Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Νέα ήττα στα play out 2-1 από την Αν/ση Καρδίτσας

Άλλη μια ήττα υπέστη χθες ο Αιολικός εκτός έδρας από την Αναγέννηση Καρδίτσας με σκορ 2-1 για την 9η και προτελευταία αγωνιστική των play out στη super league 2. Σε έναν αγώνα με μονόπλευρο βαθμολογικό ενδιαφέρον, αφού η Αναγέννηση Καρδίτσας ήταν αυτή που καιγόταν για τη νίκη στην προσπάθειά της να παραμείνει στη δεύτερη κατηγορία, ο ήδη υποβιβασμένος Αιολικός άνοιξε πρώτος το σκορ, όμως για άλλο ένα παιχνίδι δεν μπόρεσε να διατηρήσει το υπέρ του αποτέλεσμα, γνωρίζοντας μια ακόμη ήττα στο μίνι πρωτάθλημα.

Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο με φάσεις και από τις δύο ομάδες. Στο 17′ η Αναγέννηση Καρδίτσας είχε δοκάρι μετά από προσπάθεια του Κονίλιο. Τέσσερα λεπτά αργότερα και κόντρα στη ροή του αγώνα ο Αιολικός άνοιξε το σκορ με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή του Μπαλογιάννη. Λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους και συγκεκριμένα στο 43’ η Αναγέννηση Καρδίτσας έφερε το παιχνίδι στα ίσια με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπούζα με την μπάλα να χτυπάει και στο δοκάρι προτού καταλήξει στα δίχτυα του Ντόκιτς για το 1-1, που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα στο γήπεδο, ψάχνοντας το γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα. Στο 67′ η Αναγέννηση Καρδίτσας έκανε την ανατροπή με τον Στέφανο Αθανασιάδη να σκοράρει, χαρίζοντας στην ομάδα του μια σπουδαία νίκη, που ωστόσο μπορεί να μην είναι αρκετή για να την κρατήσει στην κατηγορία μετά τη νίκη του Καμπανιακού επί της Κοζάνης που ακολούθησε τον Αιολικό στη Γ΄ Εθνική.

Οι συνθέσεις:

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Τυριακίδης): Γκέκας, Ντουμάνης (63 Κέρθι), Γκόλιας, Σκόνδρας, Σταμόπουλος, Μπούζας (81 Ζάγγος), Σαλαμούρας, Βερνάρδος (63 Ανδρικόπουλος), Παπαδάκος (46 Αθανασιάδης), Ξύδας (90Κοκκίνης), Κονίλιο.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Γράφας): Ντόκιτς, Αλιατίδης (62 λ.τ Χαμίντοβιτς), Γιοκέ (49 Νούλας), Ζάκαριτς, Ενομό (46 Ιωάννου), Μπενίτεζ, Καρανίκας, Μουχάλης, Μπαλογιάννης, Τριανταφυλλάκος (62 Κριμιτζάς), Τριανταφύλλου.