Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Νίκησε με ανατροπή και παρέμεινε στην κορυφή!

Ο Αιολικός για δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι χρειάστηκε να κάνει ανατροπή στο σκορ προκειμένου να φθάσει στη νίκη, αυτή τη φορά επί του Αίαντα Γαστούνης με σκορ 2-1, παραμένοντας σταθερά στην κορυφή της βαθμολογίας και σε απόσταση τριών βαθμών από την Μύκονο, καθώς και την Ρόδο, που είναι η προσεχής αντίπαλος των Μυτιληνιών στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής, ένα παιχνίδι το οποίο θα κρίνει αρκετά όσον αφορά την μάχη της πρωτιάς στον 4ο όμιλο.

Το κύριο χαρακτηριστικό στην αναμέτρηση του Αιολικού με τον Αίαντα Γαστούνης ήταν ο δυνατός νότιος άνεμος που έπνεε στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης και δυσκόλευε τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών. Στο πρώτο μέρος η φιλοξενούμενη ομάδα ήταν αυτή που είχε υπέρ της τον άνεμο και τον εκμεταλλεύτηκε στο 5ο λεπτό, όταν σε εκείνο το σημείο κατάφερε να ανοίξει το σκορ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Σταθάτου, με την μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά εξαιτίας του αέρα, καταλήγοντας στα δίχτυα του Μουζάκη, ο οποίος έδειξε να αιφνιδιάζεται.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι, που δεν ήταν η πρώτη φορά φέτος που βρέθηκαν πίσω στο σκορ, προσπάθησαν άμεσα να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, προειδοποιώντας στο 23΄ με το δοκάρι του Ντινιωτάκη. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Αίας Γαστούνης, που ήταν πάντα μπροστά στο σκορ, έφθασε μια ανάσα από την επίτευξη και δεύτερου τέρματος, όμως ο Γκανσιέρ πρόλαβε και έβαλε το πόδι του στο σουτ του Κουλούρη, σώζοντας την εστία του Μουζάκη από βέβαιη παραβίαση. Ωστόσο δυο λεπτά αργότερα η ομάδα της Μυτιλήνης κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια με τον Καρλίτος στην πρώτη του συμμετοχή ως βασικός να πραγματοποιεί εξαιρετική κούρσα από τα αριστερά, βρίσκοντας με ακρίβεια τον Βαγγέλη Μακρή, ο οποίος από κοντά χρίστηκε σκόρερ για μια ακόμη φορά στο φετινό πρωτάθλημα. Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια με σκορ 1-1.

Στην επανάληψη ο Δημήτρης Παπασπύρου πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Ανδρέα Δερμιτζάκη, ενισχύοντας περισσότερο την μεσοεπιθετική γραμμή των Μυτιληνιών σε μια προσπάθεια να φθάσουν στο γκολ, ώστε να ανατρέψουν πλήρως το σκορ. Από το 54΄ μέχρι και το 68΄ ο Αιολικός είχε σωρεία χαμένων ευκαιριών, δυο φορές με τους Ντινιωτάκη, Μακρή και μια με τον Δερμιτζάκη. Τελικά οι γηπεδούχοι λυτρώθηκαν στο 76ο λεπτό με σκόρερ τον Καρλίτος, ο οποίος μετά την ασίστ που έδωσε στον Μακρή στο γκολ της ισοφάρισης, αυτή τη φορά βρήκε δίχτυα εκμεταλλευόμενος στο έπακρο το λάθος που έκανε ο γκολκίπερ του Αίαντα, Βίλλιος, ο οποίος δεν μπόρεσε να μπλοκάρει την μπάλα, βλέποντάς την στην συνέχεια να καταλήγει στα δίχτυα του.

Το 2-1 παρέμεινε ως το φινάλε του αγώνα με τον Αιολικό να παίρνει μια ακόμη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και συγκεκριμένα την 12η σε 17 παιχνίδια και συνεχίζει να δίνει τη μάχη του προκειμένου να πετύχει το μεγάλο στόχο της πρωτιάς στον 4ο όμιλο. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Αίας Γαστούνης, που ήρθε στη Μυτιλήνη με μόλις 14 παίκτες, ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες, καθώς στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο σκόρερ των φιλοξενούμενων Σταθάτος.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Δ. Παπασπύρου): Μουζάκης, Κανελλόπουλος, Αρναούτογλου (72΄ Μουκίδης), Ποτουρίδης, Γκανσιέρ, Στεφάνοβιτς (72΄ Άνθης), Νικολάου (56΄ Δερμιτζάκης), Καρλίτος (83΄ Παστρικός), Ντινιωτάκης, Αποστολόπουλος (83΄ Αννιτσάκης), Μακρής

ΑΙΑΣ ΓΑΣΤΟΥΝΗΣ (Α. Γαβριλόπουλος): Βίλλιος, Βράμπι, Κάρδαρης, Χριστοφοράτος, Βατσής, Ρίλντι, Καραγιώργας, Τσιρίκος, Σταθάτος, Κουλούρης, Μουτσάι