθασε τα έξι γκολ σε εννέα παιχνίδια με την φανέλα του Αιολικού, που με αυτή του τη νίκη έκανε ένα ακόμη βήμα προς την κατάκτηση της πρώτης θέσης στον 4ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής και απομένουν πέντε ακόμη τελικοί τους οποίους πρέπει να πάρει, ώστε να πετύχει τον στόχο του.

Το σύνολο του Δημήτρη Παπασπύρου βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας έχοντας 46 βαθμούς, όσους έχουν τόσο ο Πανιώνιος όσο και η Ρόδος που νίκησαν στην 21η αγωνιστική, ενώ η Μύκονος που είναι επίσης διεκδικήτρια του τίτλου μετά την ήττα από τον Αιολικό, έμεινε πλέον τέσσερις βαθμούς πίσω από την κορυφή.

Το παιχνίδι

Κύριο χαρακτηριστικό στο ντέρμπι του Αιολικού με την Μύκονο ήταν το γεμάτο γήπεδο με περίπου 2.000 φιλάθλους να δίνουν το παρών στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης, προκειμένου να αποτελέσουν τον 12ο παίκτη του Αιολικού σε αυτό το κομβικής σημασίας παιχνίδι. Σε γενικές γραμμές η αναμέτρηση δεν διεκδίκησε ιδιαίτερες δάφνες ποιότητας με τις καλές στιγμές να είναι λιγοστές και στα δυο ημίχρονα. Το καλό ήταν πως το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό, με τον Αιολικό να τα πηγαίνει περίφημα στο αμυντικό κομμάτι, έχοντας κλείσει σωστά όλους τους χώρους, μην επιτρέποντας στην Μύκονο να φανεί ιδιαίτερα απειλητική.

Στο πρώτο μέρος, το οποίο ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ, καλύτερες στιγμές για τον Αιολικό ήταν στο 23΄ η κεφαλιά του Γκανσιέρ, έπειτα από φάουλ του Ποτουρίδη την οποία απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Ντούνης, ενώ στο 34΄ με τον ίδιο τρόπο αλλά αυτή τη φορά από κόρνερ, απείλησε και ο Στεφάνοβιτς, η κεφαλιά του οποίου πέρασε δίπλα από τα δοκάρια της Μυκόνου, η οποία με την σειρά της εκτός από ένα φάουλ του Αρκούδα στο 25΄ το οποίο εξοστράκισε ο αμυντικός του Αιολικού Γκανσιέρ, δεν απείλησε ξανά την εστία του θεατή στα πρώτα 45 λεπτά Μουζάκη.

Στην επανάληψη η ομάδα της Μυτιλήνης μπήκε φουριόζα, ψάχνοντας το πολυπόθητο γκολ με την βοήθεια του κόσμου που δεν σταμάτησε λεπτό να τραγουδάει, στηρίζοντας τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών του Δημήτρη Παπασπύρου. Με την συμπλήρωση 56 λεπτών στο μεγάλο ντέρμπι έγινε η φάση που έκρινε σε μεγάλο βαθμό τον νικητή. Οι γηπεδούχοι αναπτύχθηκαν σωστά στην επίθεση, με τον Αρναούτογλου να σεντράρει στην περιοχή για τον αφύλαχτο Αποστολόπουλο, ο οποίος με κεφαλιά, τροφοδότησε τον Γιάννη Ντινιωτάκη, που με δυνατό σουτ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ντούνη για το 1-0 του Αιολικού, με παίκτες και κόσμο να ξεσπούν σε έντονους πανηγυρισμούς.

Μάλιστα δυο λεπτά μετά το γκολ ο ίδιος ποδοσφαιριστής λίγο έλειψε να σκοράρει για δεύτερη φορά στο ντέρμπι, αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε αυτή τη φορά στα χέρια του Ντούνη. Στη συνέχεια ο Αιολικός προσπάθησε περισσότερο να διαχειριστεί το υπέρ του αποτέλεσμα και παράλληλα να μην επιτρέψει στη Μύκονο, που ήταν με την πλάτη στον τοίχο, να πλησιάσει με αξιώσεις το τέρμα του Μουζάκη. Το τεχνικό δίδυμο των φιλοξενούμενων Βλάχου-Παχατουρίδη προσπάθησε να δώσει επιθετική πνοή στην ομάδα, με την είσοδο ενός πρώην κυανόλευκου, του Βραζιλιάνου Ούγκο Πινέιρο. Μάλιστα στο 74ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ ο Πινέιρο πήρε την κεφαλιά, ωστόσο η μπάλα για καλή τύχη των γηπεδούχων πέρασε δίπλα από την εστία του Μουζάκη. Στο 76΄ ήταν η σειρά του Αιολικού να απειλήσει μετά από αρκετά λεπτά την Μύκονο, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Ποτουρίδη ο Στεφάνοβιτς με το κεφάλι είδε την μπάλα να περνάει δίπλα από το τέρμα των φιλοξενούμενων, χάνοντας την ευκαιρία να κλειδώσει το ματς.

Τα τελευταία δεκαπέντε λεπτά στο ντέρμπι είχαν πολύ ενδιαφέρον, καθώς από την μία ο Αιολικός προσπαθούσε εναγωνίως να βρει ένα δεύτερο τέρμα που θα τελείωνε οριστικά την ιστορία του ματς, ενώ από την άλλη η Μύκονος σε καμία περίπτωση δεν παρέδωσε τα όπλα, ίσα-ίσα που βγήκε στην επίθεση και στο 79΄ το χαμηλό συρτό σουτ από τον Σπυρόπουλο κάπου κόντραρε, με την μπάλα να φεύγει σε κόρνερ. Μέσα σε διάστημα ενός λεπτού (82΄, 83’) ο Αιολικός πραγματοποίησε δυο ακόμη αξιόλογες ευκαιρίες, πρώτα με τον Δερμιτζάκη, το σουτ του οποίου κατέληξε στα χέρια του Ντούνη και μετά με τον Μακρή, τον οποίο πρόλαβε ο Ντούνης προτού ο επιθετικός του Αιολικού σουτάρει σχεδόν μέσα από το τέρμα.

Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα δεν άλλαξε κάτι με το τριπλό σφύριγμα από τον διαιτητή Αλαφογιάννη, ο οποίος πέρασε απαρατήρητος να βρίσκει παίκτες, τεχνικό επιτελείο, διοίκηση και φυσικά τον κόσμο να πανηγυρίζουν την νίκη, η οποία χαρακτηρίζεται σπουδαία καθώς κρατάει τον Αιολικό εντός του στόχου της πρωτιάς στον 4ο όμιλο.

Οι συνθέσεις

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Δ. Παπασπύρου): Μουζάκης, Κανελλόπουλος, Αρναούτογλου (92΄ Αννιτσάκης), Ποτουρίδης, Γκανσιέρ, Νάστος, Αντωνίου, Στεφάνοβιτς, Αποστολόπουλος (70΄ Δερμιτζάκης), Μακρής, Ντινιωτάκης (83΄ Μουκίδης)

ΑΕ ΜΥΚΟΝΟΥ (Βλάχος-Παχατουρίδης): Ντούνης, Σπυρόπουλος, Ράγια (81’ Γιαννόπουλος), Μαντζανάς, Αρκούδας, Τράκας, Ζγκούρι, Στυλιανόπουλος (66’  Πινέιρο), Βαλαβανόπουλος, Μουρίκι (89΄ Οικονομικός), Παπαδόπουλος