Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ – ΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ 0-0: Άρεσε αρκετά στο τρίτο φιλικό προετοιμασίας

Ισόπαλο χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το τρίτο φιλικό προετοιμασίας του Αιολικού κόντρα στην Κυπριακή Ομόνοια Αραδίππου. Το παιχνίδι που διεξήχθη στο γήπεδο όπου οι δυο ομάδες πραγματοποιούν τις προπονήσεις τους, ενώ αρχικά ήταν προγραμματισμένο να γίνει χθες το απόγευμα, τελικά μετά από σύμφωνη γνώμη και των δυο ομάδων έγινε χθες το πρωί, καθώς η ΕΜΥ προέβλεψε καταιγίδες στο Καρπενήσι το απόγευμα, πέφτοντας τελικά μέσα.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι ο Αιολικός παρουσίασε πολύ καλό πρόσωπο στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης και αν ήταν λίγο πιο τυχερός σε μερικές φάσεις, που του δόθηκαν, θα μπορούσε να είχε σκοράρει κιόλας. Στο πρώτο ημίχρονο οι καλύτερες στιγμές για την ομάδα της Μυτιλήνης ήταν πρώτα στο 6ο λεπτό όταν ο γκολκίπερ της Ομόνοιας, Σακκάς, αρχικά απέκρουσε το σουτ του Σκαθαρούδη, ενώ στην επαναφορά της μπάλας ο Χάιδος από κοντά δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα αφού την τελευταία στιγμή υπήρξε παρέμβαση με το πόδι από αμυντικό της Ομόνοιας. Στο 37’ μετά από σέντρα του Σκαθαρούδη και πάλι ο Χάιδος δεν μπόρεσε να σκοράρει ούτε αυτή τη φορά, αστοχώντας με το κεφάλι. Ενδιάμεσα στο 18’ η Ομόνοια Αραδίππου είχε μεγάλη ευκαιρία για το 1-0, όμως ο πολύ σταθερός στο ματς Ηρακλής Τοπουζλής απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Σέργιου Αβραάμ.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά εξαιτίας των πολλών αλλαγών που έκαναν οι δυο προπονητές Θοδωρής Γιακαλής και Αιμίλιος Τέκκης, οι οποίοι αμφότεροι χρησιμοποίησαν όλους τους διαθέσιμους παίκτες. Ο Αιολικός απείλησε κυρίως από στημένες φάσεις, έχοντας δυο καλές στιγμές με τις κεφαλιές των Χαΐδου και Μουκίδη. Στο 85’ ο υπό δοκιμή Χατζηστάμου έκανε σουτ με την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό της Ομόνοιας και να καταλήγει κόρνερ, ενώ η καλύτερη στιγμή της Κυπριακής ομάδας ήρθε στα τελευταία λεπτά από τον Σίκκη, ο οποίος σημάδεψε το κάθετο δοκάρι του Ελάνογλου με τον τερματοφύλακα του Αιολικού να κάνει και επαφή με την μπάλα.

Σε γενικές γραμμές η ομάδα της Μυτιλήνης είχε μερικά πολύ καλά διαστήματα, κυκλοφορώντας σωστά την μπάλα. Επίσης στα πολύ θετικά ήταν και η χρησιμοποίηση πέντε παικτών από την Κ20 στο πρώτο ημίχρονο. Ο λόγος για τους Χάιδο, Παστρικό, Μωυσίδη, Ζώτο και Μυτάκη, γεγονός που δείχνει ότι ο Θοδωρής Γιακαλής υπολογίζει πολύ στους μικρούς που υπάρχουν στο ρόστερ.

Τέλος, να αναφέρουμε πως ο κύκλος των τεσσάρων δυνατών φιλικών για τον Αιολικό στο Καρπενήσι θα κλείσει αύριο Σάββατο, στις 18:00, με την ΑΕΛ, ομάδα που αγωνίζεται στην Super League 2.

Αιολικός: (Θ. Γιακαλής) Τοπουζλής, Χάιδος, Παστρικός, Μωυσίδης, Μπιμπισίδης, Στεφάνοβιτς, Γκίκα, Δερμιτζάκης, Σκαθαρούδης, Ζώτο, Μυτάκης

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν και οι: Τσουκαλάς, Μαγκράτζε, Κανελλόπουλος, Πιττάτζιης, Μπιέλομπρεκ, Μουκίδης, Μπουσταμάντε, Χατζηστάμου, Σταύρου, Ελάνογλου

Ομόνοια Αραδίππου: (Αιμ. Τέκκης) Σακκάς, Λοιζίδης, Βρόντης, Τσιάμης, Τζόρνταν, Κουμπαρής, Καλλής, Αναστασίου, Ριμπέιρο, Αβραάμ, Αλαμπρίτης

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν και οι: Παπαχαραλάμπους, Σίκκης, Καψός, Παναγή, Κουρούπης, Μοδέστου, Μπασέυ, Ζεζίνιο, Ακόστα, Μιχαήλ Μάρκος, Νεοκλέους, Ιβάνοφ.