Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 0-2: Δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι!

Ο Αιολικός πραγματοποιώντας μια πολύ καλή εμφάνιση, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο με την Νίκη Βόλου γνώρισε την ήττα στην εμβόλιμη 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2 με σκορ 2-0 και πλέον βρίσκεται σε δεινή βαθμολογική θέση, ειδικά μετά την πρώτη νίκη του Απόλλωνα Πόντου επί του Ηρακλή, με τις τρεις αυτές ομάδες να είναι ισόβαθμες στους πέντε βαθμούς, στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας

Τα γκολ για την Νίκη Βόλου, που κέρδισε για πέμπτη συνεχόμενη αγωνιστική στη φετινή Super League 2, σημειώθηκαν στα πρώτα 12 λεπτά της αναμέτρησης. Αρχικά στο 5΄ ο Ριμπέιρο έκανε το 1-0 έπειτα από υποδειγματική ασίστ του Κρητικού που λίγο αργότερα είχε δοκάρι. Τελικά ο Τάσος Κρητικός χρίσθηκε σκόρερ με τη συμπλήρωση 12 λεπτών στην αναμέτρηση κάνοντας το 2-0 με σουτ μετά από υπέροχο γύρισμα του Παναγιωτίδη. Ο Αιολικός που ήταν σαν να μην υπήρχε στο γήπεδο, απείλησε αξιόλογα στο πρώτο μέρος μόνο μια φορά με την κεφαλιά του Νούλα στο 42ο λεπτό.

Ο νεαρός ποδοσφαιριστής νωρίτερα είχε αντικαταστήσει τον Λουμανσρούμπεν, ενώ εκτός πέρασε και ο άφαντος στο ματς Καρανίκας, ο οποίος μάλιστα αποδοκιμάστηκε από το κοινό. Στο δεύτερο μέρος η Νίκη Βόλου διαχειρίστηκε με τον καλύτερο τρόπο το υπέρ της 2-0  και αν εξαιρέσει κανείς τις δυο φάσεις με Μανούσο και Ζάκαριτς σε άλλο σημείο του αγώνα δεν απειλήθηκε από τον Αιολικό, φεύγοντας θριαμβεύτρια από το Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης.

Αξίζει να σημειωθεί πως μετά το ματς οι παίκτες και το τεχνικό επιτελείο τα ‘’άκουσαν’’ από την εξέδρα με τους ίδιους να ζητάνε συγγνώμη για την νέα ήττα που έχει φέρει σε κρίσιμη κατάσταση τον Αιολικό, ενώ δεν αποκλείεται άμεσα να υπάρξουν εξελίξεις και στο θέμα του προπονητή, με τον Απόστολο Χαραλαμπίδη να είναι σε δύσκολη θέση όσον αφορά την παραμονή του στην ομάδα.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Απ. Χαραλαμπίδης): Μιλόγεβιτς, Καρανίκας (33΄ Μουχάλης), Κολλαράς, Μαξιμένκο (46΄ Σινγκ), Τριανταφύλλου, Λουμανσρούμπεν (33΄ Νούλας), Σέρνιτς (72΄ Κριμιτζάς), Ζάκαριτς (76΄ Ιωάννου), Γιοκέ, Ενομό, Μανούσος

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Δ. Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Κάσσος, Να’α, Στίκας, Ανδρέου, Κυριακίδης (88΄ Μέτσε), Παναγιωτίδης (46΄ Γαβριηλίδης), Κρητικός, Ριμπέιρο (59΄ Πέττας), Λίταινας (59΄ Τοπαλίδης), Τζιώρας (69΄ Μοράρ)