Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Αιολικός – Νίκη Βόλου 1 -0 : Υπέταξε τη Νίκη Βόλου και προκρίθηκε!

Μεγαλειώδης εμφάνιση από τον Αιολικό και σπουδαία πρόκριση επί της Νίκης Βόλου (ομάδα Football League) με 1-0 στο παιχνίδι της 3ης φάσης του κυπέλλου Ελλάδας. Η ομάδα της Μυτιλήνης παρουσίασε ένα πολύ καλό πρόσωπο στον αγωνιστικό χώρο παρά τις πολλές απουσίες και στο φινάλε της αναμέτρησης πανηγύρισε μια από τις μεγαλύτερες προκρίσεις των τελευταίων ετών, για μια ομάδα που ακόμα ψάχνει τους ρυθμούς της, όμως αποδεικνύει πως είναι μαθημένη στα δύσκολα. Οι παίκτες του Γιάννη Γεωργαρά μασούσαν στην κυριολεξία σίδερα και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σφύρλα, ο οποίος κατέβασε ρολά, πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση, εκεί όπου θα συναντήσει τον Απόλλωνα Σμύρνης, αλλά το πιο βασικό είναι πως απέκτησε ψυχολογία για το παιχνίδι της Κυριακής με το Μαρκό.

Ο Αιολικός από το ξεκίνημα του αγώνα μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε να αιφνιδιάσει τη Νίκη Βόλου με το καλημέρα. Στο 5ο λεπτό καταγράφηκε η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι όταν το σουτ από τον Κατσίκη πέρασε λίγο δίπλα από τα δοκάρια του Παπαδόπουλου. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν αρκετές αδυναμίες στο παιχνίδι τους και αυτό η ομάδα της Μυτιλήνης το εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο, αφού στο 14΄ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Κρητικός εκτέλεσε φάουλ με πάσα στον Μπουρού, ο οποίος βρήκε έξυπνα τον Γιώργο Σοφιάνη που με σουτ έκανε το 1-0, σηκώνοντας ένα ολόκληρο γήπεδο στο πόδι.

Οι κυανόλευκοι είχαν πάρει τον αέρα της Νίκης Βόλου και τέσσερα λεπτά μετά το γκολ απείλησαν και πάλι την εστία του Παπαδόπουλου με τον σκόρερ Σοφιάνη να δοκιμάζει το πόδι του, αλλά αυτή τη φορά ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων απέκρουσε. Στο 25ο λεπτό ήρθε η πρώτη απειλή από πλευράς Νίκης όταν ο Μασκουνιάν σέντραρε, παράλληλα, με τον Μπιτσάκο να μην πιάνει καλά το σουτ και την μπάλα να φεύγει ψηλά. Στο 28΄ ήταν η σειρά του Καπού να κάνει ευκαιρία, αλλά ο Σφύρλας μπλόκαρε σταθερά την προσπάθεια του φορ της Νίκης.

Με τη συμπλήρωση 30 λεπτών οι γηπεδούχοι έχασαν τον Σοφιάνη, ο οποίος τραυματίστηκε και ήρθε να προστεθεί στις πολλές απουσίες που είχε ο Αιολικός έτσι και αλλιώς για το συγκεκριμένο παιχνίδι. Η ομάδα της Μυτιλήνης δεν πτοήθηκε καθόλου από αυτό αφού στο 35΄ είχε καλή στιγμή με τον Τσομπανέλλη, το σουτ του οποίου πέρασε δίπλα από τα δοκάρια. Η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος καταγράφηκε στις καθυστερήσεις και ήταν για την Νίκη Βόλου με τον Ιορδανίδη να αστοχεί.

Σωστή διαχείριση…

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αιολικός ήταν αποφασισμένος να βάλει και άλλο γκολ που θα του έδινε ένα ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης. Στο 53ο λεπτό ο Παλαμουτσής επιχείρησε από μακριά να αιφνιδιάσει τον Παπαδόπουλο με την μπάλα να φεύγει τελικά άουτ. Στο 59΄ το καλό σουτ από τον Τσιπά απέκρουσε ο γκολκίπερ της Νίκης. Όμως από το 60ο λεπτό και μετά οι φιλοξενούμενοι σφυροκοπούσαν συνέχεια τον Αιολικό, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες, με τον Σφύρλα να κάνει μεγάλες επεμβάσεις. Αρχικά στο 64΄ απείλησε ο Μασκουνιάν, ενώ στο 68΄ ήταν η σειρά του Καπού να δοκιμάσει τα αντανακλαστικά του Σφύρλα, ο οποίος και πάλι είπε όχι.

Η Νίκη Βόλου δεν κατάφερε να φθάσει στην ισοφάριση και στο 71΄ ο Παλαμουτσής θα μπορούσε να είχε σκοράρει, αλλά το σουτ που έκανε απέκρουσε ο Παπαδόπουλος. Ο χρόνος κυλούσε, η ομάδα της Μυτιλήνης κρατούσε το πολύτιμο 1-0, αλλά οι φιλοξενούμενοι έχασαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες για το 1-1, η μία στο 81΄ με τον Καπό και η άλλη στο 93΄ όταν ο ίδιος παίκτης έστειλε την μπάλα άουτ. Τέσσερα λεπτά νωρίτερα ο Τσιπάς από πλευράς Αιολικού θα μπορούσε να είχε κάνει το 2-0 αλλά το δυνατό σουτ πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Όπως και να έχει το τελικό σφύριγμα του διαιτητή Κατοίκου βρήκε τους παίκτες του Αιολικού να πανηγυρίζουν μαζί με τον κόσμο την μεγάλη πρόκριση στην 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Αιολικός: (Γεωργαράς – Παππάς) Σφύρλας, Αγριμάκης, Παρέλλης (86΄ Αντωνάκας), Κρητικός, Μπάρκας, Σπόλιαριτς (69΄ Αλαγιάννης), Παλαμουτσής, Κατσίκης, Τσιπάς, Μπουρούς, Σοφιάνης (31΄ λ.τ.ρ. Τσομπανέλλης)

Νίκη Βόλου: (Χοβέ) Παπαδόπουλος, Παγώνης, Σ. Κυριακίδης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης, Καμπαγέρο, Καπός, Ιορδανίδης (62΄ Κρούθ), Μασκουνιάν, Μπιτσάκος (62΄ Ντομίνγκεθ), Τσιώλης.